Šťáva z amarantových listů; šalvějový čaj; černý čaj s mořskou solí; podmáslí se šťávou z listů kari koření; sezamový olej s mrkvovou šťávou; kokosový a bodlákový olej; cibulová šťáva; angrešt s jádrem z pecky manga; kokosový olej s listy kari koření; šťáva z černého rybízu; mandlový olej s limetkovou šťávou; amalaki (indický angrešt); jogurt s citronovou šťávou – všechny tyto suroviny můžeme použít při přípravě domácích léčivých směsí.
Jejich nanášením do vlasové pokožky lze zastavit šedivění vlasů, či jim dokonce navrátit jejich původní přirozenou barvu.
Je opravdu možné zastavit šedivění vlasů? Jak?
1. Šťáva z amarantových listů
Amarant roste ve více částech amerického kontinentu. Šťáva z amarantových listů spolu s citronovou šťávou chutnají opravdu výborně.
Pravidelnějším pitím tohoto lahodného nápoje můžeme zabránit předčasnému šedivění vlasů.
2. Šalvěj a rum
Do hrnce dáme 4 polévkové lžíce sušených listů šalvěje, které zalijeme přibližně 0,5 dcl vody. Směs necháme povařit, hrnec pak dáme pryč z ohně, zakryjeme poklicí a necháme odstát asi dvě hodiny.
Směs pak přecedíme přes sítko. Přidáme do ní ještě 4 čajové lžičky rumu, 30 ml glycerinu a pár kapek vitamínu E. Připravenou směs pak nanášíme vatovým tamponem nebo kuličkou do vlasové pokožky.
3. Angrešt s jádrem z pecky manga
Pecku manga rozloupneme a vyndáme z ní jádro, které pak nadrtíme a rozmačkáme spolu s angreštem.
Vznikne nám pasta, kterou pak aplikujeme do vlasové části pokožky. Necháme působit dvě až čtyři hodiny, vlasy pak smyjeme.
4. Kokosový olej a kari listy
Kokosový olej a šťáva z listů kari koření patří mezi nejlepší přírodní léčiva na výživu a posílení vlasů.
Pravidelné používání této směsi při masírování vlasové pokožky působí na odstranění lupů, zabraňuje vypadávání vlasů, a dokonce vede k zahuštění vlasů.
5. Šťáva z černého rybízu a mandlový olej
Šťávu z černého rybízu smíchejme s mandlovým olejem a několika kapkami limetkové šťávy. Tuto směs pak vmasírujme do vlasové pokožky každý večer.
6. Melasa
Melasa obsahuje mimo jiné hodně mědi, která působí proti šedivění vlasů. Jedna polévková lžíce melasy nám poskytuje přibližně 14 % doporučené denní výživové dávky mědi.
Melasa také obsahuje další stopové prvky, jako jsou železo, selen a hořčík. Pokud chceme pocítit její pozitivní působení, měli bychom po dobu několika měsíců každé ráno sníst jednu polévkovou lžíci melasy.
Při koupi melasy si dávejme pozor – často najdeme melasu, do které je přidán kukuřičný sirup. My však chceme melasu pravou.
Jak jsme již zmínili, ke konzumaci se doporučuje jedna polévková lžíce melasy denně. Můžeme ji také přidat jako přísadu do vlasové kosmetiky.
7. Vlasová maska z jogurtu, z Amalaki (indického angreštu) a z citronové šťávy
Účinky amla prášku (také Amalaki či indický angrešt) se nejlépe projeví v kombinaci s bílým jogurtem a s citronovou šťávou. Tato směs účinně zamezuje růstu šedivých vlasů.
Z uvedených tří přísad si tedy připravíme vlasovou masku, kterou bychom měli nanést na vlasy a nechat působit zhruba 45 minut před smytím vlasů vodou.
Nejlepšího výsledku dosáhneme, když budeme tuto masku používat každý druhý den po dobu 90 dní.
8. Rozmarýn a šalvěj
Obě tyto rostliny účinně zakrývají šediny tak, že přirozeným způsobem dodávají našim vlasům tmavý odstín. Polovinu hrnku sušeného rozmarýnu a stejné množství šalvěje vložíme do 0,5 l vody.
Směs necháme dojít do varu, chvíli ji povaříme a pak ji necháme vychladnout a na několik hodin odstát. Směs pak přecedíme přes sítko.
Rozmarýnově-šalvějový roztok používáme na opláchnutí vlasů hned potom, co z nich smyjeme šampon. Roztok necháme působit 15 až 20 minut a pak ho smyjeme vodou. Proceduru opakujeme jednou týdně.
9. Mandlový olej a šťáva z Amalaki (indického angreštu)
Mandlový olej a šťáva z Amalaki působí velmi účinně proti šedinám, zároveň jsou mimořádně prospěšné pro celkové zdraví našich vlasů.
Nejlepšího účinku dosáhneme tak, že smícháme stejné množství mandlového oleje a šťávy z Amalaki a takto vzniklou směs pak vmasírujeme do vlasové pokožky na dobu přibližně 15 minut.
10. Paprikový esenciální olej
Když chceme zabránit předčasnému šedivění vlasů, můžeme pro tento účel také použít směs paprikového esenciálního oleje (pozor, je velmi pálivý) s jojobovým olejem.
S paprikovým olejem však opatrně – při přípravě směsi na jedno použití ho bude bohatě stačit jen jedna čajová lžička.
11. Zázvor
Pokud chceme zabránit šedivění vlasů a vrátit jim jejich přirozenou barvu, zkusme také použít tuto běžně dostupnou surovinu. Nadrtíme nebo nastrouháme pár kusů zázvoru (kořene), který pak přidáme do mléka, z čehož nám vznikne hustá pasta.
Tuto pastu pak naneseme na naše vlasy a po 10 minutách ji opláchneme. Proceduru opakujeme jednou za týden.
12. Kvas a pšeničné klíčky
Do šálku podmáslí přimícháme 2 čajové lžičky kvasu a 2 čajové lžičky oleje z pšeničných klíčků. Předpokládaný účinek každodenního pití tohoto nápoje je, že zabrání předčasnému šedivění vlasů.
Z kvasu a z oleje pšeničných klíčků si také můžeme připravit vlasový kondicionér – namísto podmáslí použijeme bílý jogurt a do směsi ještě přidáme 1 polévkovou lžíci melasy.
13. Ricinový olej
Dobrých výsledků také můžeme dosáhnout, pokud pro zpomalení šedivění vlasů použijeme ricinový olej, do kterého ještě přidáme přírodní hennu a trochu citronové šťávy.
Léčivo necháme na vlasech působit přibližně hodinu a potom vlasy umyjeme za použití šamponu (nejvhodnější je šampon bez obsahu sulfidů).
14. Nálev z bramborových slupek
Očistíme 5 až 6 brambor tak, abychom dostali plný hrnek bramborových slupek. Do pánve nalijeme 0,5 litru studené vody a přidáme do ní bramborové slupky. Směs přivedeme do varu, pak ji necháme na malém ohni povařit pět minut.
Potom dáme pánev z ohně pryč a necháme ji zcela vychladnout. Nálev přecedíme do džbánu přes sítko. Aby nálev získal vůni, přidáme do něj ještě pár kapek rozmarýnového nebo levandulového oleje. Džbán uzavřeme přiléhavým víkem.
Nálev z bramborových slupek používáme na opláchnutí vlasů poté, co jsme z nich smyli šampon. Nejprve si vlasy umyjeme šamponem jako obvykle, šampon potom smyjeme vodou a až potom do vlasů vmasírujeme nálev z bramborových slupek.
Ten však nesmýváme – necháme ho ve vlasech. Vlasy pak, jako obvykle, usušíme a upravíme do požadovaného účesu. Nepoužitý nálev schováme do chladničky nebo, v případě že už jsme ho spotřebovali, si uvaříme nový.
Musíme být však realisté – toto doma vyrobené léčivo určitě neudělá zázraky, pokud již jsou všechny naše vlasy šedivé. Jeho účinek je však v tom, že dodává tmavý odstín jednotlivým šedivým vlasům, které již mohou z ostatních sem tam vykukovat.
15. Henna a pískavice řecké seno
Připravme si směs z prášku henny, semínek pískavice, čerstvé bazalky, čerstvé máty a kokosového oleje. Nanesme ji do vlasové pokožky a nechme působit zhruba jednu hodinu.
Toto domácí léčivo kromě toho, že účinně oddaluje šedivění vlasů, je také výborným vlasovým kondicionérem.
16. Jablečný ocet
Jablečný ocet zředíme s vodou v poměru 1 : 1. Tímto roztokem si opláchneme vlasy, vlasy pak zabalíme do osušky a necháme působit půl hodiny. Nakonec si vlasy umyjeme šamponem jako obvykle.
Opakujme tuto proceduru několikrát za týden po dobu dvou tří měsíců a uvidíme, jestli má nějaký účinek. Jablečný ocet zabraňuje šedivění vlasů a vrací jim jejich barvu tak, že působí na strukturu vlasů zevnitř.
Proto pokud chceme vidět výsledky, musíme mít trochu trpělivosti. Pokud však budeme mít pocit, že jablečný ocet naše vlasy příliš vysušuje, použijme při přípravě roztoku ještě větší díl vody, např. ocet a vodu v poměru 1 : 2.
V případě vysušování vlasů jablečným octem po každé proceduře můžeme ještě na zvlhčení vlasů použít vlasový kondicionér. Jablečný ocet je slabá kyselina, a proto pokud si barvíte vlasy, nepoužívejte ho – barva na vlasy obsahuje některé chemické přísady, které by mohly s jablečným octem reagovat.
17. Zázvorový esenciální olej, levandulový esenciální olej a sezamový olej
Další směs účinnou proti šedivění vlasů si můžeme připravit ze zázvorového esenciálního oleje, levandulového esenciálního oleje a ze sezamového oleje.
Návod k přípravě: do malé čisté skleněné láhve nalijeme ½ čajové lžičky zázvorového esenciálního oleje, ½ čajové lžičky levandulového esenciálního oleje a 10 čajových lžiček sezamového oleje.
Lahví pak třepeme, dokud se všechny tři oleje pořádně nepromíchají. Do kořínků vlasů pak jemně vmasírujeme malé množství vzniklé směsi, necháme působit 20 minut a nakonec vlasy ještě omyjeme jemným šamponem a kondicionérem.
Pokud nebudeme pociťovat svědění či podráždění vlasové pokožky, tuto proceduru můžeme opakovat každý den. Pokud chceme nepoužitou směs použít později, je možné ji skladovat po dobu 60 dní na tmavém, suchém a chladném místě.
18. Šalvějový čaj
Ze šalvěje si připravíme silný odvar, který pak aplikujeme přímo na suché vlasy. Ty pak necháme vyschnout a nakonec je pořádně opláchneme čistou vodou. Šalvěj má pověst, že prý má schopnost navrátit našim vlasům jejich přirozenou barvu.
Nebuďme však překvapeni, pokud odstín vlasů bude trochu jiný, než jaký byl původně – šalvěj jako přirozené barvivo na vlasy působí zejména na vnější vrstvy vlasů.
Šalvějový čaj přinese výsledky po pravidelném a dlouhodobějším používání, proto nečekejme zázraky hned po prvním použití.
19. Ghee máslo
Na masírování vlasové pokožky je také vhodné použít tzv. ghee máslo (přepuštěné máslo z kravského mléka). Předpokládá se, že pokud budeme tuto proceduru opakovat dvakrát týdně, může našim vlasům navrátit jejich mladistvou barvu.
Ghee máslo údajně podporuje tvorbu melaninu, jehož dostatek či nedostatek přímo ovlivňuje barvu našich vlasů.
20. Černá sezamová semínka
Pokud se chceme zbavit problémů s předčasným šedivěním vlasů, podle tradiční čínské medicíny jsou černá sezamová semínka pro nás to pravé. Jejich účinek spočívá v tom, že pomáhají melanocytům (buňkám, které produkují melanin) v jejich činnosti, čímž tedy napomáhají tvorbě melaninu.
Černá sezamová semínka také obsahují mnoho bílkovin, železa, vápníku, fosforu, hořčíku a mědi. Stačí jednoduše zkonzumovat jednu čajovou lžičku černých sezamových semínek každý den po dobu alespoň tří měsíců.
Další způsob je, že do vlasové pokožky budeme pravidelně aplikovat olej z černých sezamových semínek. A znovu, nečekejme výsledky okamžitě.
Pokud chceme vidět zřetelné výsledky, musíme být trpěliví a používat toto domácí léčivo pravidelně během několika týdnů až měsíců. Koneckonců trpělivost růže přináší.
21. Černý čaj
Uvařme si černý čaj a přidejme do něj 1 polévkovou lžíci kuchyňské soli. Tento roztok pak vmasírujeme do vlasové pokožky a necháme působit hodinu nebo i déle.
Říká se, že černý čaj se solí dokáže proti šedivění vlasů dělat zázraky.
22. Šťáva z nedozrálé, zelené pšenice
Šedivění vlasů můžeme zastavit, či dokonce až zvrátit, pokud budeme každý den po dobu několika měsíců pít nápoj připravený ze šťávy z nedozrálé zelené pšenice, do které přidáme nastrouhaný zázvor a trochu medu.
23. Podmáslí a šťáva z listů kari koření
Když do podmáslí přidáme šťávu z listů kari koření, vznikne nám léčivá směs, která působí nejen proti šedivění, ale i proti vypadávání vlasů.
Směs si připravíme tak, že do malé nádoby dáme stejné množství podmáslí i šťávy z listů kari koření, směs pak na sporáku zahřejeme.
Tento krém pak vetřeme do vlasové pokožky a necháme působit 30 až 35 minut. Nakonec vlasy smyjeme vlažnou vodou.
24. Sezamový olej a mrkvová šťáva
Sezamový olej a mrkvovou šťávu smícháme dohromady, přidáme do nich ještě prášek ze semen pískavice. Pokud máme tu možnost, směs pak nechme vysušit přímo na slunci.
Po uplynutí 21 dnů je směs již vhodná k použití. Směs každý den jemně vmasírujme do vlasové pokožky a necháme působit 15 až 30 minut. Nejlepšího výsledku dosáhneme, když budeme tuto proceduru pravidelně opakovat po dobu alespoň 90 dní.
25. Kokosový a bodlákový olej
Pokud budeme pravidelně a dlouhodobě používat směs připravenou z kokosového a bodlákového oleje, je možné, že se nám také podaří zastavit šedivění vlasů.
Návod k přípravě: do misky nebo do šejkru dáme 2 polévkové lžíce bodlákového oleje a 5 polévkových lžic kokosového oleje. Směs pak důkladně promícháme.
Malé množství připraveného léčiva jemně vmasírujeme do vlasové pokožky tak, aby se účinek dostal opravdu až ke kořínkům vlasů. Necháme působit 20 minut, vlasy pak smyjeme chladnou vodou.
Nakonec ještě vlasy umyjeme jemným šamponem a kondicionérem. Pokud se nedostaví podráždění pokožky či vlasové části, tuto proceduru můžeme provádět každý den. Nepoužité léčivo můžeme skladovat na chladném a tmavém místě po dobu 60 dní.
26. Cibulová šťáva
Šťáva z cibule se používala jako lék proti šedivění vlasů či proti ztrátě barvy vlasů už dávno předtím, než se začaly používat barvy na vlasy.
Výborného výsledku dosáhneme tak, že si vlasovou pokožku jednoduše natřeme přímo cibulí nebo cibulovou šťávou.
27. Olej z hořčičných semínek, jojobový olej a ricinový olej
A další účinnou směs proti šedivění vlasů dostaneme, když smícháme olej z hořčičných semínek s jojobovým a ricinovým olejem. Tuto směs nanášíme až ke kořínkům vlasů.
Návod k přípravě: do misky nebo šejkru dáme 1 polévkovou lžíci oleje z hořčičných semínek, 2 polévkové lžíce jojobového oleje a 2 polévkové lžíce ricinového oleje. Směs pak důkladně promícháme.
Toto léčivo nanášíme na mokré vlasy a vlasovou pokožku, vlasy pak zabalíme do osušky a necháme působit 20 minut. Jelikož nám olej z vlasů bude stékat, bude proto vhodné tento čas přečkat ve sprchovém koutě nebo ve vaně.
Po 20 minutách vlasy smyjeme teplou vodou a ještě je umyjeme jemným šamponem. I tuto proceduru můžeme opakovat každý den v případě, že se nedostaví podráždění vlasové a okolní pokožky.
Nepoužité léčivo lze skladovat na chladném a suchém místě po dobu 30 dní.
Zpracovala: Vylectese.cz ve spolupráci s Dr.Buzgi
Napsat komentář