Migréna je chronické onemocnění charakterizované opakovanými mírnými až silnými bolestmi hlavy, často ve spojení s celou řadou příznaků autonomního nervového systému.
Podle výzkumu provedeného Nadací pro výzkum migrény ji zažívá přes 15 % populace – miliony mužů, žen a dětí. Celosvětově toto číslo představuje přibližně 1 miliardu lidí.
Klinika Mayo popisuje migrénu jako „silnou pulzující bolest nebo pocity pulzování“, které se obvykle objevují pouze na jedné straně hlavy (ale ne vždy).
Lidé trpící migrénami často zažívají nevolnost, zvracení a zvýšenou citlivost na světlo a zvuk.
Tyto příznaky mohou trvat od několika hodin až po několik dnů; i bolest se může měnit od slabé až po silně ochromující, a může závažně ovlivňovat každodenní život člověka.
Jak rozeznat migrénu?
Během rozhovoru o migrénách často slýcháte výraz „aura“. „Aury“ jsou varovné příznaky, které se mohou objevit před nebo při vzniku bolesti hlavy – jenže ne všichni lidé, kteří zažívají migrény, zažívají také „auru“.
Mezi tyto varovné příznaky patří: záblesky světla, slepé skvrny, nebo dokonce brnění na jedné straně těla.
Migrény mohou procházet čtyřmi fázemi, které se u každého člověka liší:
1. Prodrom
Několik dní před objevením se migrény můžete zažívat zácpu, nevyzpytatelné změny nálady, chuť na nějaké specifické jídlo, můžete mít ztuhlý krk, zvýšenou žízeň, časté močení anebo zívání.
2. Aura
Jak již bylo zmíněno, aury jsou poruchy vidění jako záblesky světla nebo kaleidoskopické vidění. Mohou to však být poruchy hmatu, pohybu nebo řeči.
Postupně se zesilují a mohou trvat několik minut až hodinu.
Pokud při své migréně zažíváte aury, můžete očekávat změny vidění, případně jeho dočasnou ztrátu/oslabení, brnění, slabost anebo ztuhlost na jedné straně těla (tedy hemiplagické migrény), potíže s mluvením, poslechem zvuků anebo hudby, nekontrolovatelné pohyby.
3. Migréna
Symptomy jsou popsány na začátku článku.
4. Postdrom
Po migréně se můžete cítit velmi unaveně anebo povzneseně. Do 24 hodin po záchvatu můžete pociťovat zmatenost, rozladěnost, závrať, slabost a citlivost na světlo a zvuk.
Co spouští migrénu?
1. Hormony
Některé ženy mohou zažívat migrénu dva dny před začátkem menstruace, a ještě několik dní po ní, a to v důsledku změn v hladině hormonů. Nazývá se to pravá menstruační migréna.
Migrény, které se neobjevují během tohoto období, ale vztahují se k hormonálním změnám u žen, se nazývají migrény související s menstruačním cyklem.
2. Stres
Radatova studie publikovaná v roce 2013 se zaměřila na stres a migrénu, konkrétně na stres jako urychlující faktor, který je třeba brát v úvahu při zvládání migrény.
Zjistila, že stres spouští migrénu nebo způsobuje její zhoršení, zejména v případech chronického stresu a posttraumatické stresové poruchy.
Radat potvrdil důležitost terapií na stresu (více ZDE…) při léčbě migrén.
3. Špatná kvalita spánku
Nedostatek spánku způsobuje vysoká hladina bílkovin, které dráždí nervový systém a spouštějí bolest.
Yalinay Dikmen, Yavuz a Aydinlar zkoumali vztah mezi migrénou a různými faktory a dospěli k závěru, že na intenzitu bolesti a neschopnost má velký vliv špatná kvalita spánku.
Podle výzkumníků může špatná kvalita spánku způsobovat migrény, a naopak.
4. Špatné držení těla
Špatné držení těla (více ZDE…) způsobuje napětí ve vašich zádech, krku a ramenou, což by mohlo vést k bolestem hlavy.
Jistá studie zjistila, že migrénu by mohly spouštět faktory jako mobilita krku, postoj, nebo dokonce pohyb svalů v obličeji.
5. Jasná světla
Jedním ze spouštěčů migrén je jasné, blikající světlo.
Friedman a De ver Dye v roce 2009 uvádějí jako jeden z nejsilnějších spouštěčů migrény faktor prostředí, konkrétně jasné sluneční světlo a blikající světlo.
6. Nízká hladina cukru v krvi
Slyšeli jste někdy člověka mluvit o tom, že známkou hladu a dehydratace není bolest žaludku, ale hlavy? Za vyvolání migrény a jiných bolestí hlavy může být odpovědná nízká hladina cukru, známá také jako hypoglykémie.
V roce 2012 Finochiová a Sivoriová zjistily, že důležitým spouštěčem, který je třeba brát v úvahu při migrenózních problémech, je jídlo.
Podle výsledků studie je často udávaným spouštěčem migrény půst anebo vynechávání jídel.
7. Namáhavé cvičení
Migrény vyvolané cvičením se dají vysvětlit náhlými změnami v toku krve do mozku během dlouhotrvajícího cvičení.
Článek uveřejněný v New York Times uvádí, že na zjištění mechanismu, který způsobuje migrénu ve vztahu k cvičení, je třeba provést další výzkum, ale možnou příčinou je nepřerušovaná námaha během cvičení.
K propuknutí migrény může přispívat i hypoglykémie během namáhavého cvičení.
8. Silný hluk
U některých lidí migrénu spouští silný hluk, případně ji ještě zhoršuje. Jedná se o jeden z faktorů prostředí zmiňovaný vládními agenturami National Health Services.
9. Vlhkost
Velmi častým spouštěčem migrény je horká, špatně větraná místnost. Běžně udávaným spouštěčem migrény je i barometrický tlak v reakci na vlhkost.
10. Silné vůně
Migrénu mohou vyvolat silné vůně parfémů, čisticích přípravků pro domácnost a osvěžovačů vzduchu (více ZDE…). Faktory prostředí hrají při spuštění migrény opravdu velkou roli.
Bylinky na migrény
S migrénami vám mohou pomoci následující bylinky:
1. Rozmarýn
Rozmarýn je slibná bylinka, která přírodním způsobem zvládá migrénu.
Ačkoliv zatím neexistují studie, které by ji spojovaly s migrénou, různé výzkumy ukázaly její účinnost při léčbě bolestí hlavy a špatného krevního oběhu, a to díky jejím protizánětlivým vlastnostem – ty naznačují, že rozmarýn by mohl být účinným léčebným prostředkem na zvládání migrény.
2. Máta peprná
Starší studie, zveřejněná v roce 1996 Gobelem a kolektivem, zjistila, že lokální aplikace mátového oleje dokáže snižovat bolest, která se spojuje s napětím v hlavě.
Mátový přípravek je ve skutečnosti stejně účinný jako paracetamol (acetaminofen), běžně užívaný lék proti bolesti, který účinkuje již 15 minut po aplikaci.
Na rozdíl od léků proti bolesti, které je nebezpečné užívat nalačno, při lokální aplikaci mátového oleje nebyly hlášeny žádné nepříznivé účinky.
3. Jinan dvoulaločný (Ginko biloba)
Ve studii publikované roku 2009 bylo zjištěno, že jinan dvoulaločný účinně snižuje frekvenci a trvání migrény s aurou.
Studie zahrnovala padesát žen trpících migrénou s aurou i bez ní, které byly zkoumány po dobu šesti měsíců.
Užívání extraktu z jinanu dvoulaločného (s názvem Ginkolide B) vedlo k významnému poklesu, až úplnému vymizení migrenózní aury.
4. Devětsil lékařský
Pokud jste o této bylince ještě neslyšeli, roste v Evropě a jistých částech Asie a Severní Ameriky.
V minulosti se používala na snižování horečky a léčbu různých onemocnění, jako je kašel, astma a otevřené rány.
Díky jejím antispazmatickým a protizánětlivým vlastnostem ji v roce 2004 prozkoumal Lipton a jeho kolektiv, přičemž se zaměřoval na její schopnost snižovat frekvenci záchvatů migrény.
Tato studie zjistila, že extrakt z této rostliny je dobře snášený jako preventivní terapie na migrény.
5. Kajenský pepř
Kapsaicin se již dlouho zkoumá jako účinné analgetikum. Fuscova studie z roku 2003 zjistila, že jeho nosní aplikace byla schopna účinně léčit migrénu.
Při lokální aplikaci sice účastníci udávali počáteční pálivý pocit, nicméně dal se snést, po skončení studie udávali, že kapsaicin jejich migrénu významně zlepšil.
Výzkumníci došli k závěru, že na zvládání chronické migrény by se mohla používat nosní aplikace kapsaicinu.
6. Kopretina řimbaba
Ve dvojitě slepé, placebem kontrolované studii o kopretině a zázvoru aplikovaných pod jazyk se zjistilo, že kopretina účinně a bezpečně snižuje záchvaty migrény.
Ačkoliv existují studie, které ohledně účinnosti kopretiny ukazují různé výsledky, vždy existuje procento účastníků, kteří se o ní vyjadřují příznivě a udávají zmírnění symptomů migrény.
7. Meduňka lékařská
Meduňka je nedostatečně prozkoumaným prostředkem na zvládání migrén, nicméně ukazuje potenciál jako silné nervově-ochranné činidlo.
Ve studii, kterou v roce 2017 provedl Hosseini se svým kolektivem, meduňka použitá společně s dexamethasonem byla schopna prokázat významné nervově-ochranné účinky a snížit riziko nervových onemocnění.
8. Kozlík lékařský
Kozlík se s oblibou používá jako lék proti nespavosti a úzkosti, které se považují za spouštěče migrény.
Když máte problémy se spánkem, užívání kozlíku může být účinným profylaktickým prostředkem, a to díky jeho schopnosti zkracovat čas usínání a zlepšovat kvalitu spánku (více ZDE…).
9. Zázvor
Zjistilo se, že zázvor snižuje bolest při migréně a pomáhá předcházet nevolnosti a závratím.
Maghbooli a jeho tým uvedl, že zázvor je bezpečnější alternativou zvládání migrény díky nižšímu počtu vedlejších účinků ve srovnání s klasickou léčbou pomocí léků (sumatriptan).
Studie uvádí, že spolu s kopretinou byl schopný významně zmírnit příznaky migrény.
10. Vrbová kůra
Vrbová kůra se již celá staletí používá na pomoc s bolestí a zánětem. Její bolest utišující a protizánětlivé účinky jsou schopny pomáhat při bolestech hlavy a migrénách.
Závěr
Proč namísto polykání pilulek proti bolesti a utrácení peněz za četné lékařské prohlídky nevyzkoušet tyto bylinky a nevydat se přírodní cestou?
Musíme vám však doporučit, abyste vhodnost těchto bylin konzultovali se svým lékařem, zvláště pokud užíváte nějaké léky.
Zdroj: holistichealthjournal.me, Zpracovala: Vylectese.cz
Myslím, že máte uvedenou nesprávou kopretinu. Proti bolesti u migrén se užívá kopretina řimbaba.