Vylectese.cz

  • Kontakt

7 přírodních látek na depresi a úzkost, o jejichž existenci většina lidí vůbec netuší

6.5.2018 by lucie Leave a Comment

Print Friendly, PDF & Email

7 přírodních látek na depresi a úzkost, o jejichž existenci většina lidí vůbec netuší

Jedna kanadská statistika uvádí, že 1 ze 4 lidí, tedy až 25 % populace, trápí nějaké duševní onemocnění.

Bohužel, neustále se zvyšuje počet lidí, kteří trpí výkyvy nálady a nadměrným stresem. A jednou z hlavních příčin není patologický stav těla, ale nedostatek znalostí a dovedností nutných k řešení tohoto problému.

Jak tento problém řeší konvenční medicína

Konvenční lékaři obvykle předepisují antidepresiva a jiné léky, které způsobují mnohé další nežádoucí účinky.

Na druhé straně přírodní anebo alternativní lékaři k tomu přistupují z úplně jiného úhlu pohledu – prostřednictvím spojení těla a mysli.

Vědci už dávno objevili souvislost mezi trávicím systémem, duševním stavem a imunitou.

Dokonce vytvořili celý vědní obor nazvaný „psychoneuroimunologie“, který se vztahuje k depresi jako důsledku zánětů v mozku a těle.

Běžný model zdravotní péče zachází s mentálním stavem člověka samostatně bez ohledu na zbytek těla. Depresi považuje za pouhou chemickou nerovnováhu v mozku.

Následně je korigována antidepresivy, které vyvažují domnělý nedostatek „šťastných“ chemických látek v mozku, jako je serotonin anebo dopamin.

Uvedená „nízko-serotoninová“ teorie deprese (více ZDE…) je základem většiny konvenčních terapií, které předepisují léky pro vyvolání změny hladiny neurotransmiterů.

Ukázalo se, že antidepresiva, jako například inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SSRI a SNRI), dosahují lepších účinků než placebo (přibližně ve 40-60 % případů).

Pokud pacient začne užívat léky typu SSRI nebo SNRI, hladiny neurotransmiterů v mozku se nezvýší okamžitě. Trvá to obvykle 2-4 týdny, dokud se objeví střídání nálad s pozorovatelnými rychlými změnami.

Studie zpochybňující serotoninovou teorii

Žurnál Neuroscience and Behavioral Reviews nedávno publikoval studii, která zpochybňuje zmíněnou „nízko-serotoninovou teorii“ deprese.

Ta tvrdí, že zlepšení stavu pacienta během léčby SSRI nemusí být způsobeno pozitivními účinky léků, ale následkem činnosti těla, které samo překonalo účinky uvedených léků.

Jinak řečeno, k vyléčení nedochází díky lékům, ale navzdory těmto lékům.

To by mohlo být vysvětlení pro situaci, proč se pacienti v prvních týdnech léčby antidepresivy cítí hůře. Autoři navíc tvrdí, že tyto léky mohou stav pacientů v krátkodobém horizontu dokonce zhoršit.

Jelikož trávicí a imunitní systém souvisí s náladou a celkovým fungováním těla, je nezbytné najít způsob, jak pomoci trávení, snížit stres, nastartovat mozek (více ZDE…) a potlačit zánět.

Prvním krokem v léčbě duševních poruch je uvědomit si, že nejsou znakem slabosti. Také je důležité uvědomit si, že téměř vždy je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

V následující části zmiňujeme sedm účinných přírodních způsobů, jak vyléčit depresi a obnovit duševní zdraví:

1. Přípravek pro tělo i mysl

Tento přístup využívá přirozené energetické léčebné schopnosti těla, aby se vyléčilo samo. Integruje emoce, myšlenky a fyzické pocity.

Mezi jeho hlavní prostředky patří: meditace, akupunktura a vizualizace.

Ačkoliv někteří experti považují tyto metody za pseudovědecké, studie dokazují, že opravdu přinášejí pozitivní výsledky.

Podle jedné šestitýdenní studie, publikované v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine, byla akupunktura stejně účinná při snižování deprese jako medikamentózní léčba.

2. Léčení střev

Vědci mluví o trávicím systému jako o „druhém mozku“, protože obsahuje tzv. enterický nervový systém. Jde o soubor milionů nervových buněk, které kontrolují trávicí funkce a komunikují přímo s mozkem.

Z uvedeného důvodu může významné změny nálad způsobit podráždění zažívacího systému (více ZDE…), které je vyvoláno nadměrným přemnožením patogenních bakterií, záněty střev a různými jinými mechanismy.

Toto propojení je velmi důležité, protože 30 až 40 % populace trpí trávicími problémy, jako je zácpa, syndrom dráždivého tračníku, nadýmání, průjem, Crohnova choroba anebo ulcerózní kolitida.

Kromě toho studie ukazují, že některá probiotika produkují neurotransmitery, a tím zlepšují náladu a duševní zdraví.


Víte, že: alergie, časté rýmy, angíny, ucpaný nos mohou mít jednoho společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
 

Naturopatická medicína již dlouho poukazuje na propojení střeva a mozku. Tvrdí, že onemocnění, jako je syndrom dráždivého střeva, ale také jiné nemoci, jsou doprovázeny stresem, depresí a úzkostí.

Správná funkce střeva zabezpečuje regulaci nervového systému. Zdravý trávicí systém totiž zajišťuje správnou absorpci aminokyselin a mikroživin, které jsou nezbytné pro syntézu neurotransmiterů.

3. Rybí olej

Z provedené metaanalýzy z roku 2014 vyplývá, že rybí olej pomáhá při léčbě výkyvů nálad a deprese.

Omega 3 mastné kyseliny, jako DHA a EPA, jsou nezbytné pro správnou funkci mozku a jejich správný poměr je důležitý. Rybí olej má navíc silné protizánětlivé vlastnosti.

Několik studií ukázalo, že deprese může korelovat s nízkými hladinami těchto látek v těle a vyvolávat záněty v mozku.

4. Léčení nadledvin

Evoluční biologie považuje depresi za nezbytnou adaptaci na stres. V minulosti se tímto způsobem podpořila schopnost našeho přežití a schopnost přenášet geny.

Alternativní oblasti medicíny mají vlastní termín pro soubor příznaků způsobených dlouhotrvajícím chronickým stresem, a to „stres nadledvin“.

Tento stav je charakterizován nespavostí, žádostivostí po jídle, vysokou úrovní dlouhotrvajícího duševního, emočního anebo fyzického stresu a častou únavou.

Vyskytnout se mohou také depresivní symptomy, jako je apatie, špatná nálada a nedostatek radosti z aktivit, které dříve člověku přinášely radost. Možný je také opak, a to ztráta chuti k jídlu, změny tělesné hmotnosti, problémy se spánkem a výkyvy v úrovni energie.

Bez ohledu na příčinu deprese, často dochází k výraznému stresu, který zhoršuje její projevy.

Pokud se chcete zbavit špatné nálady a podpořit své duševní zdraví, měli byste provádět následující věci:

  • vybrat si některou ze zajímavých technik na zvládaní stresu (meditace anebo jóga – více ZDE…)
  • vytvořit si zdravé stravovací návyky
  • začít užívat bylinky podporující funkci nadledvin (kořen lékořice, indický ženšeň, sibiřský ženšen, rozchodnice růžová, kořen Maca)

5. Vhodné živiny a přiměřená výživa

SSRI léky sice udržují hladinu serotoninu v mozku na vyšší úrovni, ale zároveň odčerpávají vitamíny a minerály potřebné pro jeho výrobu.

Proto byste si měli pravidelně doplňovat potřebné množství bílkovin, zinku, hořčíku a vitamínů B6, B9 (kyselina listová) a B12.

Hořčík (více ZDE…) je obzvláště nezbytný pro produkci hormonů a neurotransmiterů. Jeho nedostatek může způsobit různé příznaky – od špatné nálady, přes bolesti svalů, až po nespavost a únavu.

6. Praktikování všímavosti

Rostoucí počet studií naznačuje, že buddhistické praktikování meditace a všímavosti je užitečné při prevenci deprese, poruchách nálady a zvládání stresu, a také recidivy závažných depresivních poruch.

Společnost JAMA publikovala studii, ve které bylo zjištěno, že kognitivní terapie založená na trénovaní všímavosti (MBCT), která je formou meditace, poskytuje stejné účinky jako medikamentózní léčba mírně až středně těžké deprese.

Všímavost zahrnuje hledání vnitřních pocitů, myšlenek a fyzických pocitů nekonfliktním způsobem. Zlepšuje náladu tím, že pomáhá lidem vyrovnat se s emočními stavy pozitivním způsobem.

Jon Kabat-Zinn, jeden ze zakladatelů terapie MBCT, vysvětluje:

„Všímavost je uvědomění, které vzniká tím, že pozornost je věnována přítomnému okamžiku, aniž bychom situaci posuzovali. Jde o to, abychom si uvědomovali, jaké myšlenky nám opakovaně běží hlavou.“

7. Poradenství

Psychologické poradenství by mělo být kromě léků pravidelnou součástí léčby, protože výrazně zlepšuje celkový zdravotní stav pacienta.

Je velmi žádané. Při depresi a jiných poruchách nálady (více ZDE…) by mělo být první možností, po které člověk sáhne.

Jednou z hlavních psychologických metod pro léčbu deprese je tzv. kognitivně behaviorální terapie (CBT). Zakládá se na změně zakořeněných způsobech myšlení, přesvědčení a jednání, které mohou přispívat ke špatné náladě.

Dalším nástrojem jsou motivační rozhovory. Oba tyto nástroje jsou podporovány mnoha studiemi.

Závěr

Pokud vy nebo blízká osoba máte psychické problémy, je důležité, abyste věděli o léčebných možnostech uvedených v tomto článku.

Naturopatická medicína je výbornou preventivní i léčebnou možností pro jedince s diagnostikovanými poruchami nálady nebo ty, co jsou vystaveni nadměrnému stresu, úzkosti anebo depresím.

Dosahuje skvělých léčebných výsledků a je vhodná jako doplněk k jiným druhům terapií.

Zdroj: dailyhealthpost.com, Zpracovala: Vylectese.cz



Související články:

  • 20 ověřených přírodních látek na stres, úzkost a depresi
  • Nedostatek těchto vitamínů a minerálů způsobuje depresi a poruchy nálad
  • Jak jednoduše zlepšit psychiku a posílit mozek pomocí stravy
  • Jak jóga dokáže změnit váš mozek (k lepšímu!)


Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.

Kategorie: Terapie Značky: deprese, duševní, léčba, olej, rybí, serotonin, střeva, teorie, terapie, zdraví

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme články:

  • Které vitamíny potřebujete nejvíce a proč jsou pro tělo tak důležitéKteré vitamíny potřebujete nejvíce a proč jsou pro tělo tak důležité
  • Vypěstujte si vlastní rajčata bez postřiků na balkoně v 2litrové láhvi
  • Jaký dlouhý spánek potřebujete v závislosti na vašem věku
  • 7 včasných varovných příznaků, že máte co dočinění se špatným člověkem7 včasných varovných příznaků, že máte co dočinění se špatným člověkem

Sledujte nás na Facebooku

Vyhledat

Nejnovější příspěvky

  • Oříšky nejen pro Popelku: Pomohou vám zhubnout, snížit cholesterol či rychle usnoutOříšky nejen pro Popelku: Pomohou vám zhubnout, snížit cholesterol či rychle usnout
  • Posilte svou imunitu pomocí kombuchy (včetně receptu)Posilte svou imunitu pomocí kombuchy (včetně receptu)
  • Nejlepší cvičební sestava, která vám zabere pouhou minutu: Bolest zad zázrakem zmizí!Nejlepší cvičební sestava, která vám zabere pouhou minutu: Bolest zad zázrakem zmizí!
  • Detoxikační koupel chodidel: Jak zbavit tělo toxinů a získat energiiDetoxikační koupel chodidel: Jak zbavit tělo toxinů a získat energii
  • 10 horkých nápojů pro posílení imunity, které bojují proti chřipce a nachlazení10 horkých nápojů pro posílení imunity, které bojují proti chřipce a nachlazení
  • Recept na přírodní deodorant s probiotiky, co opravdu fungujeRecept na přírodní deodorant s probiotiky, co opravdu funguje
  • Tohle jste o brokolici určitě nevěděli!Tohle jste o brokolici určitě nevěděli!
  • Recept na léčivou polévku, která vás zahřeje na těle i na dušiRecept na léčivou polévku, která vás zahřeje na těle i na duši

Doporučujeme články:

  • 14 příznaků toho, že vaše hladina cukru v krvi je příliš vysoká
  • Co se děje s vaším tělem, když držíte hladovkuCo úžasného se děje s vaším tělem, když držíte hladovku
  • Tyto 3 shaky vám zlepší paměť a vyčistí artérie i střeva lépe než cokoliv jinéhoTyto 3 shaky vám zlepší paměť a vyčistí artérie i střeva lépe než cokoliv jiného
  • 9 rostlin a bylinek, které regenerují plíce, potlačují infekce a zvyšují imunitu9 rostlin a bylinek, které regenerují plíce, potlačují infekce a zvyšují imunitu
  • Není jedno, na které straně spíte. Zjistěte, co je zdravějšíNení jedno, na které straně spíte. Zjistěte, co je zdravější
  • Co vypovídá měsíc vašeho narození o vašem zdraví: Nemoci, na které jste náchylníCo vypovídá měsíc vašeho narození o vašem zdraví: nemoci, na které jste náchylní

Copyright © 2021 Vylectese.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy
Nutné Vždy povoleno