Téměř každý z nás má doma několik rakovinotvorných výrobků a obvykle to ani netuší.
The Cancer Prevention Coalition (CPC) a Ralph Nader vydali seznam 12 výrobků, které se používají ve většině domácnostech.
V dnešním moderním světě jsme denně vystaveni mnoha chemickým látkám. Na pracovištích či v restauracích existují normy a nařízení, které se snaží výskyt těchto látek minimalizovat.
Avšak mnohé toxické látky si často kvůli naší vlastní nevědomosti nacházejí cestu i do našich domácností.
Do seznamu 12 výrobků patří takové, které obsahují široké spektrum karcinogenních a jiných toxických přísad, kterými je vystavena většina z nás.
1. Teflonové nádobí
Toto nádobí se v mnoha domácnostech běžně používá, a to i přesto, že má mnohé škodlivé účinky na naše zdraví.
Je vědecky dokázáno, že se z něj při vaření uvolňují mnohé toxické látky. Pokud toto nádobí zahřejeme, jeho povrchová vrstva se začne ničit na molekulární bázi a uvolňovat do našeho jídla.
Když se vnější vrstva pokazí, uvolní se celá řada toxických částic a plynů, z nichž mnohé jsou rakovinotvorné.
Místo toxického teflonového nádobí používejte raději skleněné nebo keramické hrnce a pánve, které do jídla neuvolňují škodlivé látky.
2. Umělá sladidla
Mnozí lidé si myslí, že vynecháním cukru si zlepší své zdraví.
Ačkoli jako náhrada cukru existuje několik umělých sladidel, obvykle jsou pro vás ještě horší než cukr.
Pokud máte některé z těchto sladidel ve své domácnosti, ihned je vyhoďte:
- acesulfam K – může být rakovinotvorný, způsobuje nádory a ovlivňuje těhotenství
- aspartam – je spojen se vznikem rakoviny kůže, nádory na mozku a může být smrtelný pro lidi s fenylketonurií (dědičné onemocnění, při kterém tělo nedokáže zpracovat aminokyselinu fenylalanin)
- sacharin – ukázalo se, že způsobuje rakovinu močového měchýře, je nestravitelný a silně zatěžuje játra
- sorbitol – se pouze částečně štěpí ve střevech, způsobuje průjem, nadýmání a plyny
Uvedená sladidla nahraďte těmito přírodními alternativami, které jsou vyprodukovány bez chemických přísad a pro tělo jsou přirozené. Patří sem:
- stévie – může snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi
- erytritol – nemá žádný vliv na hladinu cukru v krvi, hladinu inzulínu nebo cholesterolu
- xylitol – může zlepšit hustotu kostí a snižuje riziko vzniku zubního kazu
- sirup z jakonu – živí dobré bakterie ve střevech a pomáhá v boji proti zácpě
3. Mastkový prášek
Mastek může vést k podráždění plic a vaječníků. Výzkumníci zveřejnili v časopise The Lancelet, že většina nádorů na vaječnících vzniká z částic této horniny.
Uvedená studie byla publikována v roce 1982 v časopise Cancer, který podpořil výzkum zkoumající souvislost prášku z mastku s rakovinou vaječníků. Od té doby více než 20 studií ukázalo podobné účinky.
Nejnovější studie byla publikována v roce 2013 v časopise Cancer Prevention Research.
Vědci ze ženské nemocnice v Bringhamu prozkoumali údaje z osmi výzkumných prací, které zahrnovaly téměř 2000 žen.
Jejich analýza ukázala zvýšené riziko rakoviny u 20 až 30 % žen, které užívaly pudr z mastku při intimní osobní hygieně.
4. Plastové láhve a nádoby na potraviny
Když pijete nápoje nebo konzumujete potraviny z nádob vyrobených z umělé hmoty, všechny uvolněné toxické látky se vám dostanou nejprve do ústní dutiny a nakonec do těla.
Mezi nejproblematičtější chemické látky patří bisfenol A, který se používá na stvrzovaní plastů určených pro výrobky, jako jsou láhve na vodu.
Mnohé studie spojené s bisfenolem A poukazují na nepříznivé účinky na zdraví. V roce 2010 FDA změnil postoj k této chemické látce.
Vyjádřil určité obavy nad jejími účinky na mozek, chování a prostatu.
Místo používání jednorázových plastových lahví s vodou začněte používat kovové nebo skleněné láhve.
Totéž platí pro potravinové obaly. Nejenže šetří životní prostředí, ale udržují vaše tělo v bezpečí.
5. Osvěžovače vzduchu
Osvěžovače vzduchu se často propagují jako prostředky schopné zbavit váš domov nepříjemného zápachu.
Nicméně nedávný výzkum naznačuje, že zplodiny vypouštěné z osvěžovačů vzduchu jsou ve skutečnosti mnohem nebezpečnější než cigaretový kouř. Také se zjistilo, že způsobují mnohé zdravotní problémy:
- respirační onemocnění – jako je astma
- hormonální nerovnováha
- různé druhy rakoviny – jedna studie ukázala, že běžné osvěžovače vzduchu obsahují značné množství formaldehydu, který patří mezi karcinogenní látky. Nadměrné vystavení se osvěžovačům vzduchu bylo spojeno s rozvojem rakoviny nosu a krku.
Přírodní alternativou konvenčních osvěžovačů vzduchu jsou esenciální (éterické) oleje. Nejenže hezky voní, ale poskytují vám i mnohé zdravotní přínosy.
Jedna studie zjistila, že vdechování rozmarýnového oleje může zlepšit vaši náladu a stimuluje nervový systém.
NÁŠ TIP: Víte, že existuje lékařská studie, podle níž existuje účinná přírodní ochrana proti novému koronaviru? Ochrání vás i vaše děti. Čtěte VÍCE
Esenciální oleje můžete používat jako osvěžovače vzduchu, pokud přidáte 10 až 15 kapek oleje do spreje s přibližně jedním šálkem destilované vody. Sprej můžete aplikovat kolem domu.
6. Komerční čisticí prostředky
Běžná domácnost obvykle používá celou řadu čisticích prostředků.
I když jsou nezbytné pro udržení čistoty vaší domácnosti, většina komerčních čistících prostředků je spojena s mnoha zdravotními problémy, jako jsou:
- poruchy dýchání a astma
- hormonální nerovnováha – studie zjistily, že tyto čistící prostředky zahrnují látky, jako jsou parabeny, triklosan, ftaláty či bisphenol BPA
Naštěstí, přírodními látkami jako například ocet a soda bikarbona lze nahradit téměř všechny chemické čističe.
Jedna studie dokonce zjistila, že jsou účinné i proti několika nebezpečným bakteriím, jako jsou stafylokok, Salmonella nebo E-coli.
7. Obyčejná zubní pasta
Bohužel obyčejná zubní pasta obsahuje mnohé toxické látky, jako jsou sacharin, fluor, triclosan či SLS (sodium lauryl sulfát). Uvedené látky se ukázaly jako rakovinotvorné.
Sacharin – umělé sladidlo je 350krát sladší než cukr. Považuje se za lidský karcinogen, takže byste se mu měli vyhnout.
Fluorid – je další lidský karcinogen. Má nespočet nežádoucích účinků. Poškozuje dutiny, jakož i štítnou žlázu. Vhodnou alternativou může být kokosový olej.
SLS – detergent, pěnící složka, silně dráždivý na sliznice.
Triclosan – silný toxin, svou strukturou a účinky podobný nebezpečným dioxinům.
8. Šampon
Šampony proti lupům, jako je například Head and Shoulders, mohou obsahovat methylchloroisothiazolinone – obávaný mutagen.
Tyto druhy šamponů obsahují i laurethsulfát amonný, který, pokud nezpůsobí zdravotní problémy sám, může být kontaminován během výrobního procesu 1,4-dioxan.
Studie na potkanech zjistily, že tento kontaminant způsobuje rakovinu a Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb uvedlo, že jde o pravděpodobný karcinogen.
9. Prostředky proti molům
Určitě máte důvod, proč chráníte své oblečení před moly.
Nicméně běžné prostředky proti molům jsou vysoce toxické. Obsahují složku naftalen, který je dostupný ve formě kuliček a způsobuje mnohé zdravotní problémy, jako jsou:
- poškození ledvin a jater
- hemolytická anémie (ničí červené krvinky)
- mohou vyvolat rakovinu u zvířat, proto je udržujte daleko od vašich domácích mazlíčků
Přípravky proti molům se považují za rakovinotvorné pro člověka, ačkoli to zatím není exaktně prokázáno (ještě nebyly provedeny studie).
10. Antibakteriální mýdlo
Antibakteriální mýdla jsou určena pro zničení všech bakterií a mikrobů.
Nicméně nedávné studie FDA (Americký úřad pro léky a potraviny) prokázaly, že tato mýdla obsahují složku s názvem triclosan, který:
- narušuje hladiny hormonů u zvířat
- vyvolává sterilitu
- zvyšuje riziko neplodnosti, předčasného dospívání a rakoviny
Vyhněte se proto používání antibakteriálních mýdel a rozhodněte se raději pro přírodní alternativy nebo alespoň obyčejná mýdla.
11. Antiperspiranty nebo deodoranty
Dr. Philippa Darbre, onkoložka na Univerzitě of Reading ve Velké Británii, publikovala více než 30 výzkumných prací zaměřených na látky, které se nacházejí v deodorantech a dalších výrobcích pro osobní péči.
Říká, že mnohé z těchto látek jsou rizikové samy o sobě. Toto riziko se však může zvýšit, když je zkombinujete.
Například její výzkum zjistil nepříznivý účinek parabenů – skupiny chemických látek, které působí jako konzervační látky používané v kosmetických přípravcích.
12. Léčba blech a klíšťat
Můžete si myslet, že pomáháte vašim domácím zvířatům odstranit blechy, ale bohužel samotná aplikace chemických přípravků je pro ně mnohem nebezpečnější.
Zkoušky na laboratorních zvířatech prokázaly obrovské množství problémů s látkou Fipronil, který se nachází v mnoha tekutých přípravcích proti blechám.
Tento lék může způsobit:
- zvracení nebo průjem
- mírné podráždění pokožky
- slabost
- bolesti hlavy
- záchvaty a závratě
- považuje se za lidský karcinogen
Závěr
Pokud používáte doma některé z uvedených produktů, zvažte jejich náhradu bezpečnějšími alternativami.
Pokud to nejde, tak jejich používání alespoň omezte na nejnutnější míru. Vaše zdraví a zdraví vašich blízkých se vám za to odvděčí.
Zdroj: holisticlivingtips.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář