Adam Schaub z Houstonu v Texasu nepředpokládal, že v osudný slunečný den se mu stanou dramatické události.
Byl začátek července a strašné horko. Teplota vzduchu vystoupila na 37,8 °C. Adam byl venku a spolu s otcem řezali kulatinu, aby si připravili dřevo na topení v zimě. Z ničeho nic se začal strašně potit a obličej se mu zalil potem.
V naději, že se mu podaří zahnat tento nepříjemný stav, se snažil zmírnit nevolnost a začal hltavě pít studenou vodu.
Hned nato si jeho otec všiml, že něco není v pořádku a řekl Adamovi, aby okamžitě nasedl do svého nákladního auta a zapnul si klimatizaci.
Když už byl Adam v autě a stále se mu dělalo nevolno, rozhodl se, že se znovu napije studené vody. Doufal, že mu to pomůže. Stal se však opak. Udělalo se mu špatně. Jeho ruce a nohy znecitlivěly.
Pak se pokusil otevřít dveře auta pro případ, kdyby zvracel. A právě ve chvíli, kdy se vyklonil z auta, vypadl z něj hlavou dolů a dopadl obličejem na zem.
Jeho otec viděl, že Adam ztratil vědomí a okamžitě k němu přiběhl. Adamův obličej byl zraněn po pádu, oči měl v sloup a valila se z něho krev.
Záchranáři dorazili na místo neštěstí velmi rychle a otci se synem vysvětlili, že pití studené vody během horkých letních dnů, zejména ve velmi krátkém čase, způsobí, že tělo upadne do šoku.
Přirozenou reakcí lidského těla na rychlé podchlazení je nahrnutí teplé krve do žaludku. Hypotermie je způsobena vystavením těla nízkým teplotám nebo jeho ponořením do studené vody.
V tomto případě by nízká teplota či podchlazení mělo být výsledkem prudkého vystřídání horka za chlad, přičemž je třeba si to představit tak, jako kdyby se Adamovo tělo náhle ponořilo do ledové vody, jen s tím rozdílem, že ta voda ho zaplavila zevnitř.
Je tedy pití studené vody za horkých letních dnů opravdu nebezpečné?
Podle Natalie Olsenové, RD, LD, této problematice nebyl zatím věnován dostatečný výzkum, proto se nedá jednoznačně prokázat, že tato hypotéza je pravdivá, ale stejně se nedá ani vyvrátit.
Někteří lidé však zastávají právě tento názor. Na základě vlastních zkušeností tvrdí, že pití studené vody během horkých letních dnů nepomůže tělo ochladit.
V této souvislosti se nabízí několik otázek. Jednou z nich je například tahle: „Pomáhá studená voda během horkých letních dnů zchladit vnitřní prostředí těla?“
Možná odpověď zní: „Pokud jste během letních veder velmi dehydratovaní, pití studené vody může udělat více škody než užitku. Váš žaludek bude příliš prázdný na to, aby zvládl chlad, který mu dodáte.
Tělo upadne do šoku. Když náhlý chlad zasáhne tělesný systém, který je rozehřátý, může to způsobit zvracení. Pokud máte podezření, že jste dehydratovaní, musíte se napít teplé vody či jiného teplého nápoje, nejlépe neslazeného.“
Podle ajurvédy pití teplé (vlažné) vody během horkých letních dní, kdy teplota vzduchu má tendenci neustále stoupat, ve skutečnosti přispívá k lepší hydrataci lidského těla.
Jaké ponaučení si vzít z tohoto případu
Slunečné počasí s sebou přináší čas, který je vhodný na rodinné pikniky, pobyt na pláži nebo práci na rodinném hospodářství jako v případě Adama. Příliš mnoho sluníčka a tepla však může představovat nebezpečí.
Nadměrné vystavení organismu horku vytváří nebezpečné rizikové podmínky, jejichž následkem může být dehydratace, křeče z horka, vyčerpání způsobené teplem, úpal, kolaps z tepla a v některých případech dokonce i smrt.
Proto musíme být mimořádně ostražití. Pokud jste na tom podobně jako Adam a žijete v oblasti, pro kterou je typické horké počasí, věnujte zvýšenou pozornost všem upozorněním a varováním, které se týkají vysokých teplot vzduchu. Podle toho se pak zařiďte.
Když je příliš horko, nezdržujte se mimo domov a zůstaňte uvnitř, podle možnosti v prostorech, kde je klimatizace nebo si zapněte ventilátor.
Pokud zrovna nemáte doma dostatečně chladno, jděte do nejbližšího nákupního střediska, veřejné knihovny, restaurace nebo na jiná místa, protože ty bývají klimatizované a není tam horko.
Pijte vodu i v případě, kdy nejste žízniví. Horka bývají zrádná, neboť právě během nich lidské tělo nesignalizuje, že potřebuje doplnit tekutiny.
Důležité je tedy to, abyste se udržovali dobře hydratovaní. Dbejte ale na jednu podstatnou věc: tekutina, kterou pijete, nesmí být studená jako led.
Pokud musíte být venku, provádějte své aktivity v chládku. Dokonce i malý pokles teploty vzduchu může představovat velký rozdíl!
Zpracovala: Vylectese.cz
No, nevím, asi budu výjímka, ale ledovou vodu z lednice piju od mala a je mi už 57 let. Celé dny když je horko nemám chuť na jídlo a když jsem na zahradě na slunci, piju jen tu ledovou vodu!!! Na lačno!!! A nikdy se mi nic nestalo. Nebude to zase jen nějaká kachna?