Únava nadledvin je stav, při kterém se nadledvinky snaží zvládat stres a velmi nabitý denní program. Výsledkem pak bývá únava, stagnace a syndrom vyhoření.
Lékař nedokáže toto onemocnění přímo diagnostikovat, umí však odhalit jeho příznaky. V takovém případě byste měli změnit některé vaše zvyky, abyste se vyléčili.
Pokud člověk dosáhne 4. stádium únavy nadledvin, onemocnění hrozí přerůst do nedostatečnosti nadledvin. Ta se už dá i exaktně lékařsky diagnostikovat.
Z uvedeného důvodu se ujistěte, že se věnujete příznakům onemocnění včas a vyhnete se jejich zhoršení. Stres totiž vede ke zvýšené hladině kortizolu a k oslabení tělesných funkcí. Nadledvinky se často s takovou zátěží nedokážou vyrovnat.
Příznaky únavy nadledvin
Následujících 7 znaků naznačuje, že trpíte únavou nadledvin:
1. Špatné trávení
Stres neumožňuje tělu správně trávit potravu a brání vstřebávání výživných látek.
V tomto případě jsou metabolismus a trávení narušené a vy můžete zažívat nafouknutí, poruchy trávení, zácpu, průjem či přibírání na váze.
Měli byste jíst zdravou stravu, pít dostatečné množství vody, užívat pravidelně probiotika a doplňky s minerály (hlavně hořčíkem). Jídlo nejezte rychle, ale najděte si čas na jeho vychutnání.
2. Nespavost
Každou noc byste měli spát minimálně 8 hodin bez přerušení, aby se vaše tělo zregenerovalo, dobilo energií a uzdravilo. Takto se probudíte vždy svěží a plní energie.
Nikdy se nevzdávejte spánku kvůli práci, protože vás to vyvede z rovnováhy a bude se vám pak těžko v noci usínat.
Snažte se být v posteli nejpozději v 10:30 hod. a to i tehdy, když nemůžete usnout. Pokud zůstanete ležet ve tmě, uvolní se vám spánkový hormon melatonin.
Rovněž se doporučují teplá koupel, relaxační techniky a jóga, které uklidní vaše tělo a mysl a pomohou vám usnout.
3. Úzkost a deprese
Tlak z uzávěrek a nabitý program mohou vést k různým komplikacím, změnám nálady a špatné kognitivní funkci mozku.
Úzkost a deprese jsou přímo spojeny se stresem, takže se ujistěte, že najdete nějaký způsob, jak je kontrolovat a zmírnit.
4. Ztuhlost a bolest
Když tělo nemá energii kvůli stresu, můžete trpět ztuhlostí a bolestmi páteře, čelisti a krku.
Pokuste se změnit spánkové návyky a provádějte protahovací cvičení a jógu.
Teplá koupel má silné protizánětlivé účinky – přírodní hořčík zmírňuje svaly a teplá koupel s Epsomskou solí detoxikuje a zharmonizuje tělo.
5. Pocity zahlcení životem
Někdy se stává, že je život trochu těžký, ale neměli byste na sebe nechat vyvíjet příliš velký tlak.
Najděte si chvilku času pro vlastní potřebu a nepracujte neustále jen na dosažení svých cílů.
Do své každodenní rutiny proto přidejte trochu relaxace a dbejte na to, abyste si dali šanci zotavit se a fungovat odpočinutí.
6. Vyčerpání po cvičení
Cvičení by mělo tělu poskytnout energii. Fyzický stres ji však odčerpává, vede k únavě nadledvin a má negativní účinky na tělo. Někdy je třeba vyzkoušet lehké cvičení, chůzi a jógu.
Pokud se snažíte zhubnout, vězte také, že až 80 % úspěchu spočívá ve správné výživě. Proto se zaměřte i na ni, nejen na cvičení.
7. Hormonální nerovnováha
Štítná žláza může být poškozena již ve druhém stádiu únavy nadledvin. V tom případě se u vás projeví příznaky hypotyreózy (špatný krevní oběh, únava, přibývání na váze, suché vlasy a pokožka).
V případě nerovnováhy nadledvin a vysoké hladiny stresu ve vašem životě se tvorba hormonů přesměruje na výrobu kortizolu.
Dlouhodobé období nervového vypětí může také zesílit příznaky premenstruačního syndromu PMS nebo vést k nepravidelné ztrátě menstruace.
Z tohoto důvodu dbejte na to, abyste se stravovali zdravě, pili dostatek vody, měli dostatek spánku, abyste se vyhnuli kofeinu a užívání adaptogenních bylinek.
Zdroj: healthyfoodhouse.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Dobrý den,
Jen bych se chtěla zeptat proč na adrenalni únavu nedoporučujete užívání adaptogennich bylinek? Já jsem právě jinde zase četla, že tyto byliny se u tohoto typu problémů používají dost často…a jestli jsou tedy nějaké bylinky či přírodní doplňky a prostředky jak nadledvinky a jejich funkci podpořit, děkuji mockrat za odpověď 🙂
Proč se má člověk vyhnout adaptogením bylinkám?