Bylinky mají často medicínské účinky, dokáží člověka zrelaxovat a hojně se využívají i na dochucování jídel v kulinářství.
Dobrou zprávou je, že si je nemusíte kupovat jen sušené z obchodů, ale mnohé z nich si můžete vypěstovat i sami doma v obyčejné vodě.
Dnes vám ukážeme, jak se konkrétní bylinky pěstují.
Nejlepší na tomto způsobu pěstování je, že bylinkám dokonce ani nemusíte pravidelně vyměňovat vodu nebo je přesazovat a stále budou přesně takové, jako kdybyste je vypěstovali na zahrádce.
Jedinou výjimkou jsou kopr, koriandr a hořčice, které je třeba zasadit nejprve do půdy a až později přenést do vody. U těchto by totiž semínka ve vodě nevyklíčila, protože mají jiný typ kořenů.
Návod, jak připravit rostlinky k pěstování
Nejprve si pořiďte odřezky bylinek a vložte je do sklenice s čistou vodou. Nejlepší je na to použít nebublinkovou minerální vodu, protože ta je bohatá na minerální látky.
Nepoužívejte chlorovanou vodu, protože chlór by mohl poškodit tkáně rostliny.
Případně můžete použít vodu z vodovodu, ale nechte ji odstát přes noc. Vhodná voda pro tento účel je i dešťová voda.
Jako nádobu můžete použít skleněnou nebo plastovou láhev, džbán nebo sklenici. Lepší jsou neprůsvitné, protože kořeny by neměly být příliš vystaveny světlu. Pro tento účel můžete skleněné nádoby převázat například papírem.
Tma pomůže zabránit růstu vodních řas v nádobě a na kořenech.
Nádoby jako láhve s úzkým hrdlem jsou pro vodní pěstování bylinek lepší, neboť udržují rostlinku vzpřímenou. Hrdlo však nesmí být uzavřeno, aby se umožnilo volnému proudění vzduchu a dýchání rostlin.
Když máte připravené nádoby, vezměte odřezky bylinek 15 až 20 cm dlouhé a ze spodních částí odstraňte listy. Ty by totiž mohly začít ve vodě hnít.
V případě bylinek jako rozmarýn vyměňujte zpočátku vodu 1x týdně. Když po 2 až 6 týdnech začnou růst kořínky, nemusíte už vyměňovat vodu.
Věděli jste, že: Hormonální nerovnováha je způsobena nedostatkem vitamínů a minerálů? Řešení naleznete ZDE...
Abyste urychlili růst kořenů, vezměte kůru z vrby a na noc ji namočte do vlažné vody. Poté tuto vodu použijte jako hnojivo na urychlení tvorby kořínků. Použít k tomu můžete i speciální zakořeňovací hnojivo.
10 bylinek, které můžete pěstovat doma ve vodě
A nyní se již pojďme podívat na 10 léčivých bylinek, které si dokážete sami doma vypěstovat během celého roku.
1. Rozmarýn – kořínky dřevité bylinky rozmarýnu potřebují obvykle trochu více času na svůj rozvoj. V období jara rostou rychleji. Mějte rostlinku na slunném místě.
2. Šalvěj – vezměte odřezky na jaře (nebo z koupené živé rostlinky v jiném ročním období) a vložte je do vody. Umístěte ji na světlé místo v dobře větrané místnosti, protože šalvěj je náchylná na plíseň.
3. Máta – tato bylinka obsahuje vysoké množství těkavých éterických látek, které vyvolávají pocit chladu na pokožce či v ústní dutině při nezměněné teplotě. Je to bylinka, která se ve vodě pěstuje nejsnadněji.
4. Estragon – vezměte čerstvé řízky a umístěte je do vody na teplé a světlé místo. Existuje několik druhů estragonu – například francouzský na vaření nebo ruský do salátů.
5. Bazalka – tato bylinka roste ve vodě poměrně dobře a snadno. Vložte řízky do vody předtím, než se rozvinou květiny, a umístěte je na slunné místo.
6. Spearmint – je přírodní hybrid máty a podobně jako ona se i lehce pěstuje ve vodě.
7. Tymián – vezměte čerstvé řízky během jara nebo časného léta předtím, než začne kvést, vložte je vody a sprejujte části nad vodou, aby nevyschly. Během růstu tymián zastřihávejte, abyste podpořili růst větviček.
8. Oregano – vložte čerstvé řízky oregana do vody a během růstu odštipujte pupeny.
9. Meduňka lékarska – pořiďte si pár čerstvých řízků v létě nebo na podzim a umístěte je do vody na teplé místo. Po 3 až 4 týdnech vyrostou kořínky. U meduňky častěji vyměňujte vodu, případně, pokud to počasí dovolí, ji nechte venku před domem nebo na balkoně. Z lístků si můžete připravit čaj.
10. Stévie – stévii si můžete přidávat do nápojů nebo do čaje na oslazení, přičemž na rozdíl od cukru nemá téměř žádné kalorie. Pěstujte ji z čerstvých řízků na slunném a teplém místě.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář