Pokroky v moderní medicíně navždy změnily léčebné metody a postupy, které byly účinné v minulosti. Změnil se přístup k lidskému zdraví a kvalitě lidského života.
Vzpomeňte si jen na to, že před stoletím se člověk žijící v rozvinuté zemi nedožil ani svých šedesátých narozenin. V současné době je běžné, že lidé se dožijí věku přes 80 let.
Nic není černobílé, a tak je to i v tomto případě. Lidstvo totiž čelí velkému problému. Je jím nadměrné předepisování eventuálně nebezpečných a návykových léků.
Kromě toho systém zdravotní péče ve Spojených státech vybízí lékaře, nemocnice a zdravotní pojišťovny k tomu, aby objednávali více testů (např. radiologická vyšetřovací metoda – CAT, která patří do kategorie jednodenní chirurgie, kompletní biochemické vyšetření krve atd.). Kvůli tomu mnozí lidé podstupují procedury, které často vůbec nepotřebují.
Ne vždy tomu tak bylo. V mnoha zemích po celém světě je to stále nepřijatelná praxe. V dnešním článku se budeme věnovat 25 starověkým léčebným metodám, na které většina lidí zapomněla, včetně léčivých rostlin a bylin.
Možná vás překvapí zjištění, že lidé stále inklinují k přírodní léčbě a používají mnohé léčivé rostliny a byliny, o kterých budeme mluvit v tomto článku.
Zde je 25 starověkých léčebných metod, na které většina lidí zapomněla!
Akupunktura
Moderní výzkum začíná, i když neochotně, potvrzovat účinnost akupunktury. Tato léčebná metoda pochází z Číny.
Její kořeny sahají až do období 6 000 let př. n. l.!
Fekální transplantace
Dr. Bret Lasner, gastroenterolog na klinice v Clevelandu říká, že „Číňané byli prvními obyvateli, kteří zpozorovali, že změna bakteriální flóry v tlustém střevě by mohla být účinnou léčbou“.
Fekální transplantace neboli transplantace stolice – FMT je dnes již klinickým výzkumem podložená metoda k obnovení správné funkce střevního traktu.
Úplné vyléčení? Ano. Účinné? Absolutně.
Terapie přikládání pijavic
Záznamy ukazují, že léčba pijavkami se datuje do období před více než 3 500 let a praktikovali ji staří Egypťané. Dnes pijavice slouží jako antikoagulant (ředidlo krve).
Podporují krevní oběh. Tato léčebná metoda se ukrývá pod názvem hirudoterapie. Pijavice lékařské se přikládají zpravidla na místa, kde jsou svaly a klouby, nikoli na místa s měkkou tkání.
Léčba pijavkami dnes představuje možnost léčit onemocnění, při kterých selhala klasická léčba. Pijavice se nesmí přikládat na poškozenou kůži.
Hirudoterapii má provádět chirurg. Nesmí se s ní experimentovat a provádět ji v domácím prostředí.
Larvální terapie
Používání sterilních larev na čištění ran se praktikuje po staletí. Vojenští chirurgové během americké občanské války (válka Severu proti Jihu v letech 1861-1865) zjistili, že mnozí vojáci, kteří utrpěli těžká zranění a byli léčeni larvami, přežili.
V současnosti se tato terapie stále používá k léčbě poškozených měkkých tkání a kůže.
Trepanace
Zajisté, tohle je trochu divné. Kdybychom se vrátili do minulosti, našli bychom tam domácí lékaře, kteří vrtají díru do lebky za účelem uvolnění špatných duchů.
V současnosti je naštěstí trepanace něco úplně jiného. Lékaři dnes k zákroku používají nejmodernější chirurgické nástroje. A jen na uvolnění tlaku v lebce.
Trepanace lebky je historická léčebná metoda a je možná nejstarším chirurgickým zákrokem vůbec. Jde však o brutální metodu.
Katetrizace močového měchýře
Katetrizace je tradičně prováděný lékařský úkon, během kterého se do močové trubice umístí hadička, která imobilnímu člověku umožní močit.
