Problém srdečních infarktů je, že na rozdíl od jiných onemocnění se nehlásí postupně gradujícími bolestmi či jinými jasnými příznaky.
Asi 25 % srdečních infarktů se odehrává v tichosti, bez rozpoznatelných nebo jasných příznaků.
Obvykle k nim dochází náhle a pro záchranu života člověka pak už zbývá jen málo času. Často se to vůbec nepodaří a pacient umírá.
Příznaky příchozího příznaku sice nejsou výrazné, ale přece jen nějaké jsou.
Proto je nanejvýš důležité umět je včas rozpoznat. Včasná reakce pak může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. A to doslova.
Kardiolog Dr. C. Crandall strávil mnoho let prací na minimalizaci, prevenci a vyléčení srdečních onemocnění.
Časem rozpoznal, jak nás srdce varuje před možným infarktem, a to několik minut, dní nebo týdnů před tím, než k němu dojde.
4 varovné signály srdečního infarktu
Nyní se už ale pojďme blíže podívat, jak rozpoznat blížící se srdeční infarkt. Jde o tyto 4 skryté příznaky:
1. Otoky
Otoky kotníků nebo chodidel souvisí s tím, že sedíme nebo stojíme příliš dlouho.
Dochází k nim i tehdy, pokud máme problémy s ledvinami, které nedokáží efektivně odvádět z těla nahromaděné tekutiny.
Nahromaděná tekutina v těle však dokáže způsobit otok i v oblasti břicha, kotníků a nohou. Takový otok omezuje činnost srdce a přetěžuje ho.
Víte, že: nechuť k jídlu, kruhy a váčky pod očima, plíseň na nohou či hemoroidy mohou mít společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Někteří lidé mají v těle takové množství tekutin, že se to najednou jeví, jako by přibrali na váze. Uvedené případy jsou často doprovázeny ztrátou chuti k jídlu.
2. Úzkost
Mnozí lidé, kteří zažili srdeční infarkt, uvedli, že těsně před ním trpěli úzkostí.
Někteří pacienti s úzkostnou poruchou si proto ani nepomyslí, že by mohli mít srdeční infarkt. Proto je vhodné v takových situacích pro jistotu vyhledat pomoc lékaře.
Je lepší se mýlit než pak doplatit na zanedbání nebo podcenění situace.
3. Bolest v jiných částech těla
Pro mnohé z obětí srdečního infarktu bolesti začínají v hrudníku a později se rozšiřují do čelistí, zad, paží, rukou nebo břicha.
Někdy bolest na hrudi nemusí být vůbec přítomna. Zvláště běžná je přenesená bolest do jedné z rukou nebo bolest mezi lopatkami.
Pamatujte na to, že každá bolest může přijít a pak odejít. Nenechte se tím zmást a pro jistotu vždy vyhledejte pomoc odborníků.
4. Kašel
U některých pacientů dochází k vykašlávání krvavých hlenů, k rozvoji dušnosti nebo hnisavého kašle, který je někdy příznakem srdečního infarktu.
Důvodem je nahromadění tekutin v plicích. Je proto velmi důležité věnovat pozornost tomuto neobvyklému příznaku.
Závěr
Toto byly časté, ale skryté příznaky srdečního infarktu. Pro důslednost se ještě požaduje uvést některé z běžnějších příznaků, o kterých by měl vědět každý:
- točení hlavy
- nevolnosti, zvracení
- studený pot
- dušnost
- bolest na hrudi
- bolesti v břiše
- citlivost na světlo
Neignorujte tyto příznaky doufajíce, že zmizí samy. Pokud trvají déle než 5 až 10 minut, zavolejte záchranku na čísle 112 (155) nebo někomu, kdo vás odveze do nemocnice.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář