Buňky našeho těla neustále rozkládají a následně recyklují své vlastní části. V roce 2016 získal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu Dr. Yoshinori Ohsumi z Japonska za objev mechanismů souvisejících s procesem známým jako autofágie.
Většina tkání našeho těla pravidelně nahrazuje své buňky novými. Každý orgán potřebuje pro svou obnovu svůj čas. Jsou však i tkáně, které své buňky téměř nikdy nenahrazují.
V tomto článku vám blíže ozřejmíme, jak objev Dr. Ohsumiho uvést do praxe.
Výzkum s ohromujícím výsledkem
Japonský buněčný biolog Dr. Ohsumi strávil roky zkoumáním toho, jak lidské buňky recyklují svůj odpad. Tento proces je vědecky znám jako autofágie.
Tento termín se skládá z řeckých slov „auto“, což znamená „sebe“, a „phagein“, což se dá přeložit jako „pojídání“. Zní to trochu znepokojivě, ale tento proces vám pomáhá udržovat se v rovnováze.
Pomocí lysozomů (organel odpovědných za odbourávání biologického materiálu) vaše tělo dokáže rozkládat různé bílkovinné struktury a měnit je na aminokyseliny. Později to využívá na tvorbu dalších bílkovin a nových buněk.
Náš tip: Přírodní léčba diabetu: Vědecky ověřený způsob jak předcházet, zvrátit a kontrolovat cukrovku bez léků. Více informací zde
Naše tělo dokáže využívat vlastní zásoby bílkovin uložené ve formě poškozených buněk a bakterií. Průměrný člověk zkonzumuje přibližně 70 gramů bílkovin denně, což ale nestačí na tvorbu všech nových buněk.
Na doplnění chybějících bílkovin je třeba využít tzv. „bílkovinný odpad“.
Když mechanismus přirozené recyklace nefunguje, poškozené buňky a jejich složky se začnou hromadit v těle. V takovém případě nelze neutralizovat rakovinné buňky a buňky nakažené nebezpečnými bakteriemi a viry. To je také důvod, proč můžete onemocnět vážnými nemocemi.
Jak vyvolat autofágii
Ve všech svých studiích Dr. Ohsumi využil hladovku ke stimulaci těla, aby bylo schopno rozložit toxické buňky a zbavit se veškerého odpadu.
Když držíte hladovku, vaše buňky žijí déle a produkují více energie. Vaše tělo má méně zánětů.
Pokud se navíc rozhodnete omezit množství přijímaných kalorií, zvýší se vám hladina oxidu dusnatého – molekuly, která pomáhá detoxikovat a omlazovat tělo.
Přerušovaná hladovka, sestávající ze střídání období hladovění a normálního příjmu potravy, může tělu pomoci, aby se čistilo samo.
Jídlo se zde konzumuje například jen v určitém čase během dne, například mezi 8:00 a 16:00. Zbytek dne člověk nepřijímá vůbec nic kromě čisté vody. Existují i jiné časové variace, o kterých si povíme níže.
Navíc tento druh přerušované hladovky pomáhá člověku hubnout a zrychlovat metabolismus.
Zdravotní přínosy zde uvedené metody jsou rozmanité a patří mezi ně snížené riziko onemocnění srdce, neurologických problémů a cukrovky, jakož i zmírňování zánětů, oxidačního stresu a krevního tlaku.
Existuje mnoho druhů hladovky, můžete si tedy vybrat strategii, která se vám líbí, nebo která nejlépe vyhovuje vašemu životnímu stylu.
24hodinová hladovka
Pokud se přikláníte k této metodě, měli byste si vybrat jeden den v týdnu, kdy nebudete jíst.
Na druhé straně, je možné dát si snídani v pondělí v osm ráno a nejíst až do osmé ráno v úterý.
Přerušovaná hladovka
Pokud jste si vybrali tuto možnost, měli byste jeden den jíst jako obvykle a druhý den držet hladovku. To neznamená, že byste ve dnech půstu neměli jíst vůbec.
Pokud v běžný den zkonzumujete 2 000 kalorií, v den hladovění byste měli toto číslo snížit na 500 kalorií.
Vynechávaní jídel
Pokud jste ve světě hladovění noví a připadá vám to trochu odstrašující, začněte vynechávat jídla.
Pro zlepšení svého metabolismu a aktivaci detoxikačních procesů v těle stačí vynechat jedno jídlo denně.
Mějte na paměti, že když jste vynechali jedno jídlo, neměli byste se přejídat u toho dalšího.
Omezená hladovka
Omezená hladovka je druh přerušované hladovky. Pokud ji chcete držet, měli byste jíst jen v průběhu 8 hodin. Další název této metody je „hladovka 16/8“, protože zbývajících 16 hodin nejíte.
Pokud je pro vás tato metoda nová, vyzkoušejte méně přísný model. Ráno v osm hodin si můžete dát snídani a večer v šest hodin večeři. Tímto způsobem budete bez jídla pouze 14 hodin.
Když si z toho vytvoříte zvyk, zkraťte čas, během kterého máte dovoleno jíst.
Hladovka o vodě
Když se rozhodnete pro tuto strategii, musíte si vybrat jeden den v týdnu a pít pouze vodu nebo čerstvou ovocnou šťávu bez cukru.
Nejlepší čas pro tento druh hladovky je jaro, tuto dietu však můžete držet po celý rok.
Závěr
Co si o tomto objevu myslíte? Máte ve zvyku držet hladovku, nebo byste ji po přečtení tohoto článku rádi vyzkoušeli?
Napište nám o tom do komentářů pod článkem!
Zdroj: brightside.me, Zpracovala: Vylectese.cz
Odebírejte nové články emailem!
Líbil se vám tento článek? Pak se přihlaste zdarma na odebírání našich nových článků přímo do vaší emailové schránky:
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Je to supr,ale šťava bez cukru to nevím co pít,každ ovoce má cukr,pro LNIE ASI NE,ale to není šťáva.