Každý ví, že zlozvyky, jako je kouření anebo přílišná konzumace nezdravých jídel, mohou mít negativní vliv na naše zdraví.
Nicméně existuje mnoho méně známých škodlivých návyků, které se staly součástí našich každodenních životů.
Sesbírali jsme pro vás 12 nejčastějších, které pomalu a tiše poškozují naše zdraví.
1. Nošení peněženky v zadní kapse kalhot
Každý, kdo nosí peněženku, ví, že nejvhodnějším místem pro její nošení je zadní kapsa od kalhot. I když je vhodné, rozhodně není zdravé.
Sezení na peněžence po dobu pouze 15 minut může způsobit posunutí páteře a vést ke změně spinálních nervů.
To nakonec vytvoří asymetrii, která může narušit normální uspořádání páteře. Dlouhodobé sezení na peněžence může způsobit chronickou bolest zad, zánět sedacího nervu a funkční skoliózu.
2. Používání elektroniky v posteli
Nedávné studie prokázaly, že používání elektronických zařízení před spaním nás okrádá o spánek a snižuje jeho kvalitu.
I přesto průzkum provedený Národní spánkovou nadací (NSF) ukazuje, že přibližně 89 % dospělých a 75 % dětí má ve svém pokoji alespoň jedno elektronické zařízení.
Jeho pravidelné používání před spaním škodí nejen kvalitě našeho spánku, ale způsobuje také přibírání na váze a únavu během dne.
Nepříznivě ovlivňuje úroveň naší produktivity, schopnosti učení a hladinu stresu. Pokud se alespoň hodinu před spaním vzdáte svého elektronického zařízení, můžete zlepšit kvalitu vašeho spánku a ochránit vaše zdraví.
3. Mytí rukou pod horkou vodou
Různé studie potvrdily, že při zabíjení choroboplodných zárodků a bakterií je horká voda stejně účinná jako studená.
Podle nich teplota vody nesehrává důležitou roli v odstraňování bakterií. Navíc bylo prokázáno, že studená voda je pro naše ruce zdravější než horká.
Je sice známo, že horká voda zabíjí bakterie, ale vnímá se to nesprávně – horká voda nezabíjí bakterie – to dělá vroucí voda, což je důvod, proč se kvůli sterilizaci převařují lékařské nástroje.
Jelikož mytí rukou pod vroucí vodou nepřichází v úvahu, daleko lepší je použít studenou vodu. Proč? Neboť mytí rukou pod horkou vodou změkčuje kůži, čímž jsou vaše ruce zranitelnější vůči choroboplodným zárodkům.
4. Pít z plastových láhví
Bylo by logické předpokládat, že pití vody z plastových láhví je bezpečné a zdravé. Ne všechny materiály jsou však stejně bezpečné a přátelské k životnímu prostředí.
Plastové láhve představují hrozbu kvůli chemickým látkám, které uvolňují do nápoje při expozici vysokým teplotám.
Když si necháte láhev v autě za horkého dne, nejsvrchnější vrstvy plastu mohou uvolňovat toxickou chemikálii (bisfenol A), která může kontaminovat vodu.
Může poškozovat endokrinní systém a zvyšovat riziko endometriózy a rakoviny prsu.
5. Příliš rychlé jedení
Některé studie prokázaly, že příliš rychlé jedení může vést k několika zdravotním problémům.
Jako třeba k zrychlenému tloustnutí. Také může zvyšovat riziko onemocnění srdce, cukrovky a cévní mozkové příhody.
Rychlí jedlíci se s větší pravděpodobností přejídají, protože od chvíle, kdy začnou jíst, jejich mozku trvá přibližně 20 minut, dokud přenese signály, že jsou plní.
A tak můžete být plní, a zároveň jíst, ale nemusíte o tom vědět, protože váš mozek nemá dost času reagovat a uvědomit si, že máte dost.
6. Čištění zubů hned po jídle
Ačkoli si někteří lidé čistí zuby hned po jídle, podle některých studií bychom s tím měli počkat alespoň 30 minut potom, co dojíme.
Naše zuby jsou chráněny sklovinou a kyseliny vytvářené různými jídly mohou tuto ochrannou vrstvu narušovat. To znamená, že zuby jsou nejzranitelnější těsně po dojedení.
Naše těla mají naštěstí způsob, jak pomocí slin vyrovnat vysoký obsah kyselin, ale chce to čas. Proto čištění zubů hned po jídle způsobí, že si narušíte sklovinu, a to i v případě, že používáte kartáček s měkkými štětinami.
Nejlepší je nechat sliny, ať provedou svou práci a vyrovnají vysoký obsah kyselin, a zuby si vyčistit později.
Lepší alternativou je vypláchnout ústa vodou anebo žvýkat žvýkačku bez cukru.
7. Čištění uší vatovými tyčinkami
Čištění uší vatovými tyčinkami způsobuje více škody než užitku. Podle studie tím zatlačujete ušní maz ještě hlouběji do míst, kde se zvukovod zužuje.
To může vést k infekcím, poškození ušního bubínku, ucpání zvukovodu a hučení v uších (tinitus).
Proto se doporučuje nechat ušní maz jen tak a umožnit mu vyplavit se přirozenou cestou. Funguje jako filtr bránící průniku prachu a špíny do ucha.
Čištění uší vatovými tyčinkami je dělá náchylnějšími ke znečištění. Pokud ale pociťujete potřebu své uši vyčistit, postačí vám ručník.
8. Použití horkovzdušného sušiče na ruce
Horkovzdušné sušiče na ruce jsou možná přijatelnějším řešením pro životní prostředí než papírové ubrousky, ale rozhodně nejsou zdravější pro vás.
Studie prokázala, že na veřejných toaletách šíří fekální bakterie. Mechanismus foukání vzduchu má sklon přenášet bakterie do ovzduší.
Výsledky naznačují, že na ruce se vám může přenést mnoho druhů bakterií, včetně sporů a patogenů.
Nejlepší by bylo vyhnout se používání horkovzdušných sušičů a ruce si utřít starým dobrým způsobem – papírovým ubrouskem.
9. Nadměrná konzumace džusu
Je dobře známo, že pomerančová šťáva obsahuje hodně vitamínů C, B a různých antioxidantů. Konzumace džusu se vlastně považuje za zdravou.
Nicméně, pokud ho pijete příliš mnoho, škodíte svému zdraví, protože může způsobovat zubní kaz, cukrovku 2. typu a obezitu.
Důvod, proč je pro nás nadměrné pití džusu škodlivé, je ten, že obsahuje hodně fruktózy. A je jedno, jaký druh pijete, neboť i ten nejkvalitnější anebo čerstvě vylisovaný (nepasterizovaný) obsahuje značnou dávku cukru.
10. Přílišná konzumace soli
Sůl sice může zlepšit chuť jídla, ale její nadměrný příjem neprospívá zdraví.
Její množství má přímý vliv na naše zdraví a spojuje se s nemocemi, jako je vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a rakovina žaludku.
Pro naše zdraví je sice velmi důležitá, ale způsobuje zadržování vody v těle, což vede k vyššímu krevnímu tlaku. A ten může namáhat srdce, cévy a ledviny.
11. Příliš mnoho spánku
Spánek představuje způsob, jak se zotavit. Bylo by nelogické předpokládat, že více spánku se rovná většímu odpočinku a lepšímu zdraví.
Studie prokázaly, že nadměrné množství s sebou přináší četná zdravotní rizika.
Správné množství je u každého člověka jiné, ale všeobecná hranice dobrého spánku se pohybuje v rozmezí 7-9 hodin.
To je třeba považovat za optimální spánkový model. Příliš mnoho spánku po delší dobu bylo dáno do souvislosti s vyšší mírou úmrtnosti, depresí, onemocněním srdce a zhoršenou činností mozku.
12. Celodenní sezení
Když lidé pracují, studují a zúčastňují se různých společenských akcí, většinu času tráví sezením. A příliš dlouhé sezení se spojuje s četnými zdravotními problémy, které byste neměli ignorovat.
Když sedíte, nepotřebujete míjet energii, což znamená, že nespálíte mnoho kalorií.
Nadměrné sezení se proto spojuje se zdravotními problémy, jako je předčasné úmrtí, cukrovka 2. typu, kardiovaskulární onemocnění a obezita.
Pokud vaše práce vyžaduje celodenní sezení, zkuste si po každých 30 minutách udělat přestávku, během telefonování stát, nebo jít na krátkou procházku, abyste negativní účinky minimalizovali.
Závěr
Které z těchto návyků jsou na vašem seznamu každodenních aktivit? Napadají vás i jiné nebezpečné návyky, které na seznamu chybí?
Podělte se s námi o své úvahy níže v komentářích.
Zdroj: brightside.me, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář