Vylectese.cz

  • Domácí cvičení a jóga
  • Bylinky a přírodní preparáty
  • Rychlá pomoc
  • Zdravá výživa
  • Tipy a triky
  • Kontakt

10 bylin pro zdraví plic: Léčí infekce a regenerují sliznice

10.11.2019 by lucie 1 Comment

Print Friendly, PDF & Email

bylinky-na-plíce

Virální a bakteriální infekce ovlivňují hlavně osoby žijící v chladnějším pásmu severní a jižní polokoule. Tedy tam, kde žijeme i my.

Po prodělání onemocnění obvykle trvá poměrně dlouhou dobu, až se plicní tkáně a sliznice krku a dýchacích cest zcela zregenerují.

Pokud se rozhodnete užívat konvenční antibiotika, riskujete nejen vznik bakterií rezistentních vůči antibiotikům, ale také to, že primární příčiny onemocnění se nemusí odstranit a infekce se může brzy vrátit.

Nicméně pokud si vyberete léčbu bylinkami, ochráníte tak svoje plíce a dýchací cesty před recidivou. Také je zregenerujete.

Zde je 10 bylin, které mají prokázaný účinek při léčbě plic, průdušek a nosních dutin:

1. Podběl lékařský (Tussilago farfara)

Původní obyvatelé Ameriky používali tuto bylinku pro posílení plic již po celá tisíciletí. Snižuje množství hlenu v plicích a průduškách. Kromě toho zklidňuje sliznice a pomáhá při astmatu, kašli, zánětu průdušek a dalších onemocněních dýchacích cest.

Podběl lékařský se užívá ve formě čaje ze sušených květů anebo tinktury, tedy alkoholového extraktu.

2. Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Tymián je velmi účinná bylinka na ucpané dýchací cesty.

Obsahuje silný antiseptický esenciální olej, který je v lidové medicíně vyhledávaný díky svým antibiotickým a antimykotickým vlastnostem.

Tymiánový čaj (více ZDE…) dokáže odstraňovat bakterie i viry. Proto bude efektivní v odstraňování infekce bez ohledu na její původ.

Jako plicní lék se používá již od dávných časů. Dnes se používá i při léčbě zápalu plic.

3. Oregano (Dobromysl obecná)

Oregano je plné vitamínů a jiných výživných látek, které potřebuje imunitní systém. Nejvíce ceněný je karvakrol a kyselina rozmarýnová.

Tyto látky se používají k odhlenění. Oregano navíc redukuje množství histaminu, což má pozitivní účinek na zprůchodňování dýchacích cest.

Ničí nebezpečnou bakterii Stafylococcus aureus, na kterou má silnější účinek než většina komerčně používaných antibiotik.

4. Blahovičník (Eucalyptus)

Eukalyptus je původem z Austrálie. To však neznamená, že by ho měli jíst jen medvídci koala.

Původní obyvatelé Aboridžinci a později Američané a Němci ho používali pro osvěžení vzduchu, zlepšení zdraví dýchacích cest a proti bolestem v krku.

Eukalyptus se běžně přidává do pastilek anebo sirupů proti kašli. Obsahuje totiž látku zvanou cineole, která má následující účinky:

  • odhleňuje
  • zmírňuje kašel
  • uvolňuje ucpané dýchací cesty
  • zklidňuje podrážděné nosní dutiny

Také obsahuje velké množství antioxidantů, které stimulují imunitní systém při nachlazení a jiných onemocněních.

5. Šalvěj lékařská (Salvia officinalis Linné)

Její texturované listy uvolňují opojnou vůni, za což vděčí vysokému obsahu esenciálních olejů, které mají mnoho zdravotních přínosů pro dýchací cesty.

Již odpradávna se používá k léčbě bolesti v krku a kašle. Její silná vůně pochází ze 4 esenciálních olejů – thojun, kafr, terpeny a salven.

Užívá se tak, že si připravíte čaj, a potom vdychujete výpary, které zmírňují komplikované plicní stavy a záněty nosních dutin.

Uvařte si silný šalvějový čaj a nalijte ho do misky, případně odpařovače.

6. Lékořice lysá (Glycyrrhiza)

Jedná se o jednu z nejpoužívanějších bylinek na světě.

V tradiční čínské medicíně se přidává do více receptů než jakákoli jiná bylinka, protože se věří, že dokáže harmonizovat účinek ostatních bylin.

Má zklidňující účinky a uvolňuje sliznice v krku, plicích, nebo dokonce žaludku.

Pomáhá sliznicím při přečištění v období, kdy má člověk oslabenou imunitu (více ZDE…).

7. Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Listy jitrocele kopinatého se již po staletí používají ke zmírnění kašle a podrážděné sliznice. Jeho aktivní látky mají antibakteriální, protizánětlivý a detoxikační účinek.

Klinické studie odhalily, že má silný účinek na nachlazení, kašel a podrážděné průdušky.

Zmírňuje suchý kašel tím, že brání tvorbě hlenu v plicích.

8. Máta peprná (Mentha piperita)

Máta a mátový olej obsahují látku mentol.

Ten má zklidňující účinky, které zrelaxují hladké svaly nacházející se v respiračním systému. Tímto způsobem napomáhá snadnějšímu dýchání.

Sušená máta je bohatá na mentol, menton, methyl acetát, menthofuran a cineol.

Mátový olej má navíc malé množství limonenu, pulegonu, karyofylenu, pinenu a pár dalších látek.

Máta (více ZDE…) má prokazatelné antihistaminové účinky a také odhleňuje.

9. Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)

Jedná se o lišejník rostoucí na stromech, který svým vzhledem připomíná plíce. Nejenže tak vypadá, ale také doopravdy pomáhá plicím a dýchacím cestám.

Jako lék se používá přibližně od 15. století, hlavně pro odstranění hlenů.

10. Chaparral (Larrea tridentata)

Larea trojzubá nebo také chaparral je bylinka používaná v tradiční medicíně amerických Indiánů. Obsahuje silné antioxidanty, které jsou schopny zmírňovat podráždění.

Obsahuje látku NDGA, která je známá svými antihistaminovými účinky.

Chaparral dokáže zabránit rakovinným buňkám v tvorbě energie, proto se často využívá v protinádorových kůrách.

Nejlepších výsledků dosahuje tinktura (alkoholový výluh). Podobně jako plicník lékařský i chaparral je skvělý na odhlenění.

Zdroj: healthyfoodhouse.com, Zpracovala: Vylectese.cz

Kategorie: Bylinky a přírodní preparáty Značky: bylinky, čaj, cesty, dýchací, hleny, hrdlo, oregano, plíce, průdušky, tymián

Comments

  1. Ivet says

    11.11.2019 at 19:24

    Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) NEjedná se o lišejník rostoucí na stromech!! Je to bylinka z třídy vyšší dvouděložné rostliny
    A svým vzhledem rozhodně nepřipomíná plíce!! Květem jsou trubkovitě zvonkové kalichy růžovočervené až fialové barvy na konci lodyhy.
    Opis z Wikipedie: „Plicník lékařský je léčivá rostlina z čeledi brutnákovitých. Roste v hájích a lužních lesích. Byl rovněž typickou rostlinou středověkých zahrad a v současnosti se jako hajnička pěstuje především na venkovských zahradách. Sbírá se kvetoucí nať od března do dubna nebo jen spodní listy“.

    Lišejník, který svým vzhledem připomíná plíce je Lišejník islandský neboli pukléřka Lidové názvy pro pukléřku jsou islandský lišejník, islandský mech, plicník či plicní lišejník, ucpávka, stromový mech, důlkatec nebo mšina. Pukléřka islandská je vynikajícím antibiotikem s antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Zabírá při bolestech v krku a začínající angíně, zánětech v ústech, hltanu a v oblasti trávicí soustavy. Čaj připravený z pukléřky se doporučuje pít při průjmech, zánětech žaludku i střev, nechutenství, při jaterních nemocech či na zmírnění žaludečních vředů. Pukléřka islandská podporuje trávení a vstřebávání živin. Nejčastěji je využívána v případě nachlazení, zejména při suchém a dráždivém kašli, zahlenění, ale též při astmatu a tuberkulóze. Přidává se do pastilek nebo sirupu na suchý kašel a bolesti v krku. Lišejník se rovněž užívá při onemocněních močového měchýře a ledvin. Působí jako tonikum a celkově posiluje organismus. Díky obsahu organicky vázaného jódu rostlina působí na harmonizaci štítné žlázy. Na základě různých studií se zjistilo, že zabraňuje šíření viru HIV a dokáže též účinně eliminovat bakterii Helicobacter pylori.
    Z pukléřky se připravuje macerát, odvar, čaj, bylinný balzám a tinktura. Odvar z pukléřky se dá použít zevně k ošetření hnisavých ran, popálenin či vředů. Ve Francii se z lišejníku získává extrakt používaný při výrobě parfémů. Kromě jiných bylin se přidává extrakt z pukléřky do bioinformačních zubních past. V terapeutických dávkách není pukléřka toxická a nemá žádné vedlejší účinky. V případě předávkování může dojít k podráždění trávicího ústrojí, popř. k průjmu.

    Přidala bych fotky, ale nejsem si jistá, zda-li by email „prošel“ do vaší pošty.
    Hezký den

    Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme články:

  • Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!
  • Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!
  • Majoránka nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničceMajoránka nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničce
  • Natrhejte si mladé kopřivy a zalijte je olejem: Zázrak na vlasy a bolavé klouby!Natrhejte si mladé kopřivy a zalijte je olejem: Zázrak na vlasy a bolavé klouby!

Sledujte nás na Facebooku

Vyhledat

Nejnovější příspěvky

  • Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!
  • Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!
  • Majoránka nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničceMajoránka nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničce
  • Natrhejte si mladé kopřivy a zalijte je olejem: Zázrak na vlasy a bolavé klouby!Natrhejte si mladé kopřivy a zalijte je olejem: Zázrak na vlasy a bolavé klouby!
  • Dostaňte svůj krevní tlak do normálu pomocí jednoduché masáže!Dostaňte svůj krevní tlak do normálu pomocí jednoduché masáže!
  • Jógová sestava pro pevný zadek do plavekJógová sestava pro pevný zadek do plavek
  • Nasbírejte si bezový květ! Pomáhá nejen při horečce a chřipceNasbírejte si bezový květ! Pomáhá nejen při horečce a chřipce
  • Zapomenutá léčivka na lymfatický systém a lymfatické uzlinyZapomenutá léčivka na lymfatický systém a lymfatické uzliny

Doporučujeme články:

  • Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!
  • Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!
  • Majoránka nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničceMajoránka nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničce
  • Natrhejte si mladé kopřivy a zalijte je olejem: Zázrak na vlasy a bolavé klouby!Natrhejte si mladé kopřivy a zalijte je olejem: Zázrak na vlasy a bolavé klouby!
  • Dostaňte svůj krevní tlak do normálu pomocí jednoduché masáže!Dostaňte svůj krevní tlak do normálu pomocí jednoduché masáže!
  • Jógová sestava pro pevný zadek do plavekJógová sestava pro pevný zadek do plavek

Copyright © 2022 Vylectese.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIT A PŘIJMOUT