Mít studené ruce nebo nohy může být někdy poměrně obtěžující. Brání vám to soustředit se na práci, učení či jiné důležité činnosti.
Příčiny studených končetin bývají různé. Dnes se blíže podíváme na devět nejčastějších důvodů, proč k tomuto jevu dochází.
1. Raynaudův syndrom
Nízké teploty prostředí mohou způsobit, že vaše ruce nebo nohy se stanou studenými. Pokud se však zároveň znecitlivují, pak už jde o onemocnění zvané Raynaudův syndrom.
Při tomto syndromu se menší artérie v končetinách zúží a zastaví se do nich přísun krve.
Nejčastěji jsou postiženy prsty a palce, ale znecitlivění může zasahovat i chodidla či dlaně. Uvedeným onemocněním trpí zhruba 5 % populace.
2. Snížená funkce štítné žlázy
Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy je onemocnění, při kterém vaše štítná žláza neprodukuje dostatek hormonu TH.
Vaše tělesná teplota a úroveň energie je bohužel regulována právě hormonem TH, a proto při hypotyreóze budete mít celkově problém s pocity chladu.
Hypotyreóza je zároveň častou příčinou rozvoje periferní neuropatie. Dobrou zprávou je, že snížená činnost štítné žlázy se dá poměrně jednoduše diagnostikovat pomocí standardních lékařských testů.
Na její léčbu použijte buď léky od lékaře, nebo některý z receptů publikovaný na naší stránce, jako např. tento recept.
3. Poškození nervů
Periferní neuropatie, respektive poškození nervů, je velmi častým zdravotním problémem. Vyznačuje se bolestmi, znecitlivěním nebo pocity mravenčení v končetinách.
Také se při ní vyskytují potíže s rozpoznáváním chladu nebo tepla, protože nervová zakončení nefungují správně.
Příčiny periferní neuropatie jsou nesčetné. Může se jednat o špatné prokrvení, vysokou hladinu toxinů v těle, revmatoidní artritidu, záněty cév nebo nedostatek vitamínu B12 (více ZDE…).
Vyvolat ji může i cukrovka, snížená činnost štítné žlázy nebo nadměrná konzumace alkoholu. Proto je důležité navštívit lékaře. Na její konečnou diagnózu bude potřeba několik testů.
4. Anémie
Jedním z úkolů krve je přenos a zásobování orgánů kyslíkem. Ten představuje pro vaše buňky doslova palivo. A při anémii vaše krev nedokáže adekvátně plnit tento úkol.
Výsledkem pak bývá nejen únava či vyčerpanost, ale také studené končetiny, bledá pokožka či bolesti hlavy.
Anémie je obvykle způsobena nízkým příjmem železa, ale může se vyskytnout i během těhotenství, těžké menstruace nebo při jakékoliv ztrátě krve.
Příčinou bývají i vředy a různé nemoci krve. Léčba tak bude záviset na prvotní příčině.
5. Nadměrné pocení
Hlavním úkolem pocení je ochlazování těla. Nadměrné pocení tak může způsobovat nadměrné ochlazování, které nejprve zaznamenají vaše končetiny.
Nadměrné pocení bývá výsledkem příliš aktivních potních žláz. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza. Při ní se tělo ochlazuje i v případě, kdy to není žádoucí.
Kromě hyperhidrózy může být nadměrné pocení důsledkem menopauzy či hypertyreózy (zvýšené činnosti štítné žlázy).
6. Kouření a konzumace alkoholu
Za normálních okolností vaše cévy roznášejí živiny do periferních nervů. Kouření tomu však brání, protože zužuje cévy. Časem nervy zeslábnou nebo se poškodí.
Alkohol je další možná příčina. Přibližně polovina velkých konzumentů alkoholu si obvykle rozvine periferní neuropatii. Alkohol doslova tráví a oslabuje nervy.
Kromě toho je častá konzumace alkoholu (více ZDE…) spojena s nedostatkem vitamínů, což ještě dále zvyšuje riziko vzniku studených končetin.
7. Cukrovka
Největším rizikovým faktorem pro vznik periferní neuropatie je cukrovka, při které vysoká hladina cukru v krvi ničí nervy. Odhaduje se, že více než 26 % pacientů s diabetem typu 2 trpí tímto onemocněním nervů.
Diabetici jsou také náchylnější na vysoký krevní tlak a onemocnění srdce, které vedou ke vzniku periferní vaskulární nemoci (PVD). Jde o onemocnění, při kterém se zužují cévy v oblastech, jako jsou nohy nebo ruce.
Výsledkem je špatné prokrvení končetin, bolesti, nepohodlí a únava.
Proto je důležité mít pod kontrolou jak cukrovku, tak vysoký krevní tlak, aby nedocházelo ke zhoršení prokrvení v uvedených oblastech.
8. Některé léky
Periferní neuropatii, která se projevuje studenými končetinami, může vyvolat dlouhodobé užívání antibiotik (více ZDE…). V některých případech dochází k nevratnému poškození nervů.
Proto pokud užíváte antibiotika na nemoci jako akné nebo limskou boreliózu (infekce z klíšťat), pak svému lékaři vždy hlaste vedlejší účinky v případě, kdy se u vás vyskytnou.
Podobné je to i s chemoterapií, která kromě rakovinných buněk ničí i zdravé tkáně, včetně nervů. Jde o jev známý jako periferní neuropatie vyvolaná chemoterapií.
Při ní budete více citliví na chlad nebo teplo a také můžete ztratit cit v končetinách.
9. Nedostatek vitamínů
Na tvorbu nových krvinek jsou potřebné vitamíny B6, B9 (kyselina listová) a B12.
Pokud jich máte málo, rozvine se anémie a nedostatek okysličené krve pak nedokáže adekvátně zásobovat vzdálená místa rukou a nohou adekvátním objemem kyslíku.
Uvedené vitamíny, spolu s dalšími vitamíny skupiny B, jsou také potřebné k regeneraci a zdraví nervů. Zvláště to platí o vitamínu B2, který hraje při nervech velmi důležitou roli.
Jeho nedostatek je další příčinou periferní neuropatie, která se projeví tím, že budete mít studené ruce a nohy.
Při prevenci nedostatku zmiňovaných vitamínů konzumujte vajíčka, ryby a libové maso. Mezi rostlinné zdroje patří cereálie, listová zelenina, luštěniny a celozrnné pečivo.
Závěr
Většina případů studených končetin nemusí představovat vážný zdravotní problém. Pokud však přetrvává nebo vaše pokožka mění své zbarvení, pak se určitě poraďte se svým lékařem.
Když nepomáhají teplé ponožky, zřejmě nadešel čas na zdravotní prohlídku. Doufáme, že vám i tento článek pomůže odhalit skutečnou příčinu vašeho zdravotního problému.
Zpracovala: Vylectese.cz
Článok je o.k. len jedna maličkosť spomínaný hormón štítnej žľazy má označenie TSH a uviedli ste len TH.