Každý z nás ví, že ryby jsou pro člověka zdravé a plné prospěšných živin od bílkovin přes vitamín D až po cenné omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Proto by měly být nedílnou součástí našeho jídelníčku.
Tedy, toto platí pro ideální svět, který není znečištěný různými odpady a toxickými látkami.
Problémem současnosti je, že většina odpadů produkovaných lidmi končí v řekách, jezerech, mořích a nakonec v rybách, které konzumujeme.
Nejvíce znečištěné jsou ty ryby, které jsou na vrcholu potravního řetězce. Jde hlavně o ryby živící se jinými rybami – v nich se totiž toxické látky jako rtuť nejvíce akumulují.
Pojďme se nyní podrobněji podívat na druhy mořských ryb, kterým byste se měli vyhýbat.
1. Importovaný sumec
Jak jistě víte, sumci dorůstají do poměrně velké velikosti. Aby co nejvíce narostli, farmáři je krmí hormony. Týká se to hlavně sumců, které pocházejí z Asie.
Tento druh ryby je proto poměrně nebezpečný a může způsobit řadu zdravotních problémů.
Proto, pokud máte rádi sumce, pak se ujistěte, že jde o sumce z domácího chovu, kde jsou podmínky jeho chovu přísněji kontrolovány. Nejlepší však je, když jde o divokého sumce.
2. Makrela
Makrely bývají často plné rtuti a jiných těžkých kovů, jejichž akumulace v lidském těle způsobuje vážné zdravotní problémy.
Pokud makrely rádi jíte, tak upřednostněte ty, co byly vyloveny v Atlantiku. Ty vykazují nejnižší míru znečištění.
3. Tuňák
Tuňák je favoritem pro miliony lidí na celém světě. Jen málo lidí si však je vědomo toho, že tuňáci jsou mořští predátoři, ve kterých se hromadí množství rtuti.
Nejhorší druhy jsou tuňáci s černými a modrými ploutvemi. Divoký tuňák z čistých moří je velmi ceněn, ale dnes je ho už poměrně těžké sehnat.
Většina tuňáků v současnosti pochází z rybích farem. Tito tuňáci navíc obsahují množství růstových hormonů.
4. Tilapia
O tilapii jste už určitě slyšeli, jde totiž o jednu z nejnebezpečnějších ryb na trhu. Je levná, a proto ji mnohé restaurace a jídelny rádi nabízejí.
Problémem však je, že tilapie má vysoký obsah škodlivých tuků a masti, která může zvýšit vaši hladinu špatného cholesterolu v krvi.
NÁŠ TIP: Bojíte se prožít svátky v rodinném kruhu se svými dětmi, protože máte strach z koronaviru? Pomoci vám dle laboratorních studií může Virostop, švýcarský bylinkový sprej na podporu imunity. Čtěte VÍCE
Také se zjistilo, že její konzumace dělá lidi citlivějšími na různé potravinové alergeny.
5. Úhoř
Úhoři jsou obvykle plní hormonů a také ve velké míře absorbují průmyslové odpady.
Američtí úhoři se vyznačují nejvyšší mírou průmyslových toxinů, zatímco evropští zase mají vysoké hladiny rtuti.
6. Pangasius
Většina ryb tohoto druhu u nás pochází z rybích farem nacházejících se podél toku vietnamské řeky Mekong.
Uvedená řeka patří k nejznečištěnějším řekám na světě. Ryby pangasius jsou plné polyfosfátů a nitrofurazonu.
7. Štíhlice (tilefish)
Štíhlice jsou u nás méně známé ryby, ale je dobré se o nich zmínit. Obsahují totiž nejvyšší hladiny rtuti a hrozí z nich potravinové otravy.
8. Mořský vlk (sea bass)
Podobně jako štíhlice nebo tuňák i mořský vlk obsahuje vysoké úrovně rtuti.
Navíc se dost podobá rybě pangasius, proto se může stát, že pokud si tuto rybu objednáte v restauraci, naservírují vám místo ní pangasia.
Jak si vybrat čerstvou a zdravou rybu
Na spolehlivé určení zdravotní nezávadnosti ryb by zřejmě bylo třeba udělat laboratorní rozbory. Ty jsou však ve většině situací pro běžného člověka těžko realizovatelné.
Proto si řekněme alespoň o pár zásadách, jak si vybrat zdravou a čerstvou rybu:
1. Když si vybíráte rybu v obchodě, zaměřte se na takové, které mají čisté průzračné oči a lesklé šupiny.
2. Také zkontrolujte ocas – pokud je svěšený, ryba bude zřejmě zkažená. Podobně je to i se zašedlými nebo vyschlými ploutvemi.
3. Při koupi živé ryby zase dbejte na to, aby se nacházela v kádi s čistou vodou.
4. Při rybaření lovte jen v takových řekách nebo jezerech, o kterých víte, že jsou čisté.
5. Při koupi lososa si zase dávejte pozor, zda nemá na kůži světlé tečky. Ty ukazují, že takový losos byl uloven během období páření. V tom případě jeho chuť nebude příliš dobrá.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Prosím, kde je ten 9. druh, když to končí 8. Mořský vlk (sea bass) ?
Není to … .
Doplnění:
9. Norský losos ? Z mořských farem ?
Proč nejím mořské ryby a plody ?
Významné datum pro milovníky mořských ryb – 11.3.2011
Co se stalo? Největší katastrofa v jaderné energetice !!! Havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě. Havárie jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu v roce 1986 byla proti tomu krcálek.
Již přes 6 let proudí radioaktivní voda ve velkém průtoku do Pacifiku (Tichý oceán) a bude proudit ještě dlouho, neboť havarovaný reaktor se musí chladit.
Reakci nelze zastavit, zasunutím tyčí, neboť člověk tam pro vysokou radiaci a teplotu nemůže a robotům se roztaví spoje.
A TAK RADIOAKTIVNÍ CHLADÍCÍ VODA DÁL BUDE PROUDIT DO OCEÁNU. Hlavní proud ji zanáší k břehům Ameriky, tam se otáčí směrem k Austrálii. Potom jde napříč Indickým oceánem do Atlantiku, kde radioaktivitu přiživuje francouzská jaderná elektrárna.
Jelikož jsem na žádným rybím výrobku neviděl kód místa výlovu, tak … .
Dle mě jsou radioaktivním cesiem 134 zasažena všechna moře a oceány.
Asi je nejméně zasažen Severní ledový oceán, ale předpokládám, že ryby z něj se k nám nedostanou, protože jsou drahé a nákupčí xy-marketů nakupují co nejlevněji, aby hodně vydělali !!!
Závěrem popřeji všem milovníkům mořských ryb a plodů, dobrou chuť … . Možná, že nějaká ryba a plod je proti radioaktivitě imunní.
A mainstream mlčí … (aspoň u nás).
Absolvent VŠCHT Praha v důchodu
ZAPOMNĚL JSEM uvést zdroj svých informací.
Kdo nevěří, ať tam běží …
Fukušima žije
http://www.zvedavec.org/komentare/2017/02/7180-fukusima-zije.htm
Dynamite Česká Republika. Pro rybáře je nejtěžší odhadnout, kde bude hodně ryb – zjistit to přesně je náročné a odhady jsou většinou velmi hrubé. Naneštěstí se občas vyskytnou podmínky, kdy ryb je na místě málo, ať už kvůli teplotě, denní době, znečištěné vodě, či z jiných důvodů. https://rybydynamit.com/#7 Pokud tě tvůj vyhledavač nevyzve, zkus následující kroky: V horní části tvého Chrome okna, v blízkosti webové adresy, klikni na zelený symbol zámku „Zabezpečení“ . V okně, které vyskočí se ujisti, že Lokace je nastavena na Požádat nebo Povolit . Hotovo! Nyní znovu načti tuto Yelp stránku a zkus tvoje vyhledávání znovu. Pokud potíže přetrvávají, podívej se na Stránka podpory Googlu.