Mnozí včelaři se o své včely starají s láskou. Vždyť jsou to právě včely, kterým vděčíme za většinu našeho jídla a život na Zemi.
Vyznačují se dvěma vlastnostmi, které bychom se od nich mohli naučit.
Být citlivý a průbojný zároveň
Všechny včely dělnice jsou samičky. V úlu jsou i samci, jež nazýváme trubci, ale jejich jediným úkolem je oplodnění královny. Jak se včelí královna spáří s trubcem, je jeden z nejzajímavějších faktů o včelách, které znám.
Královna a trubec se setkají letíce ve vzduchu a splynou na sekundu nebo dvě. Hned na to trubec zahyne. Trubci nemají žihadla ani nepomáhají včelám v úlu. Kromě rozmnožování jsou vlastně nepotřební.
Ve včelím světě vládnou „ženy“. Jsou to rázně, těžce pracující dělnice. Ale zároveň je to jeden z nejcitlivějších hmyzů naší planety. Absolutně oddané své matce a sestrám, včely jsou ochotny kdykoli obětovat své životy pro společné dobro úlu.
Propojeny jedna s druhou, včela snadno odhalí, když je jiná včela v nebezpečí a spěchá jí na pomoc.
Kterýkoli včelař vám potvrdí, že včely nejsou útočné. Milují jedna druhou svým zvířecím hmyzím způsobem. Pokud jste klidní vy, budou i ony. Rychle se přizpůsobí a důvěřují. Někdy, když prohlížím úl, nechtěně proděravím včelí plástev.
Když se to stane, do pár vteřin přijde včela a začne opravovat narušené místo. Je na tom něco úchvatného, jak rychle si všimnou poškození a začnou ho opravovat.
Víte, že: alergie, časté rýmy, angíny, ucpaný nos mohou mít jednoho společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Velikost není překážkou dokázat velké věci
Mozek včely je menší než lněné semínko. Přesto využívají propracovaný systém dorozumívání – tancem. Nazývá se to „kruhový tanec“ a včely se při něm natřásají a pohybují často ve směru osmičky.
Kruhovým tancem si předávají informace, kterým směrem a v jakém úhlu letět, aby se dostaly k zajímavé snůšce nektaru.
Křídla včely představují 1/18 velikosti těla a pohybují křídly rychlostí 230krát za sekundu během letu.
Jedna včela doletí i deset kilometrů od svého úlu a celý úl nalétá téměř 150 tisíc kilometrů, což je vzdálenost větší než 3krát obvod Země, aby dopracovala kilogram medu (minulé léto naše včely nasbíraly v průměru 50 kg medu na jeden úl).
Zajímavé přitom je, že včely nikdy nespí. Těmto malým opylovačům, velikosti menším než papírová svorka, přímo vděčíme za třetinu všeho jídla, které konzumujeme.
Vím, přímé porovnávání lidí a včel není spravedlivé, protože nemáme stejné schopnosti jako včely, ale máme jiné – své. Co tím chci říct je, že včelám nikdo neříká, co mohou a co nemohou udělat.
Ony prostě jsou, dělají si svou práci, milují se navzájem… a jsou tím nejproduktivnějším společenstvím, jaké ve světě existuje. Pokud je budeme poslouchat, pozorovat a starat se o ně, dokud jsou tu… můžeme se hodně naučit o světě, ale i o nás.
Více informací naleznete také zde.
Článek připraven pracovitými Sv. včelami, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář