Je zcela přirozené, pokud se vylekáte, protože se s vaším tělem děje něco neobvyklého, jako například když si nahmatáte za uchem bulku.
Kromě toho, jak se trápíte její celkovou nevzhledností, horlivě přemýšlíte, co by to mohlo znamenat a zda se to dá léčit.
Pokud bulku provází i bolest nebo pocit nepohodlí, určitě vám to na klidu nepřidá.
Dobrou zprávou je, že obvykle to neznamená nic vážného. Přesto byste měli vědět pár věcí počínaje tím, co tyto bulky způsobuje a jakou léčbu vyžadují.
Nejprve se tedy podívejme na to, co ve skutečnosti znamená bulka za uchem.
Co je to bulka za uchem?
Bulka za uchem je obvykle otok v oblasti žláz, které se nazývají ušní (aurikulární) lymfatické uzliny.
Může mít za následek vytvoření jedné nebo více bulek, které se nemusí vyskytnout jen za uchem, ale i kdekoliv na něm, například na ušním boltci či v ušním kanálu.
Existují i jiné výrazy, které označují bulku za uchem, například nádor, cysta, hrudka či uzlík.
Povaha, vzhled a velikost: Bulky za uchem bývají různé. Mohou být zcela bezbolestné, ale také velmi bolestivé, na dotyk mohou být měkké, ale i tvrdé, a mohou být malé i velké.
Někdy tyto bulky svou velikost po celou dobu nezmění, v některých případech však mohou narůst velmi rychle nebo velmi pomalu. Naštěstí jen zřídka narostou do větší velikosti, jako je velikost hrášku.
Někteří lidé mohou zaznamenat ojedinělou bulku, jiní je mohou mít několik rostoucích v shluku.
Co způsobuje bulku za uchem?
Jak již bylo zmíněno, bulky za uchem bývají poměrně časté a obvykle neznamenají nic vážného.
Bezbolestná bulka za uchem může mít několik příčin:
1. Mazová cysta: Bulka nezhoubného typu, která se vytváří v okolí mazových žláz.
2. Lipom: Neškodná tuková bulka, která se může vyvinout mezi vrstvami kůže a narůst do větších rozměrů.
3. Benigní nádor: Měkká, bezbolestná, pohyblivá bulka, která se postupně vyvinula z tkáně slinných žláz do části za uchem.
Většinou je neškodná, avšak jeden její konkrétní druh s názvem cholesteatom poškozuje a utlačuje okolní tkáň, což může způsobit závratě, výtok z ucha a ztrátu sluchu.
4. Maligní nádor: Velmi podobný rakovině kůže, obvykle se vyskytuje jako bezbolestná bulka, a pokud naroste do větších rozměrů, může být nutné lékařské ošetření.
Na druhé straně, bezbolestné bulky může zapříčinit:
1. Absces: Teplá, bolestivá bulka, která se vyvinula při infekci tkáně nebo kosti. Naše tělo na infekci reaguje tak, že do postižené oblasti vyšle bílé krvinky, v důsledku čehož se začne hnis shromažďovat do tvaru hrudky.
2. Dermatitida: Tento stav je často zapříčiněný stresem, únavou, kvasinkovými infekcemi a neurologickými potížemi.
Dermatitida obvykle vede k nahromadění mastných odumřelých buněk kůže nebo suché kůže, což může vést ke vzniku bulky za uchem a obvykle ji doprovází i zánět a zarudnutí.
3. Mastoiditida: Způsobuje ji infekce mastoidní kosti za uchem, což může vést k otoku a vzniku bulky. Některé z běžných příznaků jsou bolesti hlavy, horečky a ztráta sluchu.
4. Zduřené lymfatické uzliny: Otok lymfatických uzlin se často spojuje s běžnými onemocněními jako nachlazení, které se může projevit jako malé, měkké a bolestivé bulky za ušima.
5. Akné: Vyvolávají ho hormonální změny, stres a stafylokokové infekce na povrchu kůže i za ušima.
NÁŠ TIP: Celý svět čeká na vakcínu proti koronaviru, aby mohli dospělí i děti bez obav chodit do společnosti. Víte, že se proti němu můžete chránit už teď? A navíc zcela přírodně? Čtěte VÍCE
6. Otitis media (zánět středního ucha): Oficiální název pro infekci ucha; může vyústit do otoku a bulky za uchem.
Jak si můžete sami diagnostikovat bulku za uchem
Některé bulky za uchem vyžadují lékařskou péči, jiné jsou neškodné a není třeba je řešit.
Pokud si tyto bulky nahmatáte, bylo by dobré navštívit lékaře. Pár tipů vám však může napomoci určit potenciální příčiny bulky za uchem.
Ohmatejte ji
1. Pokud je vaše bulka bezbolestná, může to být lipom.
2. Pokud ji tvoří několik citlivých ohraničených hrbolků, které jsou při dotyku více podrážděné než bolestivé a vypadají jako otok, zřejmě půjde o akné nebo cystu.
3. Pokud je bulka zanícená, teplá a bolestivá na dotek, může jít o absces.
Dobře si ji prohlédněte
Může to být náročnější, ale když potáhnete ušní lalok dopředu a podíváte se do zrcadla zboku, můžete zjistit, jak vaše bulka vypadá.
1. Pokud je bulka drobná a masitá, zřejmě je to lipom.
2. Pokud je ohraničena, červená a zanícená, může jít o cystu, absces nebo akné.
3. Pokud z ní vytéká hustá, žlutá, zapáchající tekutina, může to být sebaceózní cysta, jestliže z ní vytéká olejová tekutina, zřejmě půjde o mazovou cystu.
4. Pokud z ní vytéká zelený nebo bíle zbarvený hnis, s největší pravděpodobností jde o absces.
Poslouchejte své tělo
Někdy se dá zjistit příčina bulky za uchem tak, že si budete všímat, jak na ni reaguje vaše tělo.
Pokud je průvodním jevem i horečka nebo bolesti v krku, zřejmě jde o infekci. Na druhé straně, pokud je bulka bezbolestná a bez symptomů, pravděpodobně je to lipom.
Pokud se příznaky začnou zhoršovat nebo bulka přetrvává příliš dlouho a nemizí, navštivte lékaře.
Jak léčit bulku za uchem
Pokud jde o lipom, obvykle to není nic vážného a bulky vymizí i bez léčby. Všechny ostatní bulky se dají léčit v závislosti na tom, o jaký typ bulky jde.
Domácí léčba bulky za uchem
V některých případech je možné léčit bulku i doma. Například pokud jde o:
1. Mastoiditidu: V tomto případě jde o infekci ucha, která se dá léčit směsí protizánětlivě působícího olivového oleje a antimykotického česnekového oleje.
Vetřete 1 až 2 kapky této směsi na postižené místo každý den a infekce by měla zmizet.
2. Lymfadenopatii: Obvykle je indikací toho, že jde o zduřenou uzlinu v krku. Kloktejte vodu s kurkumou nebo se solí a zbavte se nepříjemných příznaků.
3. Cystu a absces: Ať je vaše pokušení jakkoli velké, nesnažte se obsah bulky vymáčknout. Místo toho použijte teplý obklad, který vytáhne tekutinu z otoku.
Ušetříte se tak bolesti i nepohodlí. Cystu lze ošetřit i namočením vatového tampónu do antibakteriálního tea tree oleje (olej z čajovníku) a přidržet ho na cystě 5 minut.
Nejenže to vysuší tekutinu v cystě, ale pomůže také eliminovat otok.
Kdy je třeba navštívit lékaře
Domácí přípravky jsou vhodné pro krátkodobou léčbu. Pokud zaznamenáte, že symptomy neustupují a léčba vám neposkytla úlevu, je třeba navštívit lékaře.
Neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc, jestliže:
- máte bulku za uchem více než 2 týdny, i když je bezbolestná (může být znakem vážné infekce).
- bulka způsobuje přílišnou bolest či nepohodlí.
- nemůžete pořádně otáčet hlavou nebo hýbat krkem.
- máte obtíže při polykání.
- cítíte, že citlivá oblast roste nebo se rozšiřuje.
- otok se zapálil, teče z něj hnis nebo sám praská.
- symptomy neubývají, či se dokonce zhoršují.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář