Pálivá, tupá, bodavá bolest anebo křeče v různých částech břicha mohou vypovídat o tom, jak se cítí vaše tělo.
Jelikož se v břiše nachází mnoho důležitých orgánů a nervových zakončení, je mnoho faktorů, které mohou způsobovat bolest v různých místech.
Nezdravá strava, příliš mnoho jídla, kouření a některé léky mohou způsobovat vředy, žlučové kameny, nebo dokonce pálení žáhy. Proto je nadmíru důležité bolest lokalizovat a okamžitě přijmout nezbytná opatření.
V tomto článku se blíže zaměříme na to, jak podle místa bolesti zjistit, co ji vyvolává a co je potřeba udělat k jejímu odstranění.
1. Tupá bolest v nadbřišku: příliš mnoho plynů
Pokud pociťujete tupou bolest v horní části žaludku a máte pocit nafouknutí, může to znamenat, že tam máte nadbytek plynů.
Můžete pociťovat i jiné symptomy: záchvěvy bolesti, které vám způsobují nadýmání, máte pocit, jako by se vám v žaludku něco hýbalo a říhá se vám, nebo vypouštíte větry.
Příčiny: Tento pocit může způsobovat rychlé jedení a žvýkání. Tvorbu nadměrného množství plynů v žaludku mohou způsobovat šumivé nápoje, pivo, mléčné výrobky a fazole.
Řešení: Abyste předešli tomuto nepříjemnému stavu, je lepší konzumovat méně výše uvedených potravin. Rychlým řešením tohoto problému je aktivního uhlí anebo mátový čaj.
2. Bolest ve spodní části hrudníku anebo horní části břicha: žáha
Reflux způsobuje pocit pálení v dolní části hrudníku a horní části břicha. Můžete také pociťovat pálení v hrdle a občas v něm pocítit podivnou kyselou chuť.
Příčiny: Potravin, které mohou vyvolávat pálení žáhy, je spousta. Patří mezi ně mastná a kořeněná jídla, alkohol (zejména červené víno), syrová cibule, čokoláda, citrusové plody, káva a kofeinové nápoje. Pálení žáhy zhoršuje i kouření.
Řešení: Snažte se nepřejídat – je lepší sníst 5 až 6 malých jídel denně než 2 až 3 obrovské porce. Také se doporučuje nosit volný oděv, abyste se vyhnuli tlaku na břicho, a odnaučit se kouření.
3. Silná bolest v nadbřišku: vředy
Příčinou ostré bolesti v horní části břicha a žaludku mohou být vředy. Ty se objevují v případě, že je poškozena výstelka žaludku; vyvolat je mohou i silné léky proti bolesti.
Mezi další symptomy vředového onemocnění žaludku patří: změny apetitu, žaludeční nevolnost, krvavá anebo tmavá stolice, nevysvětlený úbytek hmotnosti, zvracení a bolest v hrudníku.
Příčiny: vředy způsobuje časté užívání aspirinu, ibuprofenu anebo jiných protizánětlivých léků. A také kouření a nadměrná konzumace alkoholu.
Řešení: jako prevence se doporučuje nekonzumovat více než dva alkoholické nápoje denně a nemíchat je s léky.
Také byste měli omezit léky proti bolesti a před každým jídlem si důkladně mýt ruce. Velmi prospěšná je strava obsahující celá zrna kombinovaná s ovocem anebo zeleninou a také přestat kouřit.
4. Křeče a nadýmání: syndrom dráždivého tračníku
Pokud máte citlivý trávicí systém, v oblasti pupku můžete pociťovat křeče a nadýmání a přivodit si syndrom dráždivého tračníku. V tomto případě mohou nastat dva následky.
Buď začne váš trávicí systém fungovat opravdu rychle, což vede k průjmu, nebo se vše zpomalí a způsobí vám zácpu.
Příčiny: Stále není známo, co syndrom dráždivého tračníku způsobuje, nicméně věří se, že k němu dochází z důvodu kombinace abnormálních pohybů gastrointestinálního traktu, zvýšeného uvědomování si tělesných funkcí a přerušení komunikace mezi mozkem a gastrointestinálním traktem.
Řešení: V tomto případě je lepší zjistit, na které potraviny jste intolerantní a snížit jejich konzumaci.
5. Křeče a průjem: gastroenteritida (žaludeční, nebo také střevní chřipka)
Pokud pociťujete ostrou bolest v oblasti břicha a křeče, máte vodnatou (obvykle nekrvavou) stolici, je vám nevolno, vracíte, pociťujete občasnou bolest svalů anebo hlavy a máte mírně zvýšenou teplotu, může to naznačovat, že máte gastroenteritidu.
Příčiny: Můžete se nakazit po konzumaci kontaminovaného jídla anebo vody, nebo když používáte příslušenství, ručníky a osobní věci nemocné osoby.
Řešení: Na ochranu před infekcí si před jídlem myjte ruce, dejte si záležet na tom, aby každý člen domácnosti používal vlastní věci a dezinfikujte tvrdé povrchy.
6. Mírná bolest a špatné trávení: laktózová intolerance
Mezi typické příznaky laktózové intolerance patří bolest břicha a nadýmání. To může způsobovat průjem, zvýšenou plynatost anebo zácpu.
K dalším symptomům patří bolest hlavy, únava, ztráta koncentrace, bolest svalů a kloubů, vředy v puse a problémy s močením.
Příčiny: Laktózová intolerance je obvykle způsobena nedostatkem enzymu s názvem laktáza. Ten štěpí laktózu na dva jednodušší cukry (glukózu a galaktózu) a umožňuje absorpci laktózy ze střeva.
Řešení: Když si všimnete, že trpíte laktózovou intolerancí, dodržujte bezlaktózovou dietu.
Abyste však měli jistotu, že nepřicházíte o vápník a další užitečné prvky, které získáváme z mléčných produktů, snažte se jíst více potravin, jako je brokolice, kapusta, tuňák anebo losos.
7. Plynatost, chronický průjem, nadýmání
Intolerance lepku má mnoho příznaků a mezi ty nejběžnější patří: průjem, zácpa, páchnoucí stolice, nadýmání, bolest břicha, kožní problémy, nevysvětlený úbytek hmotnosti a deprese.
Příčiny: Pokud trpíte intolerancí lepku (glutenu), uvedené symptomy mohou způsobovat výrobky, jako je chléb, těstoviny anebo jakékoliv jiné jídlo s obsahem pšenice a nepotravinové zboží na pšeničném základě. Také kosmetika anebo výrobky do koupele.
Řešení: Abyste svou nesnášenlivost dostali pod kontrolu, vyhýbejte se potravinám a produktům s obsahem pšenice a poraďte se s lékařem o možné léčbě. V poslední době se ukazuje, že příznaky zhoršuje herbicid Glyfosát, proto se snažte jíst co nejvíce bio potravin.
8. Silná bolest v horní části břicha na pravé straně a pod ramenem: žlučové kameny
Odhalit výskyt žlučových kamenů není jednoduché. Že jsou tam, si uvědomíte až tehdy, když se zapálí a ucpe jeden z vývodů vedoucí trávicí šťávy z jater do tenkého střeva.
V takovém případě se vyskytnou příznaky, jako je silná a náhlá bolest horní pravé části břicha, zimnice, třes a žaludeční nevolnost.
Příčiny: Rizikových faktorů, které mohou vyvolat tvorbu žlučových kamenů, je několik: nadváha anebo obezita, sedavý způsob života, těhotenství, konzumace jídel s vysokým obsahem tuků, nedostatečná konzumace potravin bohatých na vlákninu, dědičnost, cukrovka a užívání léků s obsahem estrogenu, jako je orální antikoncepce anebo jiná hormonální léčba.
Řešení: Pro předcházení tvorby žlučových kamenů byste měli dodržovat jednoduchá pravidla. Nevynechávejte jídla, při držení diety si hlídejte váhu – rychlý úbytek hmotnosti zvyšuje riziko žlučových kamenů. A také se snažte udržovat si zdravou váhu. Obezita, nebo naopak podváha vystavuje tělo vyššímu riziku.
9. Bolest v dolní části břicha na pravé straně: apendicitida (zánět slepého střeva)
Zánět slepého střeva se nazývá apendicitida. Jedná se o nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči.
Mezi symptomy tohoto onemocnění patří: ostrá bolest v blízkosti pupku anebo horní části břicha, která se postupně přesouvá do pravého podbřišku, břišní otok, vysoká horečka a neschopnost uvolňovat větry.
Příčiny: Příčinou apendicitidy mohou být zablokované otvory ve slepém střevě, zvětšené tkáně stěny apendixu (z důvodu infekce v gastrointestinálním traktu anebo jiné části těla), paraziti anebo růsty, které vám mohou infikovat apendikální lumen anebo poškodit břišní dutinu.
Řešení: Tomuto onemocnění nelze předcházet. Méně běžné je u těch, kteří se zdravě stravují a konzumují jídla bohatá na vlákninu, jako je čerstvá zelenina a ovoce.
Pokud se domníváte, že byste mohli mít apendicitidu, okamžitě volejte lékaře, aby vás vyšetřil a nastavil správnou léčbu.
Důležité: Když pocítíte některý z těchto nepříjemných pocitů, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
Závěr
Zažili jste již někdy některou z těchto bolestí? Souhlasí místo pociťované bolesti s výše popsanou příčinou?
Rádi si vyslechneme vaše zkušenosti ve vašich komentářích!
Zdroj: brightside.me, Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář