Vylectese.cz

  • Domácí cvičení a jóga
  • Bylinky a přírodní preparáty
  • Rychlá pomoc
  • Zdravá výživa
  • Tipy a triky
  • Kontakt

Co je lepší: Nechat si zuby moudrosti, nebo je preventivně vytrhnout?

17.6.2019 by lucie Leave a Comment

Print Friendly, PDF & Email

Co je lepší: Nechat si zuby moudrosti, nebo je preventivně vytrhnout?

Orální zdraví je nepochybně jedním z nejzajímavějších témat vědeckého výzkumu. Je totiž fascinující, jak důležitou roli hraje výživa při zdraví úst, zubů a dásní (a konvenční zubaři to často ani nezmiňují!).

Odstranění zubů moudrosti je obvykle nešťastná nutnost kvůli špatné stravě, kterou konzumujeme za posledních několik generací, a také kvůli menší puse, která je jejím důsledkem.

Ale je to opravdu zapotřebí? Ukazuje se, že odstranění zubů moudrosti nemusí být až tak univerzální nezbytností, jak se domníváme.

K čemu slouží zuby moudrosti?

Zuby moudrosti, známé také jako třetí moláry, jsou stoličky v zadní části úst, které vyrůstají ve věku asi 18 let. Při tak vysokém počtu lidí, kteří si nechávají trhat zuby moudrosti, se mnozí ptají, k čemu vlastně slouží?

Antropologové jsou přesvědčeni, že jejich úkolem je pomáhat žvýkat tuhou potravu, kterou jedli naši předkové (syrovou zeleninu, ořechy, maso atd.).

Dnes, když můžeme jídlo uvařit (nemluvě o velkém množství zpracovaných, měkkých jídel v současné stravě), tyto zuby nejsou až tak důležité, ale stále jsou živým orgánem těla.

Proč trhat zuby moudrosti?

Pokud jste si dobrovolně nechali vytrhnout zuby moudrosti ve věku kolem dvaceti let, zřejmě jste se nad tím příliš nezamýšleli.

Mnozí zubaři si prohlédnou rentgenový snímek a obvykle doporučí extrakci (vytržení) zubu moudrosti jako preventivní léčbu. Toto jsou důvody, proč mnozí zubaři a ústní chirurgové doporučují odstranění zubů moudrosti:

1. Mohou uvíznout v čelisti – k tomu dochází v případě, kdy se zub nemůže z nějakého důvodu prořezat, neboť mu v růstu brání další zub.

Kolem částečně prořezaného zubu se hromadí jídlo a vytváří příznivé prostředí pro bakterie. Většina z nich může způsobit kaz na sousedním zubu. Kdyby se tato situace neřešila, mohla by způsobit vážnou infekci.

2. Špatně se čistí – zubaři doporučují extrakci zubů moudrosti i z toho důvodu, že péče o ně je mnohem obtížnější, a to vzhledem k tomu, že se nacházejí na konci chrupu. Obávají se, že by nemusely být správně čištěny a vytvořil by se na nich zubní kaz.

3. Mohou být důsledkem přeplněných zubů – někteří zubaři se obávají, že rostoucí zuby moudrosti budou tlačit na ostatní blízko nich. Tato obava je namístě zejména u těch, kteří už mají přeplněné zuby. Mnozí lidé mají v ústech málo místa v důsledku současné stravy chudé na živiny.

4. U mladých lidí se to dělá snadněji – někteří zubaři mají svou teorii, podle níž zotavení u mladých lidí může být jednodušší a rychlejší než u starších lidí. Nejlepší čas na extrakci zubů moudrosti je podle nich tehdy, když se zuby právě prořezávají a ještě jim nezesílily kořeny.

Navíc nejsou životně důležité (umíme bez nich žít), a tak na tom nevidí nic špatného. Pokud je k dispozici celková a lokální anestezie, zákrok se jeví jako nenáročný.

Problém s extrakcí zubu moudrosti

Každá operace, včetně extrakce zubů moudrosti, by se měla brát velmi vážně. Celková anestezie, ačkoliv používaná bez nějakých zdravotních komplikací, stále není bez rizika. Jistá rizika má i lokální anestezie.

Operovat by se mělo jen tehdy, když riziko neoperovaní je vyšší než riziko samotné operace. Zbytečné lékařské postupy vystavují tělo zbytečnému traumatu.

Toto jsou některá rizika, která se pojí s rutinní extrakcí zubů moudrosti:

1. Riziko „díry“ nebo kavitace zubu

Jedná se o díru v čelistní kosti, která je obklopená mrtvou anebo rozkládající se tkání. Je živnou půdou pro bakterie, zvláště pokud chirurg pořádně nevyčistí lůžko zubu anebo úplně neodstraní periodontální vaz, který připojuje zub do alveolární kosti.

K tomuto stavu může dojít i při jiných dentálních postupech, ale nejčastějším důvodem je extrakce zubu.

Při extrakci zubu moudrosti nejde o nic ojedinělého. Podle stránky Amalgam.org studie zjistila, že s kavitací skončilo 88 % pacientů, kterým byl vytržen zub moudrosti.

2. Riziko infekce a dalších komplikací

Když se vytvoří díra, riziko infekce je mnohem vyšší. Toxiny, vedlejší produkty metabolického procesu bakterií, vstupují do krevního řečiště a nacházejí si cestu do ostatních částí těla.

Dokonce i mainstreamoví zdravotničtí a dentální profesionálové berou spojitost mezi orálním a celkovým zdravím dost vážně.

Špatné orální zdraví může vést k problémům, jako je:

  • cukrovka
  • choroba srdeční
  • osteoporóza
  • artritida (více ZDE…)
  • onemocnění plic
  • obezita
  • špatné porodní výsledky (u dětí žen s problémy orálního zdraví)

Navíc dalším zdrojem obav je suché lůžko zubu. Dochází k němu v případě, že krevní sraženina se nad místem extrakce rozpadne a vyplaví slinou.

Do místa tak mohou vstupovat bakterie a způsobovat bolest a infekci. Pro vyřešení tohoto problému je ve většině případů nutná další operace.

3. Parestezie

Parestezie (brnění v oblasti rtů anebo jazyka) je při extrakci zubu moudrosti velmi reálnou obavou. Šance se liší v závislosti na poloze zubu.

Nejhorší scénář (zub v nejhorší poloze) počítá se 6,8% rizikem vzniku parestezie. Jiné zuby v méně náročných polohách očividně způsobují nižší míru parestezie v důsledku anestezie.

Závažnost se může pohybovat v rozsahu od mírné (všeobecná necitlivost/brnění) až k silné (vystřelující bolest).

Možnost parestezie je ještě znepokojivější, když uvážíte, že 95 % vytržených zubů rozhodně nepředstavuje problém, jak uvádí v článku časopisu American Journal of Public Health z roku 2007 Dr. Jay Friedman.

Můžete si své zuby moudrosti ponechat?

Když jsme si právě řekli o rizicích operace, jaká jsou rizika, když si své třetí moláry ponecháte? V úvahu je třeba vzít následující věci:

1. Jejich preventivní odstranění věda nepodporuje

Dr. Friedman (zmíněný výše) v témže článku lékařského časopisu říká, že neexistují důkazy o tom, že odstranění zubů moudrosti snižuje patologii.

Většina zubů moudrosti (ať už uvíznutých, nebo ne) se neinfikuje.

2. Nezpůsobují přeplnění zubů

Jak již bylo zmíněno, naše současné stravování málo výživnými jídly může vyústit do přeplnění zubů. Zdá se, že dává smysl nedovolit dalším zubům vstoupit do již přeplněného prostoru.

Věda však tento názor nezastává. Podle studie z roku 1992, zveřejněné v časopise Journal of the American Dental Association, zuby moudrosti nezpůsobují přeplnění zubů.

Autor tvrdí, že v době, kdy rostou, nejsou dost silné na to, aby posunuly celou řadu již pevně zakořeněných zubů.

A tak není potřeba přemýšlet o tom, zda je důvod k jejich vytržení.

3. Riziko komplikací se věkem nezvyšuje

Obecně převládá názor, že šance na komplikace v důsledku extrakce zubu moudrosti se věkem zvyšuje. To je pravda jen do jisté míry (zdravotní komplikace jsou vzácnější u lidí ve věku 12-24 let než u lidí ve věku 24-34 let).

Jinak řečeno, mnozí lidé jsou vystaveni mírnému riziku komplikací, aby se vyhnuli vysokému riziku komplikací u několika pacientů, kteří potřebují chirurgický zákrok ve věku 24 až 35 let.

Co tento způsob uvažování nebere v úvahu je, že u těch, kteří operaci nepodstoupí, je riziko komplikací nulové.

Kdy uvažovat o extrakci zubu moudrosti

Ačkoliv trhání zubu moudrosti není bezpečné, jsou případy, kdy je jeho odstranění tou nejlepší a nejbezpečnější volbou. Uvádím několik důvodů, proč se extrakce zubu moudrosti může stát nezbytnou:

  • uvíznutí (ačkoliv některé uvíznuté zuby je dobré nechat tak)
  • opakující se infekce dásní
  • onemocnění dásní (více ZDE…)
  • silný zubní kaz
  • abscesy, cysty anebo nádory
  • poškození sousedních zubů a kostí

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda vy nebo vaše dítě potřebujete vytrhnout zub moudrosti, je promluvit si o tom s biologickým zubařem, který vám pomůže rozhodnout, zda je extrakce nezbytná.

Co když je odstranění zubu moudrosti nezbytné?

Dr. Weston Price, zubař známý svým výzkumem účinků výživy na dentální zdraví, má pro extrakci protokol, který snižuje riziko komplikací a pomáhá urychlovat hojení.

Biologický dentista by měl protokol Dr. Pricea znát (nebo mít možná vlastní, podobný protokol), ale pokud jste si objednali konzultaci, můžete mu klást otázky, abyste měli jistotu.

Protokol Dr. Westona A. Pricea

Pro co nejlepší výsledek operace zubů Dr. Price doporučuje před operací toto:

  • Před operací odstraňte z úst kovy (dle možnosti i z kořenových kanálků).
  • Optimalizujte činnost jater a ledvin.
  • Pokud je pacient nemocný ze zubu, měl by před a po operaci užívat vitamíny (hlavně vitamín C) a enzymy na urychlení hojení.
  • Posuďte a lečte problémy s mandlemi (Dr. Price je přesvědčen, že problémy se zubem moudrosti někdy pramení z problémů s mandlemi).
  • Pro zajištění optimální léčby se doporučuje, aby pacient konzumoval dostatek bílkovin.

Po operaci svým pacientům doporučuje následující:

  • Vyčkejte alespoň 3 až 5 dní, než se vrátíte k běžné činnosti, abyste se vyléčili a vyhnuli suchému lůžku zubu.
  • Pro lepší léčení používejte terapeutický laser a omezte užívání léků proti bolesti, které jsou na předpis.
  • Jezte (pijte) léčivé kostní vývary, zejména během prvního až druhého dne, kdy je místo stále otevřené. Pomáhá to zabránit uváznutí částeček potravy v ráně.

Váš biologický zubař/ústní chirurg může mít odlišný protokol, než je tento, a mohou do něj patřit sáčky s ledem, výplachy slanou vodou a léky proti bolesti.

Důležité pro zamezení komplikací je svědomitě pečovat o operované místo.

Závěr

Pokud vám nebo vašemu dítěti řekli, že extrakce zubu moudrosti je nevyhnutná, možná by se vyplatilo znát ještě další názor.

Biologický zubař anebo ústní chirurg vám mohou pomoci zorientovat se v rizicích a plusech vaší konkrétní situace.

Dali jste si trhat zuby moudrosti? Jaká je vaše zkušenost?

Zdroj: wellnessmama.com, Zpracovala: Vylectese.cz

Kategorie: Tipy a triky Značky: extrakce, infekce, moudrosti, odstranění, ponechání, problémy, rizika, trhání, zubař, zuby

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme články:

  • Zázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masážeZázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masáže
  • Tato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakumTato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakum
  • Suché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráseSuché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráse
  • Trápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcemTrápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcem

Sledujte nás na Facebooku

Vyhledat

Nejnovější příspěvky

  • Zázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masážeZázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masáže
  • Tato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakumTato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakum
  • Suché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráseSuché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráse
  • Trápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcemTrápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcem
  • Proti cystám a polypům pomohou bylinky a obkladyProti cystám a polypům pomohou bylinky a obklady
  • Proč jíst špenát? Má příznivý vliv na zdraví i krásuProč jíst špenát? Má příznivý vliv na zdraví i krásu
  • Zlepšete funkci svých ledvin podle tradiční čínské medicínyZlepšete funkci svých ledvin podle tradiční čínské medicíny
  • Tento celerový čaj je nejlepším pomocníkem při hubnutíTento celerový čaj je nejlepším pomocníkem při hubnutí

Doporučujeme články:

  • Zázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masážeZázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masáže
  • Tato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakumTato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakum
  • Suché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráseSuché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráse
  • Trápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcemTrápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcem
  • Proti cystám a polypům pomohou bylinky a obkladyProti cystám a polypům pomohou bylinky a obklady
  • Proč jíst špenát? Má příznivý vliv na zdraví i krásuProč jíst špenát? Má příznivý vliv na zdraví i krásu

Copyright © 2022 Vylectese.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIT A PŘIJMOUT