Přiznejme si to. Všichni z nás rádi surfují na internetu, hrají počítačové hry nebo používají nějakou aplikaci na svém smartphonu večer před spaním, či dokonce v posteli.
Možná si potřebujete prohlédnout předpověď počasí na následující den, chatovat s přáteli, případně si prohlédnout fotky, které jste udělali v průběhu dne.
Vliv smartphonů na naše zdraví
Vědci v současnosti neustále zkoumají efekty, které má používání smartphonů na naše zdraví. Jejich dosavadní zjištění však nejsou velmi pozitivní.
Možná jste již slyšeli o elektromagnetickém záření, které z nich vychází. Nejde však o jedinou věc, která trápí mnoho odborníků.
Dalším problémem smartphonů je emitování takzvaného modrého světla, které může způsobovat několik závažných zdravotních problémů.
Jak uvádějí odborné studie:
„Modré světlo je součástí spojitého světla, což znamená, že jsme mu vystaveni každý den ze slunce.
Náš tip: Přírodní léčba štítné žlázy: Zjistěte, jak se navždy zbavit únavy, přibírání, nedostatku energie či vypadávání vlasů. Více informací zde
Avšak jeho vystavení ve večerních hodinách, které pochází z obrazovek smartphonů, tabletů, televizorů a dalších zařízení s LCD displejem, může poškozovat zrak.
Modré světlo také potlačuje přirozenou produkci hormonu melatoninu. Následkem je pak rozházený spánkový cyklus.“
Vědci zjistili, že smartphony mohou být zodpovědné za následující zdravotní problémy:
1. Zvýšené riziko rakoviny
Zvýšené vystavení modrému světlu během večerních hodin narušuje spánek, a to pak zvyšuje riziko rakoviny. Zvláště se to týká rakoviny prsu u žen a rakoviny prostaty u mužů.
Melatonin je extrémně silným antioxidantem a je také silnou zbraní proti rakovině. Modré světlo ho však potlačuje.
Pokud se to stane jednou, nejde o vážný problém. Avšak pravidelné používání smartphonů ve večerních hodinách exponenciálně zvyšuje riziko tohoto vážného onemocnění.
2. Ztráta spánku
Jak jsme již uvedli, modré světlo zastavuje produkci melatoninu v mozku. Melatonin je nejen silným antioxidantem, ale je i primárním regulátorem spánkových cyklů.
Když tělo neprochází všemi cykly spánku (REM spánek, hluboký spánek a podobně), výsledkem mohou být následující zdravotní problémy:
- přibírání
- deprese
- kardiovaskulární onemocnění
- problémy s pamětí a koncentrací
- stárnutí pokožky
- pomalejší čas odezvy a zpomalené reakce
3. Poškození zraku
Vystavení modrému světlu během večerních hodin vede k poškození sítnice a k makulární degeneraci.
Následkem je ztráta centrálního vidění, schopnosti zaostřování a také možný vznik kataraktů.
Jeden oční lékař uvádí příklad 35leté pacientky se zamlženým viděním v důsledku katarakty ve stavu podobném, jako mívají 75 let staří lidé.
Důvodem bylo nadměrné používání smartphonu během noci.
Tak co? Budete po přečtení tohoto článku nadále ve večerních hodinách používat svůj smartphone nebo tablet?
Zpracovala: Vylectese.cz
Odebírejte nové články emailem!
Líbil se vám tento článek? Pak se přihlaste zdarma na odebírání našich nových článků přímo do vaší emailové schránky:
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář