V USA jsou choroby srdce na předním místě příčiny úmrtí. Onemocnění srdce, infarkt, arytmie, angina pectoris a srdeční selhání jsou stavy, které průměrný Američan velmi dobře zná.
Přestože si však mnozí spojují onemocnění srdce s muži, skoro stejně postihuje i ženy.
Podívejme se do očí realitě: ohrožené jsou i ženy
Pokud jste si mysleli, že onemocnění srdce jsou jen mužský problém, tak se mýlíte.
1. Onemocnění srdce jsou u žen hlavní příčinou úmrtí
Přibližně 1 ze 4 žen v USA umírá v následku srdeční choroby, čímž se z ní stává hlavní zabiják u mužů i žen.
U žen se však obecně vyvine ischemická choroba srdeční asi o 10 let později než u mužů.
2. Hlavním zdravotním rizikem pro ženy je vysoký krevní tlak
Tichý zabiják, vysoký krevní tlak, nutí vaše srdce pracovat s mnohem větší námahou než normálně a může způsobovat hromadění tuků či poškození vašich artérií, mrtvici, selhání srdce, a dokonce i poškození ledvin či zraku.
Asi 30 % žen má vysoký krevní tlak. Pravděpodobnost výskytu tohoto problému je u žen před menopauzou menší než u mužů stejného věku, po menopauze však statistiky prudce rostou.
Přední americký integrační kardiolog Dr. Stephen Sinatra vysvětluje: „Důvod je ten, že ženy mají menší krevní cévy a vyšší sklon k diastolické dysfunkci než muži, díky čemuž představují smrtící vedlejší účinky hypertenze mnohem vyšší zdravotní riziko.“
Vaše riziko mohou zvyšovat i těhotenství, menopauza a nadváha.
3. K určitým kardiovaskulárním problémům jsou náchylnější ženy
Srdeční onemocnění je souhrnný výraz pro celou řadu kardiovaskulárních a oběhových problémů, mezi které patří ischemická choroba srdeční, nemoc srdeční chlopně, kardiomyopatie, mrtvice, angína a infarkt.
Ženy mají větší sklon ke vzniku určitých stavů, jako jsou koronární mikrovaskulární dysfunkce a syndrom zlomeného srdce.
Jaké jsou rizikové faktory pro ženy?
Jisté zdravotní stavy a návyky spojující se se životním stylem mohou způsobovat vaši vyšší predispozici k onemocnění srdce oproti jiným ženám.
Uvádíme několik faktorů, z nichž většině lze předcházet a mít je pod kontrolou.
1. Cukrovka
Cukrovka 2. typu se spojuje s vyšší náchylností k srdečním problémům.
U žen s cukrovkou bylo ve srovnání s ženami, které cukrovku nemají, zaznamenané trojnásobně vyšší riziko fatálního onemocnění koronárních artérií (CAD).
2. Hypertenze
Vysoký krevní tlak může způsobit zvětšení vašeho srdce a to, že pumpuje s menší účinností než normálně, což nakonec při jeho neléčení vede k srdečnímu selhání.
Zvyšuje také šance na to, že dostanete mrtvici nebo infarkt. Naneštěstí jsou ženy k vysokému krevnímu tlaku přirozeně náchylnější.
3. Dyslipidémie
Abnormální hladiny cholesterolu, které mohou znamenat nízké hladiny cholesterolu lipoproteinu s vysokou hustotou (HDL), vysoké hladiny cholesterolu lipoproteinu s nízkou hustotou (LDL) či obojí, jsou přijímány jako rizikové faktory vzniku kardiovaskulárního onemocnění.
Dyslipidémie je velmi běžná u žen, její správné zvládání však může pomoci vyhnout se primárním a sekundárním kardiovaskulárním příhodám, jako jsou ischemická cévní mozková příhoda, infarkt myokardu a také náhlá srdeční smrt.
4. Obezita
Obezita nebo nadváha vaše relativní riziko srdečního onemocnění zvyšuje.
Když máte nadváhu, máte také větší sklon k hypertenzi, stavu, který se k vám může přikrást nenápadně a způsobovat tiché škody na vašem těle.
5. Kouření
Kouřící ženy mají vyšší riziko CAD než kuřáci muži.
6. Sedavý způsob života
I když vám připadá, že váš život je neustále naplněn horečnatou činností, možná dostatečně nehýbete svým tělem.
Věděli jste, že: Kyselé prostředí způsobuje spoustu závažných onemocnění! Proto DETOXIKUJTE. Více informací naleznete ZDE...
V průměru mají sklon k vyšším úrovním nečinnosti ženy než muži. Fyzická nečinnost je nejrizikovějším faktorem pro onemocnění srdce.
Příznaky srdečních problémů u žen
Na rozdíl od mužů, kteří často pociťují postřehnutelné příznaky problémů se srdcem, jako je bolest v hrudi či vystřelující bolest v ruce, symptomy u žen jsou méně zjevné.
Ve skutečnosti si 64 % žen, které podlehly náhlé srdeční smrti, si předtím nestěžovalo na žádné problémy. Problém může být zčásti v tom, že ženy nesledují ty správné příznaky.
Ženy také pociťují širší okruh příznaků, z nichž mnohé se dají splést s něčím jiným. Například závratě a symptomy refluxu mohou být omylem pokládány za poruchy trávení.
Když ale víte, co máte hledat a neignorujete příznaky, mohly byste problém zachytit včas. Níže uvedené symptomy, seřazené sestupně podle závažnosti, udávaly ženy, které dostaly infarkt:
- neobvyklá únava či letargie
- neklidný spánek
- dušnost
- poruchy trávení nebo nepříjemné pocity podobné refluxní chorobě jícnu
- úzkost
- rychlý pulz/srdeční tep
- tíha nebo slabost v rukou
- problémy s pamětí
- problémy s viděním
- ztráta chuti k jídlu
- brnění v rukou či dlaních
- problémy s nočním dýcháním
V čem se u žen liší bolest jako symptom
Nečekejte, že se problém se srdcem ohlásí typickou bolestí v hrudi.
- Ženy zažívající bolest se před nebo během infarktu obvykle zmiňují o vyzařujícím nepříjemném pocitu či bolesti v dolní čelisti, krku, břiše, zádech nebo hrdle.
- Přítomna může být i bolest nebo nepříjemný pocit vysoko v oblasti srdce, ačkoliv mnohé ženy tento symptom vůbec nepociťují. Pociťování bolesti v hrudi udává jen jedna z osmi žen a také ji charakterizují dříve než napjatost, pobolívání nebo tlak než bolest.
Vyšetření a preventivní péče: raději mít jistotu než litovat
Nejlepší způsob, jak se vyhnout srdeční příhodě, je mít pod kontrolou kontrolovatelné rizikové faktory a chodit na pravidelné prohlídky.
1. Dejte si udělat tyto testy
Prvním krokem k získání kontroly nad vaším kardiovaskulárním zdravotním stavem je znát svůj současný stav.
Ověřit úroveň vašeho rizika vám mohou pomoci určité testy.
- Základní testy funkce srdce: vybrat si pro sebe ten správný test může být matoucí, proto vám to Dr. Sinatra zjednodušuje: „Ze všech dostupných možností z rozsáhlé palety možností kardiologa doporučuji k posouzení základních srdečních funkcí tyto testy: elektrokardiogram (EKG), echokardiogram, zátěžový test, Holterovo monitorování a test BNP (natriuretického peptidu typu B).“
- Měření cholesterolu HDL a triglyceridů: dejte si vyšetřit i svůj poměr triglyceridu k HDL. Vysoký poměr naznačuje velké riziko koronární srdeční choroby. Příznivý poměr vám dají vyšší hodnoty HDL cholesterolu a nižší hodnoty triglyceridů.
- Kontroly krevního tlaku: nezapomínejte si dávat často kontrolovat tlak. Pokud máte problém s hypertenzí, jděte si ho dát změřit co nejdříve.
- Testy na cukrovku: kvůli zvýšenému riziku srdečního onemocnění spojujícího se s cukrovkou 2. typu je důležité ověřit, zda nejste diabetička. Co nejvčasnější zahájení léčby může zamezit poškození vašeho kardiovaskulárního systému.
2. Začněte být aktivní
Provádějte alespoň 30 minut až hodinu cvičení denně.
I když máte sedavou práci, udržujte aktivitu tím, že se přibližně každou hodinu projdete, ačkoli by to bylo pokaždé jen na pár minut.
3. Lépe zvládejte stres
Za pomoci alternativních metod jako jsou jóga či meditace si najděte způsoby ke zbavení se stresu.
Nebo si pro vyčištění hlavy jen jednoduše promluvte s přítelkyní, případně se jděte projít do nedalekého parku.
4. Držte se stravy, která je zdravá pro srdce
Jezte hodně čerstvých plodů, vlákniny, antioxidantů a potravin potlačujících záněty. Omezte rafinované sacharidy, cukr a zpracovaná jídla.
Skvělá pro zdraví vašeho srdce může být středomořská strava.
5. Přestaňte kouřit
I když už nějaký problém se srdcem máte, vzdání se kouření vám může pomoci snížit riziko opakovaného infarktu, jakož i kardiovaskulární smrti až o 50 %.
4. Omezte příjem alkoholu
Přestože jistá dávka červeného vína může být pro vás dokonce prospěšná, je důležité vyhýbat se nárazovému pití nebo příliš častému pití velkého množství alkoholu.
7. Zvažte užívání výživových doplňků
Podle Dr. Sinatry: „Jeden z nejúčinnějších nástrojů, které máme k udržení dobrého srdečního zdraví, jsou výživové doplňky. Správné doplňky mají moc odvrátit srdeční selhání, udržet správný tep vašeho srdce a podobně.“
Pro zdraví srdce mohou být dobré doplňky, jako jsou omega-3 nenasycené mastné kyseliny a magnézium. Když užíváte antikoncepci, zvažte přidání vitamínů skupiny B či multivitamínů, protože orální antikoncepce se spojuje s nižšími hladinami vitamínů B6 a B12.
To zase zpětně může zvyšovat hladinu homocysteinu a škodit zdraví vašeho srdce.
Pokud se vám zdá držení kroku za pomoci množství doplňků komplikované, zjednodušte si to.
Při užívání doplňku, jako je Omega Q Plus, kombinujícího koenzym Q 10, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, L-Karnitin, kyselinu listovou a vitamíny skupiny B, bude pro vás snadné udržet své srdce zdravé.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář