Není to jen vaše kůže, kterou může postihnout mykóza, respektive jinými slovy houbovitá infekce. Ta nejednou zasáhne i vaše nehty.
Nejčastěji k tomu dochází u nehtů na nohou, ale vyskytnout se může i na rukou. Nohy jsou více citlivé na mykózy, protože se často nacházejí v tmavém, teplém a vlhkém prostředí, které mykózy přímo zbožňují.
Hrozba vzniku mykózy je u mužů i žen stejně vysoká a může se objevit v létě i zimě.
V létě proto, že je teplejší počasí, a v zimě zase proto, že se nosí teplé boty, ve kterých se nohy více potí a hůř větrají.
Typické projevy a průběh mykózy
Mykóze na nohách se někdy říká atletická noha. Projevuje se obvykle svěděním a zápachem. Nejprve postihuje kůži a pokud se s tím déle nic nedělá, časem přechází na nehty.
Dalším projevem jsou typické neškodně vypadající bílé nebo nažloutlé skvrny na špičkách nehtů.
Jak onemocnění postupuje, počáteční nevinný vzhled se mění na více hrozivý. Nehty hrubnou a tmavnou.
Také může docházet ke změně tvaru nehtů a jejich lámání.
Existují dokonce případy, kdy se nehet zcela oddělí od svého lůžka. Ve všech případech mykóza nehtů dokáže u člověka vyvolat silný stav nepohodlí.
Nejčastější chyby při mykózách
Lidé často výskyt mykózy podceňují a nic nedělají. Je to však chyba, protože infekce se pak rozšíří i na ostatní nehty. Pokud se nezakročí ani v tom případě a infekci se nechá volný průběh, dokáže nadělat hodně škody.
Naplno rozvinutá houbovitá infekce vám může například v létě bránit v nošení lodiček nebo pantoflí.
A to nemluvíme o nemožnosti navštěvovat koupaliště či kryté bazény, kde byste se mohli nejen stydět za vzhled svých nohou, ale infekci i nezodpovědně dále šířit.
Z uvedených důvodů je nutné se mykózou zabývat hned, když ji zaznamenáte. Vyhnete se tak nejen jejím nepříjemným následkům, ale i možným společenským trapasům.
Zde uvádíme jedny z nejefektivnějších a čistě přírodních způsobů léčby mykózy.
1. Kokosový olej
Jedním z nejjednodušších způsobů léčby mykózy kůže a nehtů je natírání kokosového oleje na problémové partie těla.
Věděli jste, že: existuje obrana v boji proti virům, která zvyšuje účinnost používání roušky a vejde se vám a vašim dětem do kapsy? Čtěte VÍCE
Tento nejen léčivý, ale i pro konzumaci chutný olej se dnes dá již poměrně dobře sehnat v supermarketech, obchodech se zdravou výživou.
Jediné, co potřebujete udělat, je aplikovat trochu kokosového oleje na postiženou pokožku nebo nehty několikrát za den.
Olej během dne nesmývejte, aby se jeho silné antimykotické účinky naplno projevily.
Pokud trpíte atletickou nohou, natírejte si kokosový olej na místa, kde se obvykle projevují příznaky mykózy – jako například popraskaná kůže, puchýře či vysušená kůže.
2) Olej z čajovníku (Tea Tree olej)
Velmi potentní látkou na mykózy, kterou nabízí příroda, je čajovníkový olej.
Ve skutečnosti si tento olej dokáže poradit s více projevy působení houbovitých infekcí – šupinami, lišeji a svěděním.
Jelikož mykózy a další kožní onemocnění zahrnující rozmnožování hub se často vrací, je dobré mít doma vždy po ruce lahvičku s čajovníkovým olejem.
Ten je však příliš koncentrovaný, a proto před použitím na nehty nebo kůži je potřeba jeho ředění. Obvykle se ředí v poměru 1 : 1 s olivovým nebo jiným běžným kuchyňským olejem, například slunečnicovým.
Po smíchaní ho pak můžete nanášet přímo na postižená místa pomocí vatových chomáčků. Po aplikaci vždy chvíli počkejte, aby alespoň trochu nasákl do pokožky.
Dalším způsobem aplikace je nakapání pár kapek čajovníkového oleje do lavoru s teplou vodou a namáčení nohou po dobu alespoň 15 až 20 minut.
3) Ocet nebo jedlá soda
Mykózy nesnášejí kyselé prostředí, jaké vytváří ocet. To je také důvodem, proč je tato tekutina tak efektivní při odstraňování nechutných houbovitých infekcí nehtů na nohou.
Na začátek naplníte umyvadlo nebo lavor s teplou vodou. Přidejte do něj 1 sklenici octa a následně si v tom máčejte nohy během 15 minut.
Některé zdroje uvádějí k léčbě mykózy i jedlou sodu. Podobně jak mykózy nesnášejí příliš kyselé prostředí, stejně nesnesou ani příliš zásadité prostředí.
Stejným způsobem můžete naplnit lavor s teplou vodou, nasypat do ní 5 polévkových lžic jedlé sody a zamíchat, aby se zcela rozpustila.
Po 15 minutách nohy vyjměte a dobře je vysušte.
Zdroj: healthdigezt.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář