Víte, že existují faktory, které mají vliv na to, jaké barvy jsou vaše oči? Znáte tyto faktory? Jistě, většina lidí na takovou otázku odpoví, že je to podmíněno „geneticky“. To je částečně pravda. Ale jen částečně.
Podle univerzity v Delaware „barva očí není příklad, který je podmíněn výhradně geneticky. Barva očí není jen získaným genetickým znakem.
Barva očí je způsobena mutací několika různých genů a interakcí mezi nimi… proto je například možné, že dva modroocí rodiče mají dítě s hnědýma očima.“
(Zde je třeba poznamenat, že nemluvíme o bílé části oka, očním bělmu, ale o barevné části oka, duhovce. Bílá část oka také není zanedbatelná. Její odstín je indikátorem zdravotního stavu člověka.)
Lidem se podařilo správně dešifrovat lidský genom a tyto „interakce“ se vyskytují velmi často, přičemž mnohé z nich jsou nevysvětlitelné. Popřemýšlejte nad tím, jaký název jsme dali tomuto článku.
Co může prozradit barva vašich očí o vašem zdraví, a dokonce o vašem charakteru? Pokud se dá důvěřovat všem vědeckým studiím, vaše oči na vás prozradí víc, než si myslíte.
Zde je pět věcí, které prozrazuje barva očí o vašem zdraví a charakteru!
Světlé oči: jste soutěživí
Ve studii, které se zúčastnilo 336 lidí, australští vědci zkoumali lidi evropského původu s cílem identifikovat jejich osobnostní znaky.
Vědci analyzovali údaje a posuzovali prohlášení typu: „Lidé se se mnou cítí dobře“, „Vnímám sebe sama jako někoho, kdo je ohleduplný a laskavý téměř vůči všem“.
Kromě těchto prohlášení byla k testování připojena slovní spojení jako přátelskost, velkorysost a empatie.
Analýzou získaných dat bylo zjištěno, že lidé se světlejšíma očima (například studie s modrýma a světlezelenýma očima) jsou považováni za soutěživější než ostatní a za lidi, kteří nesouhlasí s čímkoliv.
Světlé oči: není pravděpodobné, že by se u vás rozvinulo vitiligo
Vitiligo je autoimunitní onemocnění, při kterém určité oblasti kůže ztrácejí pigmentové buňky. Vitiligo se projevuje nepravidelnými nebo depigmentovanými oblastmi kůže, které ztratily pigment a jsou bělavé nebo zcela čiré, tedy bezbarvé.
Tyto bezbarvé oblasti kůže nebo fleky pokrývají celé tělo včetně vlasové pokožky, oční sítnice a sliznic.
Podle studie, kterou provedli vědci z Lékařské fakulty univerzity v Coloradu, bylo zjištěno, že jen 27 % z téměř 3 000 lidí, kteří trpí vitiligem, mělo modré nebo šedé oči.
Mezi vitiligem a jinými nemocemi existuje souvislost. Máme tím na mysli, že když se u někoho rozvine vitiligo, dá se předpokládat, že dotyčná osoba trpí nebo dříve či později bude trpět cukrovkou typu 1, lupusem a onemocněním štítné žlázy.
Tato vazba funguje i v opačném sledu.
(Pro vysvětlení uvedeme, co je lupus, neboť o něm se hodně nemluví a většina lidí ani neví, o co jde. Lupus je závažné, nevyléčitelné onemocnění.
Je to chronické autoimunitní onemocnění, jež způsobuje hyperaktivitu imunitního systému a napadá zdravé buňky.
Imunitní systém nedokáže rozpoznat zdravé buňky vlastního těla, tkáně a orgány. Začne proti nim bojovat. Nemoc a její průběh nejsou předvídatelné. V těle může tato nemoc latentně přetrvávat celá léta a udeřit může kdykoliv a jakkoliv.
Lupus je zákeřné onemocnění. U někoho se projevuje kožními vyrážkami, u jiného se projevuje ztrátou vlasů nebo změnou na nehtech. Může ale napadnout i životně důležité orgány.
V 90 % zasahuje lupus ženy ve věku 14-44 let.)
Tmavé oči: pijete méně
Christopher Quinn, oftalmolog a člen představenstva Americké optometrické asociace, říká, že „lidé se světlými duhovkami pijí víc, je to nepopiratelný závěr uvedené studie“. Jaký to má důvod, proč to tak je?
Studie, o níž mluví Dr. Quinn, je průzkum provedený na univerzitě v Georgii (Georgia State University). Studie se zúčastnilo 12 000 mužů a žen. Právě díky této studii byla definována „skutečná souvislost mezi barvou očí a konzumací alkoholu“.
Vědci tvrdí, že vztah mezi barvou očí a sklonem k alkoholizmu pravděpodobně vychází z „větší citlivosti k alkoholu (a z užívání některých léků u lidí, kteří mají tmavé oči) a ze vztahu mezi limbickým systémem (centrem emocí a vzrušivosti) a barvou očí“.
Tmavé oči: jste důvěryhodnější
V rámci studie, jež byla publikována v časopise PLOS ONE, vědci požádali 238 dobrovolníků o to, aby posoudili důvěryhodnost člověka na základě barvy jeho očí.
„Barva očí měla na odpověď dobrovolníků významný vliv,“ poznamenali autoři studie. Také řekli, že si nejsou zcela jisti, zda ostatní rysy obličeje (brada, čelist, obočí atd.) také nesehrály svou roli v hodnocení.
Vědci to uzavřeli tím, že „…nebylo to způsobeno výhradně hnědou barvou očí. Nelze potvrdit, zda hnědá barva očí vyvolala u dobrovolníků větší důvěryhodnost.
Spíše to bylo způsobeno rysy obličeje, které společně s hnědýma očima vyvolávají určitý dojem“. Tyto rysy obličeje, jakými jsou například větší oči, větší ústa a širší brada, jsou podle autorů studie odpovědné za vyvolání dojmu důvěryhodnosti člověka.
Tmavé oči: máte zdravější oči
Podle studie publikované v časopise Klinická a experimentální oftalmologie (Clinical and Experimental Ophthalmology) mohou mít lidé se světlýma očima až dvakrát vyšší predispozici k rozvoji makulární degenerace než lidé s tmavšíma očima.
Makulární degenerace způsobuje poruchy zraku – od zamlženého vidění a výpadků zorného pole až po úplnou ztrátu zraku na postiženém oku.
Podle oftalmologů důvodem může být to, že tmavší duhovky blokují ultrafialové záření účinněji než duhovky, jež jsou světlé barvy.
Ultrafialové světlo je samozřejmě významným rizikovým faktorem z hlediska vývoje několika onemocnění souvisejících s očima. Mezi ně řadíme progresivní zhoršování zraku s přibývajícím věkem.
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář