Pokud patříte mezi fanoušky esenciálních olejů a nějaké i máte doma, pak určitě víte, jaké přínosné dokáží být pro vaše zdraví, relaxaci a klid na duši.
Kromě jejich využití v aromaterapii mají i mnohé další způsoby využití. A právě o nich si více řekneme v našem dnešním článku.
Podle reflexologů mohou být esenciální (éterické) oleje nanášeny před spaním na chodidla. To pak pro člověka zabezpečí nejen lepší spánek, ale celou paletu zdravotních přínosů.
Proč nanášet esenciální oleje právě na chodidla?
Pokožka na chodidlech má 5 vrstev, avšak žádné vlasové kořínky. Z uvedeného důvodu je tam pokožka pro esenciální oleje obzvlášť absorpční a umožňuje jim dostat se přímo do krve.
Studie ukázaly, že pokud se esenciální olej aplikuje přímo na pokožku chodidel, stopy po nich je možné do 20 minut najít téměř v celém těle.
Je tomu tak proto, že pokožka na jiných částech těla obsahuje podkožní žlázy, které produkují olejové substance. Jejich úkolem je ztěžovat pronikání látek přes pokožku (určitá ochranná funkce před toxiny z prostředí).
Avšak pokožka na chodidlech uvedené žlázy neobsahuje, a tudíž se přes ni do těla snadněji vstřebávají různé substance z jejího povrchu.
Navíc na chodidlech se nachází více než 72 000 nervových zakončení. To je více na cm čtvereční než na jakékoli jiné části těla.
Z uvedeného důvodu východní medicína již po tisíciletí využívá stimulaci těchto bodů k léčbě mnoha onemocnění.
Její teorie spočívá v tom, že tělesné orgány jsou meridiány spojeny s nervovými zakončeními na nohách, rukách a obličeji. Stejný princip využívá i reflexologie.
Podobně jako mechanická stimulace stejný účinek má stimulace uvedených nervových zakončení pomocí esenciálních olejů. To pak stimuluje nemocné orgány v těle, aby nastartovaly proces sebeléčení.
Jak aplikovat esenciální oleje na chodidla
Esenciální oleje jsou obvykle příliš koncentrované na to, aby se aplikovaly na pokožku přímo. Mohly by totiž pokožku podráždit nebo vyvolat svědění či zarudnutí.
Proto je nutné je předtím zředit s jiným, takzvaným nosním olejem. Tím může být jakýkoliv rostlinný olej, ale nejlepší pro tento účel se osvědčil kokosový nebo olivový olej.
Obvykle se doporučuje smíchat pár kapek esenciálního oleje s 2 až 3 čajovými lžičkami nosního oleje.
Ve srovnání s pokožkou na ostatních částech těla je pokožka na chodidlech nejen nejvíc propustná, ale zároveň i nejméně citlivá. Proto můžete použít jakýkoliv esenciální olej.
Jaký esenciální olej použít si můžete vybrat podle toho, na jaký zdravotní problém se chcete zaměřit.
Například:
- tea tree olej – plísně, akné
- levandulový olej – úzkost, stres, lepší spánek, nervové vypětí, svrbění pokožky, migrény (více ZDE…), skřípaní zubů, ekzémy, psoriáza
- kadidlový olej – duševní nebo spirituální pozdvihnutí, posilnění nehtů
- mátový olej – detoxikace těla, nevolnosti, bolesti hlavy, trávení, koncentrace
- eukalyptový olej – detoxikace, astma, zánět průdušek, horečky
- heřmánkový olej – relaxace (více ZDE…)
- růžový olej – deprese
- grapefruitový olej – celulitida, koncentrace, cirkulace krve, hubnutí
- hřebíčkový olej – zmírnění tělesných pachů
- rozmarýnový olej – vypadávání vlasů, lupy ve vlasech
- zázvorový olej – trávení, ranní nevolnosti
- cypřišový olej – artritida, revma
- oreganový olej – imunita, infekce
Závěr
O podrobnějším použití esenciálních olejů a jejich zdravotních přínosech se můžete poradit s vaším praktikantem přírodní medicíny nebo naturopatem.
Jejich aplikace na pokožku chodidel představuje nejlehčí a nejúčinnější způsob využití pro posílení vašeho zdraví.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář