Vaše játra jsou mistrem multitaskingu, tedy dělání více věcí najednou – zabezpečují trávení potravy, zpracování živin, odvádění toxinů z těla a mnohé další funkce.
Pokud však játra dlouhodobě přetěžujeme, jejich funkce se tím může oslabit, což vede k řadě různých zdravotních komplikací.
V dnešním článku si řekneme trochu více o tom, co znamenají jednotlivé zvýšené hodnoty jaterních testů.
Tyto testy obvykle provádí lékař, pokud má podezření, že játra nefungují správně, nebo tehdy, pokud člověk užívá léky, které mohou játra poškodit.
V závěru článku si pak vysvětlíme, kdy by měl člověk uvažovat o těchto testech sám, případně kdy si je vyžádat od svého lékaře.
1. Hodnota ALT
ALT znamená alanin-aminotransferáza. Jde o enzym vyskytující se v játrech. V případě poškozených jater může tento enzym pronikat do krve.
Normální hodnoty: muži 10-40 U/L, ženy 4-19 U/L (jednotky na litr)
Co mohou znamenat abnormální hodnoty: cirhóza (jizvy na játrech), hepatitida (zánět jater), hemochromatóza (příliš mnoho železa), steatóza jater (tuk v játrech), nádor nebo rakovina, mononukleóza, užívání drog nebo léků, pankreatitida (zánět slinivky břišní)
2. Hodnota AST
AST je enzym aspartát-aminotransferáza. Nachází se v játrech a ve svalech. V případě poškozených jater může AST pronikat do krve.
Normální hodnoty: 10-34 U/L (jednotky na litr)
Co mohou znamenat abnormální hodnoty: cirhóza (jizvy na játrech), hepatitida (zánět jater), hemochromatóza (příliš mnoho železa), nádor nebo rakovina, mononukleóza, užívání drog nebo léků, srdeční infarkt, pankreatitida (zánět slinivky břišní)
3. Hodnota ALP
ALP znamená alkalická fosfatáza. Je to enzym nacházející se v játrech, kostech a trávicím systému. V případě poškození jater může pronikat do krevního oběhu.
Normální hodnoty: 44-147 U/L (jednotky na litr)
Co mohou znamenat abnormální hodnoty: cirhóza (jizvy na játrech), hepatitida (zánět jater), zablokovaný žlučovod, mononukleóza
Pokud jsou vaše hodnoty ALP vysoké, ale jiné hodnoty jaterních enzymů ne, může jít o onemocnění kostí, lymfom, srdeční selhání či bakteriální infekci.
4. Hodnota GGT
GGT je enzym gama-glutamyltransferáza vyskytující se v játrech, žlučovodech a slinivce břišní. V případě poškození jater nebo ucpání žlučovodů dochází k hromadění GGT v krvi.
Normální hodnoty: 0-30 U/L (jednotky na litr)
Co mohou znamenat abnormální hodnoty: nadměrná konzumace alkoholu, cirhóza (jizvy na játrech), hepatitida (zánět jater), nádor nebo rakovina, cukrovka, srdeční selhání, užívání drog nebo léků, onemocnění plic nebo pankreatu
5. Globuliny
Globuliny jsou plazmatické bílkoviny, které bojují s infekcemi a krevními sraženinami.
Normální hodnoty:
Sérum globulin: 2.0-3.5 g/dL (gramů na decilitr)
Víte, že: chronická únava, časté bolesti hlavy, zácpa a průjem mohou mít jednoho společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Imunoglobulin M (IgM): 75-300 mg/dL (miligramů na decilitr)
Imunoglobulin G (IgG): 650-1850 mg/dL
Imunoglobulin A (IgA): 90-350 mg/dL
Co mohou znamenat abnormální hodnoty:
- příliš nízké – onemocnění jater nebo ledvin
- příliš vysoké – infekce, zánětlivá onemocnění, porucha imunity, lymfom nebo jiný typ rakoviny
6. Albumin
Albumin je bílkovina tvořená v játrech, která přenáší hormony a vitamíny v těle.
Normální hodnoty: 3,4-5,4 g/dL (gramů na decilitr)
Co mohou znamenat abnormální hodnoty: cirhóza (jizvy na játrech), hepatitida (zánět jater), jiná onemocnění jater, onemocnění ledvin, onemocnění trávicího traktu
7. Protrombin
Protrombin je bílkovina vyráběná v játrech, která napomáhá srážení krve. Při testu se měří čas, jak dlouho trvá, než krev vytvoří sraženinu.
Normální hodnoty: 0,8-1,1 INR (nebo vyšší, pokud užíváte léky proti srážlivosti krve)
Časový ekvivalent je 11 až 13,5 sekund do vytvoření krevní sraženiny.
Co mohou znamenat abnormální hodnoty (příliš vysoké): onemocnění jater, zvýšená krvácivost, nedostatek vitamínu K
8. Bilirubin
Bilirubin je žlutá tekutina ve žluči, která vzniká při rozpadu červených krvinek. V případě poškození jater může bilirubin pronikat do krevního oběhu.
Normální hodnoty:
- přímý konjugovaný bilirubin <0,3 mg/dL (miligramů na decilitr)
- celkový bilirubin: 0,1-1,2 mg/dL
Co mohou znamenat abnormální hodnoty: cirhóza (jizvy na játrech), hepatitida (zánět jater), jiná onemocnění jater, onemocnění žlučníku nebo žlučovodů
Kdy potřebujete jít na jaterní testy?
Když vaše játra nepracují tak, jak mají, mohou se u vás objevit příznaky, jako jsou žloutenka, nevolnosti, bolesti břicha či svědění kůže.
Vyšetření je třeba absolvovat pokaždé, když se u vás vyskytne žloutenka, tmavá moč nebo bolest na pravé straně pod žebry.
Jaterní testy jsou často součástí „běžné“ preventivní prohlídky u lékaře, která průběžně monitoruje vaše zdraví. Také se doporučují při pravidelném užívání léků.
Zde je několik dalších rizikových faktorů, které ohrožují zdraví vašich jater:
- nadměrná konzumace alkoholu
- hepatitida (A, B a C)
- obezita
- cukrovka
- genetická predispozice k onemocněním jater
Nezapomínejte také na to, že zvýšená hodnota jednoho jaterního enzymu ještě automaticky neznamená, že máte nemocná játra. Výsledek testu mohou ovlivňovat mnohé další faktory, jako jsou strava či léky.
Lékař vždy zhodnotí kombinaci více hodnot, aby diagnostikoval nějaké onemocnění nebo poškození v těle. Poté vám vysvětlí, čeho je třeba se obávat, a pomůže vám udělat správné rozhodnutí, jak postupovat v léčbě dál.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Hodnotím Vašu snahu je to super pre pacientov, ale prosím tie jednotky U/l a g/dl sa v CZ a ani na SK nemajú používať. Mali by sme používať jednotky podľa SI.
namiesto U/l používať jednotku ukat/l
namiesto g/dl jednotku g/l
Ak preberáte články z GB, USA, alebo D treba to upraviť.
Negatívny prípad : pacientovi dá praktický lekár výsledok z laboratória
ALT v ukat/l a pacient z podľa údajov z Vášho článku bude mať hodnotu v U/l. Ak si to bude chcieť prepočítať tak prepočítavací koeficient je 16,67.
Treba si však uvedomoiť, že v ČR platí zákon o povinném používání SI jednotek již poměrně dlouho. V původním Československu byl poprvé uzákoněn k 1. lednu 1980 a v současném právním systému České republiky je jeho používání zakotveno v zákoně č. 505/1990 Sb. O metrologii ze dne 16.11.1990