Pokud se opět vrátíme zpátky do minulosti, uvidíme, že katetrizace močového měchýře se ve středověku používala mnohem častěji. Důvodem byl rozsáhlý výskyt zánětu močového měchýře a ledvinových kamenů, syfilis a dalších souvisejících onemocnění.
A tehdy při ní lékaři používali kov! Tak to tedy ne. Za to bychom nepoděkovali.
Císařský řez
Často používaný císařský řez (který také nazýváme „C-sekce“ neboli „sekce“) pochází z období kolem roku 320 př. n. l.
Postup se samozřejmě postupně vyvíjel a zdokonaloval. Naštěstí k lepšímu. Dnes se téměř třetina dětí rodí císařským řezem.
Míra úmrtnosti rodiček díky tomuto zákroku výrazně poklesla.
Rostliny, léčivé byliny a koření používané k léčbě onemocnění
Mnohé z rostlin, bylin a koření, které najdete na tomto seznamu, byly poprvé používány domorodými Američany a lidmi, kteří praktikovali tradiční čínskou medicínu (TCM).
Účinky mnoha těchto přírodních léčiv byly potvrzeny vědeckým výzkumem a doporučovány jako alternativní léčba.
Jedním z příkladů jsou vlašské ořechy. Bylo dokázáno, že kůra vlašských ořechů obsahuje látku, která má podobné účinky jako aspirin.
Alfalfa (vojtěška)
Tato rostlina je bohatá na vitamíny A, C, E a K. Redukuje příznaky astmatu a artritidy, léčí poruchy menstruačního krvácení, vysoký cholesterol a podrážděný žaludek.
Alfalfa je skvělá při léčbě civilizačních onemocnění.
Má detoxikační účinky, odkyseluje organismus, optimalizuje trávení a zlepšuje kvalitu kostí a zubů. A to jsme zdaleka nezmínili všechno.
Název pochází z arabského „al-fal-fa“, což v překladu znamená „otec všech potravin“.
Aloe vera
Aloe vera patří mezi nejstarší léčivé rostliny v historii. Obsahuje nespočet důležitých aminokyselin, enzymů, minerálů a vitamínů.
Podporuje trávení, vstřebávání živin a zdraví pokožky.
Pyl
Pyl bychom mohli označit jako „vše v jednom“. Obsahuje téměř každý existující zdraví prospěšný minerál.
Pyl je silným antibakteriálním, protiplísňovým a protivirovým prostředkem. A tyto účinky se využívají při léčbě.
Může vám pomoci snížit vysokou hladinu cholesterolu, redukovat záněty a ochraňovat buňky.
Ostružiník křovitý
Ostružiník křovitý se často používá k přípravě čaje. Ostružiny představují účinnou léčbu proti průjmům a zánětům.
Mají vysoký obsah vlákniny, vitamínu C, vitamínu K, kyseliny listové (vitamín B9) a manganu.
Heřmánek
Lidé, kteří pijí heřmánkový čaj, na něj nedopustí. Heřmánek pravý nebo také heřmánek lékařský, který se také lidově nazývá rumánek, je rostlina, která léčí z „každého rožku trošku“.
Z dlouhého seznamu jeho léčivých účinků zmíníme například léčení běžné rýmy, odbourávání stresu, boj proti stárnutí.
Kurkumin
Stále více a více výzkumů poukazuje na kurkumin (který se nachází v kurkumě) jako na účinný léčivý prostředek při poruchách souvisejících se střevem.
Kurkumin prokazuje vlastnosti, které přispívají k rozvoji mozkově-odvozeného neurotrofického faktoru (BDNF).
Ten hraje klíčovou roli v tom, jak se mozek dokáže přizpůsobit novým situacím čili přispívá k neuroplasticitě. Podle vědců může kurkumin pomoci zabránit nástupu demence.
Echinacea
Echinacea je další z rostlin, z nichž se připravuje čaj. Opět jde o rostlinu, jejíž účinky jako první objevili domorodí Američané.
Některé důkazy naznačují, že echinacea může být základem pro posílení imunitního systému organismu.
Bez černý
V současnosti se z bezu připravuje tinktura. Používá se v první řadě na léčbu respiračních onemocnění.
Bylo vědecky dokázáno, že chemikálie nacházející se v plodech černého bezu účinně odstraňují výtok z nosu. Mají také silné antioxidační vlastnosti, díky čemuž ochraňují buňky lidského organismu.
Zázvor
Ze zázvoru si můžete připravit chutný čaj, který je navíc plný léčivých látek prospěšných pro naše tělo. Bylo dokázáno, že zázvor má protinádorové, protizánětlivé a antioxidační účinky.
Podporuje vnímavost, kognitivní funkce a zvyšuje metabolismus!
Ginkgo biloba
Ginkgo biloba je pravděpodobně nejstarší položkou, která se dá najít na tomto seznamu. Používání této rostliny se datuje od okamžiku, kdy na naši zeměkouli žili dinosauři (ano, dinosauři!).
Ginkgo biloba je hvězdou čínské medicíny. Podporuje zdravý krevní oběh. Navíc je právem vychvalovaná za přínosy, které prokazuje našemu mozku.
Ženšen
Další oblíbenou rostlinou, ze které se dělá čaj a která je považována za vychytávku, je ženšen. Ti, kteří ji používají, tvrdí, že zvyšuje hladinu energie, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a potlačuje projevy a následky stresu.
Ženšen zlepšuje fungování mozku a jeho výkonnost. Umí si dokonce poradit s erektilní dysfunkcí.
Gotu kola
V Číně, Indii a Indonésii se používá už tisíce let. Gotu kola se často zmiňuje v souvislosti s ginkgo biloba, protože podobně jako ginkgo i gotu kola zlepšuje vnímavost, jasnost a pohotovost.
Gotu kola je živinou pro mozek, díky čemu zlepšuje stav nervové soustavy. Je to popínavá rostlina, nazývaná také pupečník asijský, ze které se používají především listy.
Dodnes se traduje legenda o tom, že čínský bylinkář, který si Gotu kolu připravoval na pravidelné bázi, se dožil více než 200 let! (Hm, to není špatné, že?)
Zimolez kozí list
Zimolez kozí list, nazývaný také Lonicera caprifolium či kamčatská borůvka, se považuje spíš za dekorativní rostlinu než léčivou.
Vzhledem k tomu, že se používá při různých trávicích a respiračních onemocněních, můžete si domyslet, že je výhrou pro všechny podnikatele, když s ní obchodují.
Dokonce se používá jako aromaterapeutický prostředek.
Máta peprná
Máta peprná, nazývaná také Mentha piperita, je především fantastický přípravek na tišení střevní nepohody. Její užívání má dvojí účinek, podporuje také trávení.
Nedávný výzkum naznačuje, že máta peprná může mít pozitivní vliv i na zdraví mozku a jeho funkci.
Divizna
Divizna malokvětá (Verbascum thapsus) je rostlina, která našla rozsáhlé využití již v původní americké kultuře. Domorodci ji primárně používali k léčbě respiračních poruch a zánětů.
Dnes se již ví, že má rozsáhlé účinky i proti infekcím. Při její použití musíte být opatrní, protože má i vedlejší účinky.
Jde o rostlinu a při zacházení s rostlinami si třeba být opatrní a dělat jen to, o čem jsme naprosto přesvědčeni, že ovládáme. Divizna může mít při předávkování i halucinogenní účinky.
Rozmarýn
Je to oblíbená rostlina všech aromaterapeutů.
Má blahodárné účinky na trávicí trakt, zvyšuje metabolismus, zlepšuje cirkulaci krve a umí si poradit se záněty.
Šalvěj
Kromě toho, že je přirozeným repelentem proti hmyzu, šalvěj účinně léčí i trávicí poruchy.
Mnozí lidé ji také používají k prevenci a léčbě respiračních onemocnění včetně běžné rýmy. Šalvěj je také součástí českého lidového léčitelství.
Kozlík
Kořen kozlíku lékařského, celé rostlině se někdy říká kočičí kořen, obsahuje účinné látky, které působí na mozek jako sedativum.
Proto se používá na zmírňování stresu a úzkosti. Kromě svých pozitivních účinků na nervy, kozlík lékařský může být nápomocný i při zmírňování bolestí svalů, klimakterických potížích, poruchách spánku a jako prostředek proti zvracení.
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář