Čich je nejhlavnějším smyslem, který stojí nad vašimi myšlenkami, emocemi, náladou, pamětí a chováním.
Vůně jsou vnímány mnohem dříve než slova. Proto je téměř nemožné popsat je slovně.
Čich se od ostatních smyslů výrazně liší. Dokonce je v mozku zpracováván i zcela jinými kanály.
Pro ostatní smyslové pocity, jakými jsou zvuk anebo vizuální obrazy, jsou nervové signály vedeny do vašeho thalamu. Ten si můžete představit jako velký panel s vypínači v hlavě. Odtud se data přesouvají do primárních smyslových center.
U vůní je to však jiné…
Předtím než se dostanou do thalamu, nejprve procestují jiné regiony v mozku, například místa kontrolující paměť a emoce. To znamená, že při čichu dochází k množství nervových procesů ještě před jejich samotným vědomím.
Z tohoto důvodu mají vůně silný vliv na to, jak přemýšlíte, cítíte nebo jak se chováte.
Aromaterapie vám dovoluje zachytit čichovou moc rostlin při léčbě, případně zesílit váš stav pohody, pokud jste zdraví.
Esenciální oleje obsahují biologicky aktivní molekuly v koncentrovaném stavu, proto dokáží poskytnout terapeutický účinek již v poměrně malých množstvích.
Abyste mě nyní správně chápali, tímto mám na mysli pravé esenciální oleje z rostlin, ne syntetické vůně a parfémy, které dokáží být toxické a často obsahují příměsi způsobující alergie.
Aromaterapie byla používána již při morových epidemiích
Používání vůní zde existuje tisíce let, ačkoli tradice a metodologie se s časem měnily. Podle historických análů proces extrakce a uchovávání květových esencí s použitím alkoholu objevil Avicenna.
Avicenna byl arabský alchymista a lékař, který na to náhodou narazil, když se snažil pro islám „izolovat duši svaté růže“. V době před ním parfémy sestávaly pouze z pryskyřice, gumy a masti.
V 17. a 18. století lékaři podporovali terapeutické používání vůní, včetně Hippokrata, Galena a Tituse Statiliuse Crita. Dokonce se aplikovaly i při morových epidemiích.
Až přibližně v 19. století došlo k diskreditaci medicínského využití aromaterapie vědci, kteří upřednostňovali syntetické léky. Naštěstí dnes aromaterapie zažívá silný návrat a postupně si získává místo i v konvenční medicíně.
Jak esenciální oleje dokáží pomoci s více onemocněními
Existuje velké množství způsobů použití aromaterapie a esenciálních olejů. Výzkum ukazuje, že obzvláště slibné jsou jejich aplikace na tyto oblasti:
- zvládání stresu
- stabilizace nálady
- zlepšení spánku
- snížení bolesti
- zmírnění nevolnosti
- zlepšení paměti
- zvýšení hladiny energie
Důležitým elementem aromaterapie je synergie. Proto používání kombinace esenciálních olejů často vytvoří mnohem silnější efekt oproti použití pouze jednoho druhu oleje.
U zkušeného aromaterapeuta jsou možnosti téměř neomezené.
Abyste získali alespoň přibližnou představu o širokých možnostech aromaterapie, tabulka níže zobrazuje terapeutické použití esenciálních olejů na pár nejčastějších zdravotních problémů.
Jak můžete vidět, některé oleje jsou opravdu téměř univerzálně účinné na řadu zdravotních problémů současně, například taková levandule anebo máta peprná.
Věda ukrytá za vůněmi
Proč ten rybí zápach na pláži v jednom člověku vyvolává nevolnost a v jiném pocit štěstí a blaženosti?
Za tyto rozdíly jsou zodpovědná rozdílná nervová propojení v čichových centrech mozku. Čichové vjemy jsou totiž v naší paměti spojené s nesčetnými vzpomínkami a asociacemi.
Naše čichové receptory jsou přímo spojeny s limbickým systémem, tedy s nejstarší a nejprimitivnější částí mozku spojovanou s emocemi.
Čichové vjemy jsou zasílány do kortexu, kde nastává kognitivní rozpoznávání, ale až poté, když nejprve projdou nejhlubšími zákoutími našeho mozku.
Takže v době, kdy správně zařadíme nějakou vůni, například vanilku, čichový vjem již mezitím aktivoval limbický systém, který spustil hluboce zakořeněné emocionální odezvy.
Několik studií zjistilo, že učení vůní začíná ještě před narozením. Plod zachytí molekuly chutě a čichu z plodové vody, do které pronikly ze stravy matky.
V jedné studii byly monitorovány ženy během těhotenství, které přijímaly specifické vůně, například česnek, alkohol či cigaretový kouř. Ukázalo se, že jejich děti později preferovaly přesně tytéž druhy vůní ve srovnání s dětmi, které jim během těhotenství vystaveny nebyly.
Po narození děti najdou bradavky prsu matky podle čichu. Kojení také ovlivňuje preferenci vůní. Děti si přiřadí pachy zachycené během kojení a přiřadí si je k matce a komfortu její náruče.
Podle studie děti dokonce dokáží vycítit i matčin strach a nebezpečí světa už několik dní po narození. Když matka zažívá stres, její tělo uvolňuje pachy. Ty její dítě zaznamenává a reaguje na ně.
Máme mnohem lepší čich, než jsme si mysleli
Až do 20. let 19. století si vědci mysleli, že lidé jsou schopni rozeznávat přibližně 10 tisíc druhů vůní. Avšak novější studie publikované v časopise Science odhalily jiný obraz, který je zcela mimo hranice dosavadních odhadů.
Podle první empirické studie provedené výzkumníky z Rockefellerovy univerzity jsou lidé schopni rozlišit více než bilion čichových stimulů. Ti čichem nejméně obdařeni umí zachytit kolem 80 milionů pachů, avšak super-očuchávači jich dokáží rozeznat až tisíc bilionů.
Tato zjištění vysvětlují, proč jsou lidé schopni zachytit dokonce i pachy signalizující strach, věk a pohlaví. Ano, přesně tak, studie ukazují, že jste schopni identifikovat i věk a pohlaví jiného člověka jednoduše podle toho, jak voní.
Matka dokáže podle pachu odlišit i jiné novorozence než její vlastní dítě.
Pachy dokáží změnit nervový systém
Vůně a pachy dokonce umí modifikovat biochemii vašeho nervového systému. Japonská studie zjistila, že inhalování esenciálních olejů moduluje aktivitu nervového systému.
Některé oleje stimulují, jiné zas uklidňují. Příklady:
- oleje z pepře, fenyklu a grapefruitu způsobily 1,5 až 2,5násobné zvýšení nervové aktivity (měřeno zvýšeným systolickým krevním tlakem)
- oleje z růže a z pačuli zvýšily nervovou aktivitu o 40 %
- olej z máty peprné 1,7násobně zvýšil koncentraci adrenalinu v krevní plazmě, zatímco olej z růže snížil adrenalin o 30 %
- inhalace levandulového a rozmarýnového oleje snížila hladiny kortizolu
Jak jsme již dříve uvedli, vůně hrají důležitou roli u paměti a speciálně u emoční paměti.
Čichové vjemy jsou vedeny přes mandle a hipokampus (který zpracovává emoce), ale obcházejí výše místa ve vašem mozku zodpovědná například za myšlení.
To vypovídá o tom, že aromaterapie může být teoreticky vhodná i pro lidi trpící duševními chorobami, ačkoli výzkum v této oblasti přinesl zatím smíšené výsledky.
Zdroj: mercola.com, zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář