Osmnáctiletá dívka, která od svých pěti let trpěla častým výskytem oparu, konečně objevila bylinku, která ji dokázala vyléčit.
Předtím vyzkoušela množství klasických léků, nebo dokonce i silné protivirové léky, které jí předepsali lékaři. Všechny však selhaly a herpes se pokaždé znovu vrátil.
Příběh Indigo Faulknerové
Od svých pěti let trpěla obzvláště silnými projevy herpetu, které se vyznačovaly bolestivými puchýři na rtech.
Opakovali se každých 6 až 8 týdnů.
Výsledkem bylo nejen snášení nepříjemných projevů onemocnění, ale časem si herpes vybral další daň v podobě jejího sníženého sebevědomí, pocitů úzkosti a asociálního chování.
Toto soužení konečně skončilo, když objevila bylinku s názvem lékořice.
Jak lékořice bojuje s herpetem
Účinnost lékořice na herpes je dnes vědecky prokázána.
Výzkumníci z Hamadanové univerzity medicínských věd v Íránu zjistili, že kořen lékořice oslabuje virus způsobující herpes, který obvykle dřímá v kožních buňkách a je neaktivní mezi jednotlivými epizodami onemocnění.
Během studie sledovali účinek lékořice na virus HSV-1, který je nejrozšířenější. Tento virus dřímá v pokožce donekonečna, a proto se herpes stále vrací.
Do 10 dnů od svého vzniku se obvykle vyléčí sám. Avšak během hojení často dochází k podráždění pokožky a praskání puchýřů, kdy se může rozšířit i do jiných částí těla, nebo dokonce na jiného člověka.
Mezi nejčastější příznaky herpetu patří:
- puchýře na rtech, ústech nebo jazyku
- bolest v okolí puchýřů
- otok rtů
- možné potíže s polykáním
- bolesti hrdla (více ZDE…)
- oteklé uzliny na hlavě a krku
- zvýšená tělesná teplota
- dehydratace
- nevolnost a bolesti hlavy
Vědecký tým se zaměřil na zjištění efektivnosti lékořice na buňky infikované virem Herpes simplex (HSV). Během experimentů vypěstovali kultury infikovaných buněk, na které zkoušeli aplikovat různé koncentrace extraktů z lékořice.
Také zkoumali cytotoxicitu, aby zjistili, kdy se 50 % buněk ve vzorku infikuje virem.
Své výsledky publikovali v Journal of Clinical Investigation (Žurnál klinického vyšetřování). Závěry byly takové, že účinnost extraktu z lékořice se liší v závislosti na inkubační době a stavu napadených buněk.
Každopádně potvrdili, že extrakt lékořice je možné úspěšně použít při léčbě herpetu.
Jak užívat kořen z lékořice
Kořen z lékořice neužívejte, pokud jste těhotná – zvyšuje se riziko předčasného porodu. Také ho neužívejte při problémech se srdcem, játry nebo ledvinami.
Neužívejte ho ani 2 týdny před plánovanou operací, protože může ovlivnit léky kontrolující krevní tlak během zákroku.
Při konzumaci lékořice je maximální denní dávka 6 gramů pro 65kg člověka, pokud se užívá krátkodobě, případně podle pokynů uvedených na obalu daného produktu.
V případě extraktů je to samozřejmě méně, neboť se jedná o koncentrované přípravky.
Při výrobě čaje použijte 2 čajové lžičky sušeného kořene lékořice na 2,5 dcl vody. Louhujte 10 minut. Čaj pijte 1 až 3krát denně.
Neměly by ho konzumovat děti, které váží méně než 23 kg. Starší děti nad 23 kg mohou vypít pouze 1 dcl čaje, 1 až 3krát denně.
Další zdravotní přínosy lékořice
Lékořice přirozeně roste v mnoha oblastech Evropy a Asie. Během historie ji k léčbě různých onemocnění využívali jak starověcí Egypťané, tak Číňané.
Kromě léčby herpetu nebo oparu je vhodný na:
- ekzémy (má antibakteriální účinky)
- podrážděný žaludek
- žaludeční vředy
- otravu jídlem
- pálení žáhy (více ZDE…)
Extrakt z lékořice urychluje regeneraci žaludeční sliznice, protože působí protizánětlivě a stimuluje imunitu.
Lékořice se používá také k léčbě respiračních onemocnění, protože stimuluje tvorbu zdravého hlenu v průduškách a plicích, čímž udržuje dýchací systém v dobré kondici.
Výborně působí na nadledvinky a tvorbu jejich hormonů, čímž poskytuje úlevu hlavně ve stresových situacích. Při stresu totiž často dochází k vyčerpání nadledvinek, které neustále produkují adrenalin a kortizol.
Jiné současné studie poukazují na to, že lékořici lze využít i jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny prsu a prostaty.
Někteří zubaři doporučují využívat její antibakteriální vlastnosti při vyplachování úst a předcházení vzniku zubního kazu.
Zdroj: health.news, Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář