Poruchou autistického spektra (ASD) trpí přibližně 3,5 milionů Američanů. Všichni během svého života utratí 2,4 milionů amerických dolarů, aby pokryli náklady na léčbu autismu.
Vědci se proto všemožně snaží najít lék nebo léčbu, které by pomohly. Robert Naviaux se ve svém výzkumu snažil získat odpovědi na to, zda by se daly zvrátit symptomy autismu a jakým způsobem.
Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) trpí poruchou autistického spektra 1 ze 68 dětí. Statistiky ukazují, že autismus postihuje 4x častěji chlapce než dívky.
Doktorka Wendy Roberts, lékařská ředitelka Integrated Services for Autism and Neurodevelopmental Disorders (Integrované služby pro autismus a poruchy nervového vývoje), říká, že dnes neexistuje jediný schválený lék, který by se zaměřoval na léčbu hlavních příznaků autismu.
„Obvykle používáme stejné léky, které slouží k léčbě poruch jako úzkost anebo nepozornost, a kdyby se podařilo najít lék, který by dokázal pomoci velkému počtu dětí a mladých lidí s autismem, bylo by to úžasné.“
Profesor medicíny, pediatrie a patologie na US San Diego School of Medicine představil lék, který by mohl pomoci dětem s autismem.
Robert Naviaux zkoumal suramin a autismus
Robert Naviaux, MD, PhD., spoluředitel Centra mitochondriálních a metabolických onemocnění v UC San Diego School of Medicine, v roce 2017 provedl spolu se svými kolegy studii, v jejímž rámci testoval u autistických dětí stoletý lék s názvem suramin.
Test začal jako dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie, která zkoumala 10 chlapců s autismem ve věku 5-14 let.
Polovina z nich dostala jednu infuzi suraminu, léku, který vznikl již v roce 1916 a využíval se k léčbě spavé nemoci a onchocerkózy (říční slepota – parazitární onemocnění způsobené hlísticemi druhu Onchocerca volvulus). Dalších pět chlapců užívalo placebo.
Autistické děti po suraminové infuzi ze sebe dostaly první věty
Výsledky tohoto výzkumu byly pozoruhodné. Všech pět chlapců po podání suraminové infuze vykázali zlepšení v jazykových a sociálních dovednostech, chování a schopnosti zvládat problémové situace.
Významný pokrok nastal u dvou z pěti dětí po podání suraminové infuze.
Naviaux řekl:
„Ve studii jsme měli čtyři děti, které neuměly mluvit, dvěma dětem bylo 6 let a dalším dvěma 14 let. Těmto dětem byla podána suraminová infuze a po týdnu byly schopny vyřknout své první věty ve svém životě. Tento jev se nevyskytl ani u jednoho z dětí, které užívaly placebo.“
Tento výsledek zaznamenali rodiče, kteří měli během šesti týdnů zapisovat jakékoliv změny symptomů, které by u jejich dětí přetrvávaly alespoň týden.
Kromě toho, že děti vyřknuly své první věty v životě, zdravotní stav čtrnáctiletého chlapce se po podání suraminu výrazně zlepšil.
Jeden z rodičů řekl:
„Hodinu poté, co můj kluk dostal infuzi, navozoval častější oční kontakt s lékařem a zdravotními sestry. Někdy se nám zdál klidnější, jindy zas prokazoval větší vnímavost. Projevil zájem hrát si se svým šestnáctiletým bratrem na schovávanou.
Nikdy se nic podobného nestalo. Náš syn udělal obrovský pokrok v průběhu šesti týdnů.“
Účinky suraminu byly bohužel pouze dočasné. Když účinky suraminové infuze vyprchaly, zdravotní stav malého chlapce se zhoršil. Tato studie však dosáhla pozoruhodných výsledků a přinesla důkaz o tom, že suramin může být účinný při léčbě autismu (více ZDE…).
Co je to porucha autistického spektra?
Porucha autistického spektra je skupina vývojových poruch, které významně narušují zejména komunikační dovednosti, sociální myšlení, vnímaní a exekutivní funkce.
Autismus se začíná projevovat již v raném dětství, asi v prvních pěti letech života.
Úroveň intelektu se může u jednotlivce výrazně lišit. Někdo může trpět velkým poškozením mozku a někdo může vykazovat mírné postižení kognitivních funkcí. Mezi další příznaky autismu patří epilepsie, deprese, úzkost a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
Od roku 2000 výskyt autismu ve Spojených státech neustále stoupá. Počet autistických dětí vzrostl z 1 ze 150 dětí na 1 ze 68 dětí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je možným vysvětlením lepší informovanost, rozšíření diagnostických kritérií, lepší diagnostické nástroje a důslednější hlášení výskytu onemocnění.
Co tento výsledek znamená pro rodiny postižené autismem?
Naviauxův výzkum se prováděl na malém vzorku dětí, a proto je nezbytné, aby se účinky suraminu otestovaly na větší skupině.
Naviaux zdůrazňuje, že výsledky jeho studie se mohou mýlit, protože zkušební vzorek byl mimořádně malý, nebo jak říká, možná „je to vstup do renesance rozvoje léků – dokonce i lék jako suramin může přinést naději na zlepšení léčby autismu“.
Je třeba poznamenat, že suramin není schválený k léčbě autismu. Není komerčně dostupný, a pokud se nepodává ve správné dávce, podle rozpisu a nemonitoruje se toxicita a hladina v těle, může být pro pacienta vážnou hrozbou.
Jak dlouho potrvá, než lékaři a vědci zjistí, jaký je skutečný dopad tohoto objevu?
Objevy výzkumu jsou poměrně nové a podle Naviauxa byla tato studie velmi nákladná. „Neměli jsme dostatek finančních prostředků na to, abychom mohli provést větší výzkum.
Dokonce nám nestačily ani peníze, které jsme měli k dispozici, protože náklady se zvýšily. Abychom mohli dokončit studii, museli jsme si půjčit 500 000 dolarů.“
Vědci však zůstávají i nadále optimističtí a věří, že tato počáteční zjištění povedou k dalšímu výzkumu.
Naviaux říká: „V následujících pěti letech plánujeme pět dalších studií za účelem shromáždění všech údajů potřebných pro FDA, aby mohl rozhodnout, zda schválí suramin k léčbě autismu, nebo ne.“
Zatím však lidi důrazně varuje před užíváním suraminu.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář