Nízká hladina hemoglobinu v krvi může vyvolat různé stavy nepohodlí a bolesti, nebo dokonce být život ohrožující.
Tělo potřebuje hemoglobin pro transport kyslíku do tkání a orgánů. Jeho nedostatek tak způsobuje únavu, slabost a výrazně omezuje provádění každodenních činností.
Pokud nechcete sahat po injekcích či farmaceutických lécích, máme pro vás pár tipů, jak zvýšit svou hladinu hemoglobinu přírodní cestou.
Proč je hemoglobin velmi důležitý pro vaše zdraví
Pamatujte na to, že včasné vyřešení nízké hladiny hemoglobinu v krvi je velice důležité, protože následky mohou být vážnější než únava či vybledlá pokožka.
Slabé okysličení těla často vede ke snížení krevního tlaku a arytmii srdce, případně zvětšení srdce, nebo někdy dokonce k srdečnímu selhání.
To jsou dobré důvody k tomu, abyste tento problém nezanedbali.
Příčinou nízké hladiny hemoglobinu v krvi může být i obyčejná věc, jakou je nedostatek železa ve stravě, případně jeho špatná absorpce ve střevech, protože tento prvek je jeho základní stavební látkou.
U mužů by měla být hladina hemoglobinu v krvi v rozmezí 13,8 až 17,2 gramu na jeden dcl. U žen je to 12,1 až 15,1 g/dcl.
Nyní se již pojďme podívat na to, jak si přírodní cestou zvýšit hladinu hemoglobinu.
V případě, že užíváte nějaké léky, se o těchto způsobech pro jistotu poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že se nebudou navzájem ovlivňovat.
1. Konzumace potravin bohatých na železo
Zvýšení příjmu železa ve formě stravy dokáže pomoci, protože železo je základní součástí hemoglobinu. Doporučuje se přijmout asi 2 mg železa denně.
Mezi potraviny bohaté na železo patří: špenát, ovesné vločky, červená řepa (více ZDE…), rajčatové pyré, švestková šťáva, kachní maso, hovězí maso, zvířecí vnitřnosti (játra, srdce), chobotnice, mořské lastury a mušle, čočka, fazole, vajíčka.
2. Zlepšete absorpci železa
Absorpce železa ve střevech je ve velké míře ovlivněna vitamínem C, a proto byste spolu s potravinami bohatými na železo měli konzumovat potraviny bohaté na tento vitamín.
Tělo obvykle absorbuje pouze 10 až 30 % železa ze stravy.
Mezi potraviny bohaté na vitamín C patří: červená paprika, pomerančová šťáva, pomeranče, grapefruitová šťáva, kiwi, brokolice, jahody, růžičková kapusta, rajčata, borůvky, jablka a mnohé jiné čerstvé druhy ovoce a zeleniny.
3. Pijte šťávu z pšeničných klíčků
Šťáva z pšeničných klíčků představuje jednoduchý způsob, jak si nejenže zlepšíte hladinu hemoglobinu v krvi, ale také krevních destiček (na srážlivost krve) a bílých a červených krvinek.
Víte, že: bolesti svalů a kloubů, nervozita či nespavost mohou mít společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Tato šťáva totiž obsahuje velké množství chlorofylu (více ZDE…), který má molekulovou strukturu velmi podobnou hemoglobinu. Také je bohatá na vitamín B12, kyselinu listovou a železo.
Všechno jsou to látky, které zlepšují krevní obraz.
Jedna studie také zjistila, že pšeničné klíčky dokáží vyrovnat hladinu hemoglobinu v krvi.
4. Užívejte amalaki (Emblica officinalis)
Indický angrešt, nebo také amalaki, se v Indii již celá staletí používá ke zlepšení krvi. Amalaki je možné užívat přímo jako plody nebo v podobě extraktů.
Dávkování obvykle předepisuje ayurvédský lékař nebo člověk, který se tímto směrem medicíny zabývá na profesionální úrovni.
5. Upravte si možný nedostatek vitamínu B6
Nedostatek vitaminu B6 může způsobovat anémii a zhoršenou syntézu hemoglobinu. A naopak, jeho doplnění na požadovanou úroveň dokáže vyřešit problém s nízkou hladinou hemoglobinu v krvi.
Doporučená denní dávka vitamínu B6 je 1,3 mg.
Následující potraviny jsou známé vysokým obsahem vitamínu B6: cizrna (více ZDE…), vepřová játra, tuňák, losos, brambory, krůtí maso, banány.
6. Odstraňte případný nedostatek vitamínu B12
Podobně jako nedostatek vitamínu B6 i nedostatek vitamínu B12 může způsobovat anémii, protože tělo pomocí něho vytváří nové červené krvinky.
Bez dostatečného množství červených krvinek testy ukážou nízkou hladinu hemoglobinu.
Měli byste přijmout zhruba 2,4 mcg (mikrogramů) vitamínu B12 denně. Během těhotenství je to 2,6 mcg a během kojení 2,8 mcg.
Mezi potraviny bohaté na vitamín B12 patří: mořští plži, játra, pstruhy, lososi, čistý řecký jogurt a vejce.
7. Cvičte, abyste podpořili tvorbu červených krvinek
Během vytrvalostního nebo aerobního cvičení se zvyšuje tvorba červených krvinek v těle – jde o proces nazývaný hematopoéza.
Čím více krve máte v těle, tím více tam bude hemoglobinu. O tom byste se měli poradit se svým lékařem, který vám doporučí cvičení adekvátní vaším možnostem a zdravotnímu stavu.
Pro tento účel jsou vhodná i méně náročná cvičení, jako jsou chůze, plavání, tanec, cyklistika či lehký běh.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Tento clanek se mi velice libi
Díky moc nám pomáháte