Co měli společného Ježíš, Mohamed a Buddha? V těch nejpřelomovějších a nejtěžších obdobích svého života se uchýlili ke konkrétní dávné praxi nastolení duševní a fyzické pohody.
Pokud jste byli vychováni jako křesťané, židé, buddhisté, hinduisté, rastafariánové anebo mormonové, zřejmě to již znáte.
Jedná se o půst.
Je opravdu náhoda, že všichni tito duchovní vůdci, kteří byli od sebe vzdáleni tisíce mil (a stovky let), se v hodině nouze uchýlili k tomuto konkrétnímu postupu?
Dnešní příspěvek je díky univerzálnosti této starobylé techniky skutečnou lahůdkou. Líbí se mi, když má léčebná metoda konkrétní hodnotu, a to jak z pohledu zdravotního, tak duchovního.
Nejprve začneme tím posvátným, a potom přejdeme k vědě
Když se Mahátmú Gándhího ptali na to, proč se postí, řekl, že ho inspirovali pamětní citáty pozoruhodných osobností, které se postily před ním.
Toto jsou některé z nich:
1. Úryvek z knihy Exodus týkající se Mojžíše zní: „A byl tam s Hospodinem čtyřicet dní a čtyřicet nocí; chleba nepojedl a vody se nenapil, nýbrž psal na desky slova smlouvy, desatoro přikázaní.“
2. Jeden z Mohamedových učedníků, Abu Umamah, přišel k němu po radu se slovy: „Přikaž mi nějaký dobrý skutek, který mám vykonávat.“ A Mohamed odpověděl: „Drž se půstu, protože jemu není nic rovno.“
3. Jeden z možná nejvýznačnějších lidí dodržujících půst, Ježíš Kristus, který během čtyřicetidenního půstu v poušti odolal pokušení ďábla, radil: „A když se postíte, nebuďte zasmušilí jako pokrytci, kteří hyzdí své tváře, aby ukázali lidem, že se postí. Amen, říkám vám, že už mají svou odměnu. Když se postíš, raději si pomaž hlavu olejem a umyj si tvář, aby tvůj půst nebyl zjevný lidem, ale tvému Otci, který je vskrytu. A tvůj Otec, který je vskrytu, tě odmění.“
Při přemýšlení o výše uvedených duchovních vůdcích mi okamžitě napadlo několik podobností. Srdce, tvořivost, vytrvalost a vedení.
Jak říká můj mentor, model úspěchu. A já jsem přesvědčena, že půst (více ZDE…) je jeho součástí.
Vědecký pohled na půst
Nehledě na jeho pozitivní psychologické a duchovní účinky, díky svým zdravotním přínosům ho schvalují téměř všechny léčebné tradice (včetně současné medicíny).
Hippokrates nazývaný „otcem západní medicíny“ byl přesvědčen, že půst pomáhá léčit tělo. Jak tvrdí: „Všichni máme v sobě lékaře; jen mu musíme pomoci. Přírodní léčivá síla v každém z nás je tou největší sílou vedoucí k uzdravení… Pokud jíte, když jste nemocní, krmíte svou nemoc.“
Paracelsus, další zakladatel současné medicíny, před 500 lety napsal, že „půst je nejlepší lék, lékař v našem nitru“.
Podle Benjamina Franklina „nejlepší ze všech léků je odpočinek a půst“.
Skutečné zdravotní přínosy půstu
Půst snižuje množství energie, které potřebuje trávicí systém pro rozložení potravy a opětovné zotavení. Žaludek, slinivka, žlučník, játra a střeva si potřebují odpočinout (sabat pro vnitřnosti). A odpočinek posiluje naše tělo.
Každá tradice interpretuje pojem „půst“ jinak. Biblické půsty, které prováděli Ježíš i Mojžíš, byly extrémní. Dovolena byla pouze voda. Umírněnější čínská interpretace znamená „konzumovat vegetariánskou stravu“.
Podobně jako mnozí moji přátelé, kteří jsou odborníky na výživu, i čínská medicína (více ZDE…) vnímá detoxikaci jako konzumaci zeleniny. Klasici říkají: „Obilí pro energii, maso pro sílu a zelenina pro udržení čistého těla.“
Kdybyste chtěli vyzkoušet půst trvající déle než 24-48 hodin, osobně bych vám doporučovala začít s podobným půstem, který je uveden níže.
Velmi obvyklý týdenní půst v buddhistické praxi:
Po dobu sedm dní jezte ráno a odpoledne hodně bílkovin (ať už zeleninového, nebo jiného původu).
K večeři si připravte jídlo rostlinného původu, použijte listovou zeleninu jako kapusta, pampeliška, špenát, salát; nějakou košťálovou zeleninu jako brokolice, květák, zelí; a škrobovou zeleninu jako dýně anebo sladké brambory.
Zábavný fakt: O buddhistech je známo, že se postí jen o vodě po dobu až 72 dní! (To však ani nezkoušejte, mohlo by to být život ohrožující.)
Když jsem byla malá, můj táta mi předal moudro, které mě stále doprovází: „V mnoha sférách života platí, že méně je více.“
Zdroj: thesacredscience.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Súhlasím. Telo je dizajnované k samoliečeniu len mu musíme dať čas. Sama som skúsila 1. týždeň nič nejesť ; cítila som sa ľahšie , zdravšie a myslím , že aj mladšia , plná´´ obnovenej energie. Ale zapojila som do toho aj myseľ. Vsetko sa začína v hlave. Čo si naprogramujeme ku tomu sa dostaneme. To chce len silno chcieť. Tiež je pravdou ktorej sa držím menej je viac.!!!