Vylectese.cz

  • Kontakt

10 jednoduchých přírodních způsobů, jak léčit ustupující dásně

27.6.2018 by lucie 5 Comments

Print Friendly, PDF & Email

10 jednoduchých přírodních způsobů, jak léčit ustupující dásně

„Ustupující dásně“ je lékařský termín, který se používá pro označení následujícího zdravotního problému: okraj dásní, zpod kterého vyrůstají zuby, se začne zmenšovat a ustupovat, až se odhalí větší část zubu či dokonce kořen zubu.

Při ustupujících dásních mohou mezi zuby vzniknout větší mezery, které jsou doslova rájem pro usazování choroboplodných bakterií.

Když ustupující dásně nezačneme léčit, problém se může zhoršit. To znamená, že pojivová tkáň (cement) a kostní struktura zubu (dentin) se mohou poškodit až natolik, že nám nakonec zub vypadne.

Je třeba si uvědomit, že ustupující dásně jsou poměrně běžný zdravotní problém. Málokdo si to však uvědomuje, protože počáteční stadium tohoto problému je téměř nepozorovatelné.

Většina lidí si neuvědomuje, že mají ustupující dásně, a to právě proto, že tento problém se u nich začne objevovat postupně a velmi pomalu.

Obecně můžeme říci, že prvním klasickým příznakem ustupujících dásní je nadměrná citlivost zubů. Častým příznakem je, že jeden ze zubů se jeví delší než okolní zuby.

Dalším příznakem ustupujících dásní je hluboký zářez nebo bulka na vnější straně zubu přibližně na úrovni linie dásní.

Proč dochází k ustupování dásní?

Existuje několik vysvětlení, proč dochází k ustupování dásní. Mezi nejhlavnější důvody patří:

1. Genetická predispozice

Genetika a dědičné faktory se podílejí na vzniku velké části závažných zdravotních problémů. Výjimkou nejsou ani onemocnění zubů a dutiny ústní.

Několik výzkumů potvrdilo, že u více než 30 % světové populace hrozí riziko problémů s dásněmi z důvodu genetické predispozice.

2. Příliš drsné čištění zubů

Když při čištění zubů používáme zubní kartáček s tvrdými štětinami nebo si jím zuby příliš drhneme, může dojít ke ztrátě zubní skloviny a následnému ustupování dásní.

3. Nedostatečná ústní hygiena

Nepravidelné čištění zubů, nepoužívání zubní nitě a nevyplachování úst ústní vodou zvyšují pravděpodobnost usazování a množení bakterií.

Nahromadění bakterií v dutině ústní se pak projevuje vznikem zubního kamene – tento ztvrdlý plak může důkladně odstranit jen zubař.

4. Hormonální změny

Hormonální změny u žen, zejména v menopauze, těhotenství či pubertě, se mohou projevovat i zvýšenou citlivostí zubů a následným ustupováním dásní.

5. Periodontální onemocnění

Bakteriální infekce dásní postupně ničí slizniční tkáň dásní a pojivovou tkáň zubů. Onemocnění dásní (periodontální onemocnění) je nejčastější příčinou, která způsobuje ustupování dásní.

10 jednoduchých přírodních způsobů, jak léčit ustupující dásně

Nyní si řekneme něco o deseti poměrně jednoduchých a přírodních způsobech, jak lze ustupující dásně léčit! Pojďme tedy na to:

1. Vyplachování úst roztokem mořské soli

Obyčejné vyplachování úst vlažnou vodou, do které přimícháme sůl, je jednou z nejjednodušších metod, jak lze zpomalit ustupování dásní, zmírnit bolest a léčit záněty dásní.

Ve sklenici teplé vody rozmícháme malé množství mořské soli. Tímto roztokem si proplachujeme ústa přibližně 15 sekund a pak vyplivneme.

Nejlepších výsledků dosáhneme, když budeme tuto proceduru provádět dvakrát až třikrát denně.

2. Vyplachování úst sezamovým olejem

Tato metoda má svůj původ v ájurvédské medicíně a je známá pod názvem „oil pulling“ („kloktání olejem“).

Vyplachování úst sezamovým olejem má opravdu mimořádné účinky, a to zejména díky silným protizánětlivým a antibakteriálním účinkům sezamového oleje.

Potřebovat budeme jednu polévkovou lžíci sezamového oleje. V ústech si ho přehazujeme z jedné strany na druhou asi 15 minut.

Olej pak vyplivneme a ústa si vypláchneme čistou vodou. Proceduru provádíme jednou za den po dobu jednoho měsíce.

3. Heřmánkový čaj

Heřmánek pravý je známý především svými antiseptickými účinky. Osvědčil se zejména při léčbě zánětů, které jsou častým průvodním znakem nemocných dásní.

Na přípravu roztoku jsou potřeba 2 až 3 čajové lžičky heřmánkového čaje, které zalijeme vroucí vodou. Čaj necháme louhovat asi 10 minut. Pak přecedíme a necháme vychladnout.

Heřmánkový čaj používáme na vyplachování úst třikrát denně po libovolně dlouhou dobu, minimálně dokud se nedostaví zlepšení.


Náš TIP: Zbavte své tělo těžkých kovů do 30 dnů. Řešení naleznete TADY...
 

4. Čajovníkový (tea tree) olej

Podobně jako ostatní léčiva v tomto článku i čajovníkový olej se může pochlubit neobyčejnými antibiotickými a protizánětlivými vlastnostmi.

Výzkumem, který proběhl v Austrálii v roce 2008, se potvrdilo, že pravidelné používání čajovníkového oleje léčí krvácení dásní a gingivitidu (zánět dásní).

Na zubní kartáček nakapeme 1 až 2 kapky čajovníkového oleje. Můžeme ho také přimíchat do zubní pasty. To je všechno!

Tímto esenciálním olejem si pak čistíme zuby dvakrát denně po dobu několika týdnů.

5. Kokosový olej

Když už mluvíme o olejích, musíme zmínit i další velmi účinné léčivo – kokosový olej. Při léčbě ustupujících dásní se velmi osvědčil!

Směs připravená z kokosového oleje a jedlé sody velmi účinně odstraňuje kyseliny, které jsou živnou půdou pro nežádoucí bakterie.

Tuto směs připravíme zcela jednoduše – smícháme 2 polévkové lžíce kokosového oleje a jedlé sody.

Používáme ji místo běžné zubní pasty jednou až dvakrát týdně, dokud se problémy s dásněmi nezmírní.

6. Myrhová tinktura

Myrha jako lék na nemoci dutiny ústní se téměř vůbec nezmiňuje, což je škoda vzhledem k tomu, že je známá svými léčivými účinky zejména pokud jde o problémy s dásněmi.

Do sklenice vlažné vody nakapeme 10 až 12 kapek myrhové tinktury. Tento roztok pak používáme jako ústní vodu po každém čištění zubů.

7. Brusinková šťáva

Brusinková šťáva má velmi vysoký obsah vitamínu C, díky čemuž ji můžeme považovat za lék s mimořádnými antioxidačními účinky.

Brusinková šťáva se ukázala být účinná zejména při léčbě ustupujících dásní a infekcí dutiny ústní.

Několik výzkumů opakovaně potvrdilo, že nízký příjem vitamínu C souvisí s vyšším rizikem vzniku periodontálních onemocnění.

Návod je jednoduchý – denně stačí vypít 1 dcl brusinkové šťávy. Toto množství zcela postačuje k tomu, aby se zabránilo usazování bakterií v ústech a tvorbě zubního kamene.

Mezi další potraviny, které jsou vynikajícím zdrojem „vitamínu C“, patří pomeranče, grapefruity, citrony, jahody, papája, brokolice a červená paprika.

8. Zelený čaj

Je známý pro svůj obsah látek, které zpomalují proces stárnutí. Kromě toho japonští vědci zjistili, že zelený čaj zlepšuje zdraví zubů a dásní.

Jeden z výzkumů, který byl zveřejněn v Žurnálu parodontologie (Journal of Periodontology), potvrdil, že každodenní pití zeleného čaje zmenšuje hloubku parodontálního váčku, přispívá k lepšímu upnutí dásní o zuby a zabraňuje krvácení dásní.

A platí zde přímá úměra – čím více šálků zeleného čaje vypijeme, tím lépe.

Pro zdraví našich dásní a zubů jsou zelený čaj a brusinková šťáva ty nejlepší nápoje, které si můžeme dopřát.

9. Septilin

Septilin je lék ajurvédské medicíny určený na posílení imunity. Receptura tohoto léčiva pochází z lidového léčitelství.

Septilin je směsí účinných látek, které kromě posílení imunity organismu také tlumí záněty.

V dalším výzkumu, který byl zveřejněn v Žurnálu parodontologie a zubních implantátů (Journal of periodontu Implant Science), se ukázalo, že užívání septilinu ve formě doplňku výživy se už po třech týdnech odrazilo na lepších výsledcích při léčbě periodontálních onemocnění.

10. Čištění zubů zubní nití

Dosud jsme v článku zmiňovali zejména různé směsi, sloučeniny, ústní vody či oleje.

Čištění zubní nití sice nepatří do žádné z uvedených kategorií, ale používání zubní nitě vyrobené z přírodních materiálů je v boji proti bakteriím a povlaku v ústní dutině téměř stejně účinné jako metoda „oil pulling“ („kloktání olejem“).

Zubní nit však není třeba používat každý den. Úplně postačí, když ji budeme používat dvakrát nebo maximálně třikrát za týden.

V kombinaci se správnou ústní hygienou by se výsledky měly dostavit okamžitě.

Zpracovala: Vylectese.cz



Související články:

  • Jak se zbavit zubního kamene a onemocnění dásní bez drahých procedur
  • Tato domácí pasta vybělí zuby a odstraní otoky, paradentózu i bakterie
  • Jak léčit zánět dásní bez léků či zubaře
  • 12 přírodních léčivých prostředků proti bolesti zubů, o kterých váš zubař nechce, abyste věděli


Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.

Kategorie: Články Značky: badatel nc k

Comments

  1. Článek says

    12.7.2020 at 16:39

    Super článek. Skvělé informace. Děkuji. Hana Skeřilová

    Odpovědět
  2. Ustupující dásně says

    13.7.2020 at 12:22

    Dobrý den, prosím Vás, co z toho je nejúčinější na “opravu” ustupujících dásní?

    Odpovědět
    • redakce says

      13.7.2020 at 14:25

      Dobrý den, všechny uvedené způsoby léčby pro ustupující dásně jsou účinné. Někteří lidé mají dobré zkušenosti s jedním prostředkem, jiní s druhým. Stačí vyzkoušet, se kterým budete nejvíce spokojena. Jde o silné přírodní látky napomáhající ustupujícím dásním. Nicméně v případě vážného stavu je třeba navštívit svého lékaře.

      Odpovědět
    • Šalvěj says

      15.7.2020 at 6:48

      A co šalvěj, ta není dobrá na ustupující dásně?

      Odpovědět
      • redakce says

        15.7.2020 at 10:09

        Dobrý den, určitě ano. V článku jsme se věnovali pouze 10 účinným přírodním látkám, které pomáhají léčit ustupující dásně.

        Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme články:

  • 7 potravin, které nám pomáhají zvítězit nad letargií a nastartovat naši energii
  • 8 jógových cviků na bolesti krční a hrudní páteře8 jógových cviků na bolesti krční a hrudní páteře
  • Dá se vyléčit nevyléčitelná choroba, jakou je svalová dystrofie? Zdá se, že ano!
  • Překvapivé důvody, proč komáři jednoho člověka štípou a jiných se ani nedotknouPřekvapivé důvody, proč komáři jednoho člověka štípou a jiných se ani nedotknou

Sledujte nás na Facebooku

Vyhledat

Nejnovější příspěvky

  • Toto sušené ovoce dokáže dát vaše trávení či krevní tlak do pořádkuToto sušené ovoce dokáže dát vaše trávení či krevní tlak do pořádku
  • Tajemství dobré nálady odhaleno: Připravte si tuto domácí horkou čokoládu, která vás rozveselíTajemství dobré nálady odhaleno: Připravte si tuto domácí horkou čokoládu, která vás rozveselí
  • Jarní detox: 10 nejlepších bylinek pro očistu ledvinJarní detox: 10 nejlepších bylinek pro očistu ledvin
  • 16 nejlepších cviků na gymnastickém míči16 nejlepších cviků na gymnastickém míči
  • Oříšky nejen pro Popelku: Pomohou vám zhubnout, snížit cholesterol či rychle usnoutOříšky nejen pro Popelku: Pomohou vám zhubnout, snížit cholesterol či rychle usnout
  • Posilte svou imunitu pomocí kombuchy (včetně receptu)Posilte svou imunitu pomocí kombuchy (včetně receptu)
  • Nejlepší cvičební sestava, která vám zabere pouhou minutu: Bolest zad zázrakem zmizí!Nejlepší cvičební sestava, která vám zabere pouhou minutu: Bolest zad zázrakem zmizí!
  • Detoxikační koupel chodidel: Jak zbavit tělo toxinů a získat energiiDetoxikační koupel chodidel: Jak zbavit tělo toxinů a získat energii

Doporučujeme články:

  • Nedostatek těchto vitamínů a minerálů způsobuje depresi a poruchy nálad
  • Nebeská brána: Bod, který vás zbaví bolesti hlavy, nespavosti či úzkostiNebeská brána: Bod, který vás zbaví bolesti hlavy, nespavosti či úzkosti
  • Smíchejte tyto dvě suroviny a vytvořte nejlepší domácí lék proti cukrovceSmíchejte tyto dvě suroviny a vytvořte nejlepší domácí lék proti cukrovce
  • 7 znaků toho, že se vámi snaží manipulovat narcista7 znaků toho, že se vámi snaží manipulovat narcista
  • Těchto 9 jógových pozic vám uleví od bolesti zad a ramenTěchto 9 jógových pozic vám uleví od bolesti zad a ramen
  • Sbohem zápach z úst, zubní kámen i povlak: Domácí bělící zubní pastaSbohem zápachu z úst, zubnímu kameni i povlaku: Domácí bělicí zubní pasta

Copyright © 2021 Vylectese.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy
Nutné Vždy povoleno