Vylectese.cz

  • Kontakt

Druhý týden těhotenství – užitečné rady a zdravé návyky

14.10.2017 by lucie Leave a Comment

Print Friendly, PDF & Email

Druhý týden těhotenství – užitečné rady a zdravé návyky

Těhotenství trvá přibližně čtyřicet týdnů, ale hodiny začínají tikat hned od prvního dne, kdy jsme naposledy měly normální menstruaci.

V průběhu prvního týdne se náš organismus ještě zbavuje staré krve a tkáně, které pocházejí z vnitřního povlaku dělohy – obvykle to považujeme za poslední menstruaci před těhotenstvím.

Pomalu se však dostáváme do druhého týdne těhotenství. Přesněji řečeno, naše děťátko ještě nebylo počato, ale jsme na nejlepší cestě – k samotnému početí s největší pravděpodobností dojde už koncem tohoto týdne!

Pojďme si nyní podrobněji popsat, co se děje a jak probíhá druhý týden těhotenství.

Co se děje s naším organismem?

V průběhu druhého týdne těhotenství se na vnitřním povrchu dělohy začne tvořit povlak, který bude našemu miminku sloužit jako výživná potrava.

Kromě toho naše tělo začne vylučovat tzv. folikulostimulační hormon (FSH), který působí na konečné dozrání vajíčka. Ve 14. den našeho menstruačního cyklu obvykle nastává ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníků).

Přesný den, kdy nastane ovulace, se však v závislosti na délce našeho menstruačního cyklu může pohybovat od 11. až po 21. den.1 Životnost vajíčka je 12 až 24 hodin a výsledkem oplodnění vajíčka spermií v průběhu této doby je početí miminka.2

Které vlivy by mohly bránit ovulaci?

Níže uvádíme několik faktorů, na které bychom si měli dávat pozor, protože by mohly zabránit naší ovulaci:

1. Nadváha (index tělesné hmotnosti (BMI) je více než 24,9), ale také podváha (index tělesné hmotnosti (BMI) je méně než 18,5) by mohly způsobovat hormonální výkyvy a bránit ovulaci.3

2. Nepřiměřeně časté nebo náročné cvičení může vést k vylučování hormonů, které mohou mít nepříznivý vliv na ženské pohlavní hormony, jakými jsou např. progesteron a estrogen. Ženské pohlavní hormony jsou důležité pro optimální průběh ovulace.

3. Stres (více ZDE…) může nepříznivě působit na hypotalamus – je to část mozku, která je odpovědná za průběh menstruace. Pokud jsme často pod vlivem stresu, pokusme se do své každodenní rutiny začlenit některou z technik zaměřených na zklidnění mysli a těla.

Nejznámější technikou je meditace – díky ní je možné se s každodenním stresem velmi účinně vyrovnat.

4. Nezdravé stravovací návyky – časté vynechávání jídel či nárazové diety – mohou našemu organismu bránit v pravidelné ovulaci.

Pokud tedy chceme otěhotnět a mít co nejlepší průběh těhotenství, dbejme o to, aby naše strava sestávala téměř výhradně z jídel s dostatečným obsahem výživných látek, a stravujme se pravidelně.4

Které zdravé návyky je třeba dodržovat?

Níže se nachází několik prospěšných kroků a opatření, které nám pomohou se lépe připravit na těhotenství:

1. Širokým obloukem se vyhýbejme tabákovým výrobkům, alkoholu a ostatním drogám. Jejich konzumace a užívání by mohly zapříčinit nízkou hmotnost novorozence, problémy s dýcháním, vrozené poruchy atd.

Mějme na paměti, že i muži, kteří kouří, užívají drogy nebo konzumují nadměrné množství alkoholu, mohou mít problémy s plodností.

2. Zvýšenou pozornost musíme věnovat užívání léků. Mnoho léků na předpis a také ty, které lze koupit bez lékařského předpisu, by nám mohlo škodit, zejména pokud se chystáme otěhotnět.

Před užíváním jakýchkoliv léků, bylinných extraktů či doplňků stravy se nejprve poraďme se svým lékařem.

3. Vyhýbejme se vlivu toxických látek, jako jsou např. výkaly hlodavců a koček – mohly by způsobit vznik infekce.

4. Naše strava by měla být zdravá a vyvážená. Zvláště důležité je, aby se v naší stravě nacházel dostatek kyseliny listové, která snižuje riziko vzniku vrozených vad mozku a páteře našeho miminka.

Náš lékař by nám mohl předepsat vitamínový doplněk stravy pro doplnění chybějící kyseliny listové – pokud tedy plánujeme těhotenství, mysleme na tuto možnost a poraďme se o ní se svým lékařem.

5. Pokud máme jakýkoliv zdravotní problém, poraďme se o něm se svým lékařem a ujistěme se, že ho máme pod kontrolou.

Onemocnění, jako jsou cukrovka, astma, epilepsie, či dokonce zdravotní problémy s ústní dutinou, mohou na naše těhotenství mít velmi nepříznivý vliv.5

Co říká ajurvéda?

Ajurvéda doporučuje několik metod a léčebných postupů, kterých je vhodné se přidržet, pokud chceme počít a porodit zdravé děťátko.

1. Panchakarma – očista a omlazení celého těla

Panchakarma využívá několik technik, jako jsou olejová masáž (snéhan), pocení (swedan), zvracení (vamana), výplach střev k léčebným účelům (basti) atd.

Všechny tyto techniky slouží k očistě a omlazení celého organismu. Uvedené metody jsou považovány za velmi užitečné, pokud se chceme na těhotenství připravit co nejlépe.

2. Stravujme se zdravě

Ajurvéda klade velký důraz na zdravou stravu, která sestává ze zdravých a co nejméně průmyslově zpracovaných potravin. Platí to samozřejmě zejména v případě, kdy se snažíme otěhotnět.


Náš TIP: Vypadávají vám vlasy a lámou se nehty? Řešení je TADY...
 

Ajurvéda doporučuje, aby se oba partneři alespoň tři měsíce před početím potomka ve stravování řídili principy sattva (sattvická strava).

Sattvická strava má základ zejména v ovoci, zelenině, naklíčených potravinách, ořeších, kořenových potravinách, hlíznatých plodech, medu, mléce a tvarohu.

Strava kvality sattva je prospěšná pro tělo i mysl a zlepšuje naše zdraví, dlouhověkost, sílu, moudrost a štěstí.6

Fazole (říká se, že dodávají našemu organismu sílu a zlepšují (imunitu) a sezamový olej (údajně má příznivé účinky na menstruaci) se považují za mimořádně prospěšné zejména pro těhotné ženy.

Zelenina zelené barvy, ovoce, cereálie, mléko, máslo ghee (přepuštěné máslo) a datle jsou zase mimořádně výživné pro muže.

3. Vyzkoušejme jógu

Pokud plánujeme otěhotnět a chceme mít co nejlepší průběh těhotenství, pokusme se do svého každodenního režimu začlenit cvičení jógy (více ZDE…).

Řada výzkumů už potvrdila, že pravidelná jóga během těhotenství může vést k optimální hmotnosti děťátka při porodu, snižuje riziko předčasného porodu a snižuje pravděpodobnost komplikací, jako jsou nitroděložní růstová retardace plodu (IUGR) či hypertenze v těhotenství.7

V těhotenství se považuje za velmi prospěšné procvičování zejména následujících dvou ásan:

1. Tadasana (pozice hory), ve které sedíme s překříženýma nohama, ruce máme natažené nad hlavou a dlaně tlačíme proti sobě.

2. Baddha konásana (pozice spojených kotníků), ve které nejprve sedíme s nataženýma nohama, pak je v kolenou pokrčíme dovnitř tak, že před sebou spojíme spodní část obou chodidel.

Nicméně předtím, než během těhotenství začneme s jakýmkoliv novým cvičebním plánem, bychom se měly nejprve poradit se svým lékařem.

4. Cvičení Pránájáma

Technika Pránájáma je založena na ovládání dechu (hluboký nádech a výdech). Pránájáma nám pomůže se uvolnit a příznivě ovlivňuje emocionální stabilitu.

Tato technika nám může velmi pomoci právě přímo u porodu. Při procvičování pránájámy v těhotenství buďme však opatrné a postupujme pomalu – vyhýbejme se vdechování násilím či zadržování dechu.

Jedna z nejjednodušších technik pránájámy anuloma viloma, která je vhodná i pro těhotné ženy, využívá střídavé dýchání, jednou přes jednu a pak přes druhou nosní dírku – jednu z nosních dírek si ucpeme palcem nebo prsteníčkem pravé ruky.

Pokud se chceme naučit techniku ​​pránájáma provádět správně, je dobré požádat zkušeného učitele jógy o pomoc a informace.8

5. Zpívání manter

Ajurvéda nám také doporučuje během těhotenství vyzkoušet zpívání manter. Zpívání manter na nás působí uklidňujícím způsobem a je prospěšné i pro miminko.9

Shrnutí

Už v druhém týdnu těhotenství se náš organismus začíná připravovat na další ovulaci a početí nového potomka.

Naše šance na úspěšné početí a průběh těhotenství se zvyšují, budeme-li dodržovat několik základních a rozumných doporučení – udržovat si optimální hmotnost, úplně se vzdáme konzumace alkoholu, ve stravě budeme přijímat dostatečné množství kyseliny listové a nebudeme to přehánět s cvičením.

A také nám mohou pomoci techniky na uvolnění, jakou je například meditace. Ta nám mimo jiné účinně pomáhá vyrovnat se s každodenním stresem.

Zdroje

1. Pregnancy Week 1 & 2. American Pregnancy Association.

2. Pregnancy Calendar Week 2. The Nemours Foundation.

3. Weight, fertility and pregnancy health. Department of Health & Human Services.

4. Conceiving a baby. Department of Health & Human Services.

5. Preconception health. U.S. Department of Health and Human Services.

6. Singh, R. B., K. K. Reddy, Jan Fedacko, Fabien De Meester, Agnieszka Wilczynska, and D. W. Wilson. “Ancient Concepts of Nutrition and the Diet in Huntergatherers.” Open Nutra J 4 (2011): 130-5.

7. Narendran, Shamanthakamani, Raghuram Nagarathna, Vivek Narendran, Sulochana Gunasheela, and Hongasandra Rama Rao Nagendra. “Efficacy of yoga on pregnancy outcome.” Journal of Alternative & Complementary Medicine 11, no. 2 (2005): 237-244.

8. MUÑOZ, MARIA ISABEL ROJAS. “Pregnancy a Mystical Expression.” Image 1 (2016): 13.

9. Patil, Veena Ajay. “Ayurvedic Modality for Supraja.” International Journal of Ayurvedic Medicine 6, no. 1 (2015).

Zpracovala: Vylectese.cz



Související články:

  • Proč se naše miminko v bříšku v noci hýbe?
  • 10 vedlejších účinků antikoncepce, o kterých vám lékař neřekne
  • Plánujete miminko? Seznam věcí, kterým byste se měli vyhýbat!
  • Těchto 6 potravin výrazně zhoršuje hormonální akné. Vyhněte se jim!


Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.

Kategorie: Zdravá výživa Značky: ajurvéda, alkohol, jóga, mantry, miminko, návaky, očista, stravování, těhotenství, zdraví

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme články:

  • Proč byste nikdy neměli pít vodu a ani jiné nápoje s ledem
  • 10 dávných ajurvédských praktik, které váš život změní navždy10 dávných ajurvédských praktik, které váš život změní navždy
  • 4 masážní techniky, které vás dokážou zbavit bolesti krku4 masážní techniky, které vás dokážou zbavit bolesti krku
  • Jak vás negativní myšlenky mohou zabít poškozováním vaší DNAJak vás negativní myšlenky mohou zabít poškozováním vaší DNA

Sledujte nás na Facebooku

Vyhledat

Nejnovější příspěvky

  • Toto magické uhlí vám přinese nejen zdraví, ale i krásuToto magické uhlí vám přinese nejen zdraví, ale i krásu
  • 5 éterických olejů, které vás navždy zbaví alergií5 éterických olejů, které vás navždy zbaví alergií
  • 10 koupelí, které vám pomohou zklidnit tělo i duši10 koupelí, které vám pomohou zklidnit tělo i duši
  • Neuvěřitelný fenykl: Proč byste jej měli přidat na svůj seznam oblíbených bylinekNeuvěřitelný fenykl: Proč byste jej měli přidat na svůj seznam oblíbených bylinek
  • Přínosy černého pepře pro zdravé trávení jídlaPřínosy černého pepře pro zdravé trávení jídla
  • 3 domácí bylinné prostředky, které by měl znát každý. Znáte je také?3 domácí bylinné prostředky, které by měl znát každý. Znáte je také?
  • Superpotravina 21. století: Co udělá s vaší váhou jedna lžíce kokosového oleje denněSuperpotravina 21. století: Co udělá s vaší váhou jedna lžíce kokosového oleje denně
  • Toto sušené ovoce dokáže dát vaše trávení či krevní tlak do pořádkuToto sušené ovoce dokáže dát vaše trávení či krevní tlak do pořádku

Doporučujeme články:

  • Zázračný recept na infekce, imunitu, cholesterol i ucpané cévyZázračný recept na infekce, imunitu, cholesterol i ucpané cévy
  • Nač utrácet peníze za posilovnu: Tento 10denní tréninkový plán můžete cvičit doma
  • Stres vás může zabít: Techniky na odbourání stresuStres vás může zabít: Techniky na odbourání stresu
  • 10 potravin z nejlepších zabijáků rakoviny na světě10 potravin z nejlepších zabijáků rakoviny na světě
  • Superpotravina 21. století: Co udělá s vaší váhou jedna lžíce kokosového oleje denněSuperpotravina 21. století: Co udělá s vaší váhou jedna lžíce kokosového oleje denně
  • 5 přírodních způsobů, jak uvolnit zaseknutý sedací nerv a zbavit se bolestí5 přírodních způsobů, jak uvolnit zaseknutý sedací nerv a zbavit se bolestí

Copyright © 2021 Vylectese.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

ULOŽIT A PŘIJMOUT