Řekněme si to na rovinu – život umí být vyčerpávající. Každodenní záležitosti následují jedna za druhou, často bez oddechu mezi nimi.
Mezi prací, výchovou našich dětí, školou a jinými povinnostmi si málokdo z nás dokáže najít dostatek času na cvičení a na jiné zdravé návyky.
Avšak na zvýšení a zachování naší energie existuje něco, co můžeme provést v průběhu dne a nebude nás to stát mnoho námahy.
Konzumací určitých „superpotravin“ můžeme našemu organismu dodat vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu, které ho nabijí energií a které snižují riziko cukrovky či dokonce rakoviny.
Zde je sedm potravin, které nám pomohou nakopnout naši energii
1. Mandle
Mandle jsou bohaté na obsah manganu, vitamínu E, hořčíku, tryptofanu, mědi, vitamínu B2 (riboflavin) a fosforu – všechno jsou to živiny, které pomáhají zvyšovat naši energii.
Zvláště hořčík má řadu příznivých účinků. Urychluje tvorbu energie, posiluje imunitní systém, zlepšuje kvalitu spánku, uvolňuje svalstvo, pomáhá odbourávat stres a zlepšuje náladu.
2. Čili (pálivá) paprika
Pálivá paprika obsahuje látku známou jako kapsaicin. Kapsaicin způsobuje ohřívání našeho organizmu a spalování tuků, což vede také ke zrychlení metabolismu.
Vědci se domnívají, že konzumace pálivé papriky či jiného jídla, které způsobuje v našem organismu tvorbu tepla, může zrychlit náš metabolismus o 5 %.
To však není všechno. Výzkumy také ukázaly, že pálivá paprika snižuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a pomáhá našemu organismu při oxidaci tuků.
3. Tmavá listová zelenina
Listová zelenina, jako je špenát, rukola, kapusta a brokolice, je známá tím, že potlačuje únavu a je zdrojem dlouhodobější energie.
Tmavá listová zelenina je doslova nacpaná živinami, jako jsou vápník, železo, hořčík, draslík, fosfor, zinek a vitamíny A, C, E a K.
Tmavá listová zelenina také obsahuje hodně vlákniny a kyseliny listové. Zejména vitamín C dodává našemu organismu vydatnou dávku antioxidantů, které nám pomáhají si udržet zdraví a sílu.
4. Koření
Většina koření má protizánětlivé účinky a podporuje naši energii. Koření navíc obsahuje velké množství antioxidantů.
Například skořice má botanické vlastnosti, které působí na snižování krevního tlaku, zabraňují vzniku infekcí a tlumí záněty.
Věděli jste, že: existuje obrana v boji proti virům, která zvyšuje účinnost používání roušky a vejde se vám a vašim dětem do kapsy? Čtěte VÍCE
To vede ke zlepšení zdraví srdce a ke zvýšení naší energie. Podle výzkumů zázvor může zlepšit náš metabolismus až o 20 %.
5. Banány
Banány pomáhají odbourávat únavu prostřednictvím aminokyselin, přírodních cukrů a vlákniny.
Výzkumy potvrdily, že sportovci, kteří před tréninkem zkonzumovali banány, podávali stejně dobrý výkon jako sportovci, kteří před tréninkem vypili 6% karbohydrátový nápoj.
Vědci dospěli k závěru, že banány jsou výbornou potravinou na doplnění zásob naší energie!
6. Quinoa
Quinoa je výbornou náhradou těstovin. Těstoviny jsou sice plné sacharidů, ale ještě několik hodin po jejich konzumaci máme pocit mírné těžkopádnosti. Vyzkoušejte proto raději quinou.
Quinoa obsahuje málo sacharidů, ale mnoho rostlinných bílkovin, které našemu organismu pomáhají udržovat maximální hladinu energie. Quinoa také obsahuje velké množství železa, vápníku, hořčíku, manganu a vlákniny.
Všechny tyto látky zvyšují hladiny antioxidantů a posilují zdraví našeho imunitního systému. Výsledkem je, že se cítíme být plní energie!
7. Chia semínka
Chia semínka díky svému optimálnímu poměru bílkovin, tuků a vlákniny pomáhají našemu organismu udržovat stálou hladinu energie.
Kromě toho mají nízký obsah sacharidů, což není nikdy na škodu. Mgr. Carolyn Brownová, dietoložka a výzkumnice, která pracuje ve společnosti Foodtrainers v Manhattanu v New Yorku, říká:
„Chia semínka vám díky svému výbornému poměru mezi bílkovinami, tuky a vlákninou dodají dlouhotrvající energii. Chia semínka mají navíc i nízký obsah sacharidů, což je dobré.
Jejich konzumace nezpůsobuje prudký nárůst či pokles hladiny cukru v krvi nebo inzulinu, a proto snižují nadměrnou chuť a žádostivost po jídle, což je dobrou prevencí před následným přejídáním.“
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář