Mnohé firmy vyrábějí a propagují „nové a lepší“ spotřební zboží, které každodenně používáme, jako třeba mýdlo, zubní pasta, deodorant anebo tělové mléko. Přitom takříkajíc přímo pod nosem máme jeden z nejlepších a nejpřirozenějších produktů.
Jedná se o klasický kokosový olej. Má nejen příjemnou vůni, ale je také velmi levný a představuje úžasně univerzální a léčivou látku.
Zhruba od poloviny 90. let narůstá zájem o používaní kokosového oleje na celou řadu aplikací, jako je čištění, odstraňování pachů a léčení.
Na místě jsou otázky: „Odkud vlastně pochází?“ a „Jak voní?“
Kokosový olej je pevná látka, která se rozpouští při teplotě kolem 24 stupňů Celsia.
Ačkoliv je nerozpustný při pokojové teplotě, potom, co ho smícháte s vodou a vyšleháte, získá krémovitou konzistenci. Když neprochází procesy, jako je bělení, rafinace anebo dezodorizace, vydává jemnou a svěží vůni, jakou byste očekávali – voní jako kokosový ořech.
2 druhy kokosového oleje – komerční kvality a panenský
Poměrně nový zájem o řadu použití kokosového oleje vyvolává otázky ohledně jeho výroby. Existují dva základní druhy kokosového oleje:
- kokosový olej komerční kvality
- panenský kokosový olej
Kokosový olej komerční kvality – tento produkt se vyrábí z kokosové kopry, což je vysušená dužina kokosového ořechu. Obvykle se udí, suší na slunci nebo v tzv. sušárnách, případně se kombinují všechny tři způsoby.
Nicméně pokud se na výrobu kokosového oleje používá běžná kokosová kopra, není sterilní a vhodný ke konzumaci.
„Čistí se“ během procesu známým jako RBD – rafinace, bělení a dezodorizace. Podle stránky Coconutdiet.com:
„Při dezodorizaci se využívá vysoká teplota a za účelem odstranění nečistot se olej obvykle filtruje přes (bělící) jíly. K odstranění volných mastných kyselin a prodloužení trvanlivosti se běžně používá hydroxid sodný.
Jedná se o nejobvyklejší způsob velkovýroby kokosového oleje. Starším způsobem výroby rafinovaného oleje byla fyzicko-mechanická rafinace. Modernější metody využívají k extrakci veškerého oleje z kopry kvůli vyšší výtěžnosti i chemická rozpouštědla.“
Panenský kokosový olej – podobně jako v případě olivového oleje i kokosový olej je nejlepší, pokud je „vytlačený napoprvé“ a „panenský“.
Podobně jako při vytlačení čajového sáčku, louhovaného několik minut v horké vodě, bude první nálev obsahovat nejhodnotnější látky.
Když se olej vytlačuje podruhé, výsledek už není tak koncentrovaný. Jak dále uvádí stránka Coconutdiet.com:
„Panenský kokosový olej lze získat pouze využitím čerstvé dužiny z kokosového ořechu, nebo toho, co se nazývá ne-kopra. Na další rafinaci se nepoužívají chemikálie ani vysoké teploty, protože přírodní, čistý kokosový olej je velmi stabilní. Jeho trvanlivost je několik let.
To jsou dva hlavní postupy výroby panenského kokosového oleje:
1. Rychlé sušení čerstvé dužiny z kokosového ořechu, která se následně používá na lisování oleje. Při použití této metody se používá mírné teplo a potom se olej mechanicky lisuje.
2. Mokré mletí. Při této metodě se olej extrahuje z čerstvé kokosové dužiny bez předchozího sušení. Nejprve se lisováním vytlačuje ‘kokosové mléko’. Následně se olej zbavuje vody. Mezi metody, které se dají použít na oddělení oleje od vody, patří vaření, fermentace, mrazení, enzymy a mechanické odstředění.“
Proč mít v koupelně voňavý panenský kokosový olej?
Syrový, organický kokosový olej – kromě toho, že je docela chutný (řekneme si o tom za chvíli) – má celou řadu přínosů. Zde je 15 z nich:
1. Hladké oholení – pokud vás trápí červená, podrážděná pokožka po depilaci, kokosový olej zklidňuje podrážděnou pokožku a má antibakteriální účinky.
2. Léčba vyrážek – pomocí kokosového oleje se dají léčit problémy s vyrážkami, počínaje vyrážkou z plenek a mírnou alergickou reakci konče.
Jednou z chemikálií nacházejících se v prodávaných zvlhčovačích pleti, které mohou způsobovat podráždění pokožky a dermatitidu, je propylenglykol.
3. Balzám na rty – na zvlhčení, výživu a hydrataci popraskaných rtů používejte kokosový olej, díky čemuž se vyhnete neúmyslné konzumaci endokrinních disruptorů.
Studie o obsahu kovů v balzámech na rty odhalila vysoké koncentrace olova, hliníku, kadmia a manganu. Některé se spojují s nepříznivými zdravotními účinky na reprodukci, vývoj apod.
4. Čištění obličeje – kokosový olej je účinný na čištění pleti. Směs kokosového a ricinového oleje ve stejném poměru je nejznámější metoda čištění. Tuto směs vmasírujte do pokožky a jemně odstraňte teplým hadříkem.
90 % kupovaných tělových a pleťových vod obsahuje škodlivé chemické látky, jako je laurethsulfát sodný (SLES) anebo laurylsíran sodný (SLS), které v kombinaci s dalšími toxiny mohou vytvářet karcinogenní sloučeniny nitrosaminy. Kokosový olej může dokonce zlepšovat akné (více ZDE…).
5. Odstraňovač mejkapu – nejenže vám vyčistí tvář, můžete ho používat také jako přírodní odstraňovač mejkapu – odstraňuje také voděodolnou řasenku a tužky na obočí.
6. Noční krém – ačkoliv nechcete používat kokosový olej pod mejkap, jeho snadná aplikace před spaním vám hydratuje pleť, neboť jeho mastné kyseliny mají přírodní změkčovací účinky.
Pokud máte přerostlou a olupující se kůži v okolí nehtů, ošetřujte ji kokosovým olejem, abyste ji udrželi jemnou.
7. Deodorant – velmi účinné je malé množství kokosového oleje v kombinaci s nějakým esenciálním olejem, jako třeba levandulovým, – tento deodorant je mnohem lepší než antiperspiranty obsahující hliník, který se spojuje s Alzheimerovou chorobou, rakovinou prsu a rakovinou lymfatických uzlin.
Další recept na deodorant představuje směs 3 polévkových lžic kokosového oleje, pudru z maranty (nebo kukuřičného škrobu) a jedlé sody.
Věděli jste, že: domovy seniorů používají ústní sprej Virostop, který pomáhá v boji proti Covid-19? Čtěte VÍCE
8. Prostředek proti houbovým onemocněním nohou – díky svým antimikrobiálním a antibakteriálním vlastnostem je velmi účinný v boji proti dermatomykóze. Potřete si jím chodidla po každém sprchování.
Bylo prokázáno, že antivirové, antibakteriální a antimykotické složky kokosového oleje ničí mikroorganismy, jako jsou bakterie, kvasinky a houby.
9. Zklidňující koupel – jako alternativa k perličkovým koupelím, které mohou hlavně u dětí vyvolávat infekce močového traktu, si do koupele přidejte hrudku kokosového oleje s trochou esenciálních olejů. Tato koupel zvlhčuje pokožku a zároveň pomáhá zabíjet bakterie.
10. Žínka na mytí těla – směs stejného množství kokosového oleje, mořské soli, cukru nebo jedlé sody si vyrobíte domácí „žínku“, která změkčuje, vyhlazuje a zvlhčuje pokožku.
11. Tělová voda – zvlhčovače, které kupujete v obchodě, obvykle obsahují škodlivé chemické látky, jako je hliník, ftaláty, parabeny, formaldehyd a propylenglykol. Kokos je voňavá, zvlhčující alternativa, která neobsahuje žádnou z nich.
12. Zubní pasta – proti zubnímu kazu, nebo dokonce na bělení zubů, si vyrobte domácí zubní pastu z kokosového oleje. Smíchejte jednu čajovou lžičku kokosového oleje s polovinou čajové lžičky jedlé sody a dvěma kapkami mátového esenciálního oleje. Zuby si čistěte jako obvykle.
13. Převalování oleje v ústech – převalování kokosového oleje v ústech působí podobně jako ústní voda, jen byste ho neměli kloktat.
Když tuto proceduru provádíte po dobu 5 až 15 minut, olej proniká do měkké tkáně mezi dásněmi a „vytahuje“ bakterie způsobující zubní kaz, povlak, zubní kámen a odstraňuje zápach z úst. Více na toto téma si můžete přečíst v tomto článku.
14. Hojení ran a modřin– při aplikaci kokosového oleje na zanícené řezné ranky nebo odřeniny vytváří vrstvu přirozeně ochranných látek, které brání průniku prachu, hub, bakterií a virů. Při aplikaci na podlitiny urychluje hojivý proces v poškozených tkáních.
15. Prostředek proti kadeření vlasů – lidé s vlasy, které mají sklon ke kadeření, často sahají po gelech a tužidlech na bázi silikonu anebo alkoholu, které překrývají vlasy, brání jim absorbovat vlhkost a vysušují.
Na výrobu přírodního vlasového kondicionéru s hladkým, hedvábným leskem vám stačí několik kapek kokosového oleje.
Léčivé vlastnosti kokosového oleje
Panenský kokosový olej popisují jako olej „s neodbytnou, ořechovou, vanilkovou chutí, (a) dokonce jemnější a sytější než máslo“.
Článek v New York Times uvedl, že kokosový olej, kdysi démonizovaný táborem lidí tvrdících, že „všechny nasycené tuky jsou pro nás špatné“, se dnes stává akceptovaným:
„Hlavním nasyceným tukem v kokosovém oleji je kyselina laurová, mastná kyselina se středně dlouhým řetězcem.
Zvyšuje hladinu dobrého HDL v krvi, nebo také lipoproteinu s vysokou hustotou, a snižuje hladinu špatného LDL v krvi, nebo také lipoproteinu s nízkou hustotou. Rovněž negativně neovlivňuje celkový poměr těchto dvou.
…Ohledně kyseliny laurové bylo vysloveno mnoho zdravotních tvrzení. Podle jejích propagátorů se jedná o zázračnou látku s možnými antibakteriálními, antimikrobiálními a antivirovými vlastnostmi, která by teoreticky mohla bojovat s HIV, čistit akné a zrychlovat metabolismus.“
Kokosový olej má léčivé vlastnosti i při lokální aplikaci.
Jedním zajímavým faktem je, že zatímco antiperspiranty s obsahem hliníku se spojují s Alzheimerovou chorobou, kokosový olej jí ve skutečnosti předchází díky svému obsahu mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem (MCFA), které se snadno absorbují a metabolizují v játrech a mohou se měnit na ketony.
Jedna studie uvedla:
„Ketony jsou důležitým zdrojem alternativní energie a mohou prospívat lidem se zhoršující se nebo zhoršenou pamětí, jako v případě Alzheimerovy choroby… (mohou také) pomáhat při léčbě obezity, dyslipidemie, zvýšené hladiny LDL v krvi, inzulinové rezistence a hypertenze – rizikových faktorů pro onemocnění srdce, cukrovku 2. typu a Alzheimerovu chorobu.“
Očekává se, že Alzheimerova choroba bude v následující generaci postihovat 1 ze 4 lidí, čímž bude konkurovat obezitě a cukrovce.
Důkazy však naznačují, že ketony v kokosovém oleji by mohly pomáhat léčit a obnovovat neurony a nervové funkce v mozku (více ZDE…), a to také po vzniklém poškození.
Nezdravé alternativy
Co se týče kokosového oleje jako přísady v kuchyni, nebo dokonce jako domácího čisticího prostředku, je třeba zvážit několik faktorů:
1. Panenský kokosový olej má bod kouřivosti na 180 stupňů Celsia, takže co se týče vaření, je nejlepší používat ho při nižších teplotách. Olivový olej se přepaluje již při teplotě 120 stupňů Celsia, což může způsobovat oxidaci a tělu více škodit.
2. Kokosovým olejem můžete nahradit máslo nebo olivový olej a zcela určitě i takzvané rostlinné oleje. Toto jsou důvody:
Četné studie ukazují, že kokosový olej přináší ohromující přínosy díky svému obsahu živin.
Jednou z nejdramatičtějších změn, kterou můžete udělat pro své zdraví, je nahradit takzvané „zdravé“ rostlinné oleje (sójový, kukuřičný, bavlníkový a řepkový) kokosovým olejem, když smažíte jídlo anebo pečete koláče.
Zajímavé je všimnout si, že obyvatelé Polynésie, kteří používají plnotučný kokosový olej jako potravinový produkt denní potřeby již celé generace, netrpí žádnými onemocněními srdce.
Proč? Je to v přímém rozporu s tím, co několik desetiletí hlásala konvenční medicína, že nasycené tuky jsou pro nás špatné a povedou k obezitě, vysoké hladině cholesterolu, srdeční a Alzheimerově chorobě.
Pravdou je, že nasycené tuky, jako kokosový a olivový olej, jsou přírodní, nikoliv v laboratoři vytvořené látky za použití metod, jako je hydrogenace a částečná hydrogenace, které mění polynenasycené mastné kyseliny na trans-mastné tuky.
Rostlinné oleje a oleje ze semínek absolvují dvojitou pohromu, a to proces hydrogenace a vysokou teplotu, aby se vytvořil levnější olej s dlouhou trvanlivostí, který je velmi špatný pro vaše zdraví.
Když se tyto oleje zahřívají na vysokou teplotu, chemické složky se rozpadají, „váznou“ ve vašich buňkách, oxidují a vytvářejí nebezpečné volné radikály, které vedou k onemocnění, včetně onemocnění srdce a rakoviny.
Zdroj: articles.mercola.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář