Aniž by si toho byly vědomy, miliony lidí se denně vystavují toxické plísni – dotykem, dýcháním anebo konzumací potravin.
Plíseň bývá tichým, ale o to nebezpečnějším zabijákem. Může růst na stěnách, pod podlahou, a dokonce se nejednou uchytí i v našich potravinách.
Nebezpečí plísně
Co si mnozí z vás neuvědomují, je, že plíseň má potenciál udělat člověka nemocným, a v některých případech může být dokonce smrtelná.
Lidé často podceňují její nebezpečí pro lidský organismus. Pokud začne nekontrolovaně růst, dojde k přetížení a selhání imunitního systému.
Když člověk trpí plísňovou toxicitou, často vůbec netuší, co je příčinou jeho zdravotních problémů, a pak je frustrovaný z léčby, která nefunguje.
Plísně útočí na váš výkon a zdraví
Některé plísně uvolňují neviditelné, ale jedovaté chemikálie známé jako mykotoxiny, z nichž nejznámější je aflatoxin.
Odstranění těchto látek z těla je sice složité, nikoliv nemožné.
Mykotoxiny se mohou tvořit téměř v každém prostředí, které obýváme. Kontaminují nábytek, oblečení a další předměty v domácnosti. Po vniknutí do těla se přenášejí krví a postupně oslabují imunitu, klouby, nervový systém a další orgány. Změní to, jak se cítíte, jak myslíte a dokonce i to, jak dlouho budete žít.
Plísně produkují silné alergeny a spouštějí v těle nepřiměřené reakce imunitního systému na různé látky.
Jaké jsou příznaky plísňové toxicity
Chronická plísňová toxicita není poměrně často diagnostikovaná, protože její příznaky se podobají jiným onemocněním.
Nejednou se tak zaměňuje s lymskou boreliózou, celiakií, fibromyalgií, chronickou únavou a dalšími nemocemi.
Víte, že: nechuť k jídlu, kruhy a váčky pod očima, plíseň na nohou či hemoroidy mohou mít společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Výzkum ukazuje, že expozice plísni může vyvolat následující příznaky:
- neurokognitivní potíže
- zamlžená mysl, zmatení, ztráta paměti
- výkyvy nálady
- nespavost
- autoimunitní onemocnění
- zánětlivé stavy
- bolesti kloubů
- únava
- bolesti hlavy
- problémy s trávením, citlivost na některé potraviny
- výkyvy hmotnosti
- brnění či mravenčení kůže
- problémy se zrakem, nejasné vidění
- citlivost na světlo
Pokud máte oslabený imunitní systém, některá infekční onemocnění způsobená plísněmi mohou ovlivnit vaše plíce, kůži, oči a jiné orgány.
Kde se skrývá plíseň
Mnohé stavby vykazují poškození v důsledku vlivů vody a vlhkosti. Pokud žijete anebo pracujete v takovém prostředí, je velká šance, že jste vystaveni plísni.
Té se moc dobře daří ve vlhkých, tmavých a nedostatečně větraných místnostech. Obvykle to začne špatně utěsněným vodovodním potrubím, protékající střešní krytinou nebo jako následek záplav.
Problémové jsou také koupelny, kde se přirozeně udržuje vyšší vlhkost vzduchu, zvláště pokud se po sprše anebo koupeli nedostatečně utřou vlhké plochy a neodvětrá se vzduch.
Jednoduše všude tam, kde protéká voda, se může vytvořit plíseň – za stěnou, pod kobercem, ve dřevě a nekvalitních stavebních materiálech.
Problémy způsobují i špinavé a neudržované klimatizační a ventilační systémy. Situaci zhoršuje také to, že některým druhům plísní se daří nejen ve tmavém a vlhkém prostředí, ale i suchém.
Na které potraviny je třeba si dávat největší pozor
Kromě plísní z prostředí, je třeba si dávat pozor na potraviny.
Ty, na kterých se nejčastěji tvoří plíseň, jsou: obiloviny (pšenice, žito, ječmen, oves), ořechy, pistácie, čokoláda, káva, víno.
Pokud jste citliví na plísně z prostředí, zřejmě budete citlivější na potravinové. Kupujte pouze ty potraviny, u kterých máte jistotu, že byly správně uskladněné.
Někdy je to však nemožné, a proto je lepší se některým úplně vyhnout.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář