Ženy, které denně používají různé kosmetické přípravky, absorbují přes kůži ročně do svého těla až 2,5 kg různých chemikálií.
Mnohé z nich používají denně více než 20 různých kosmetických přípravků snažíc se vypadat co nejlépe, zatímco 9 z 10 používá přípravky po záruční době.
Bylo prokázáno, že některé z obsažených chemických látek mají různé nežádoucí účinky, počínaje zarudlou kůži, jejím předčasným stárnutím až po rakovinu.
Richard Bence, biochemik, který strávil 3 roky výzkumem běžné kosmetiky, poznamenává:
Musíme se opravdu začít vážně zabývat produkty, které si denně nanášíme na svou pokožku, a nejen doufat, že chemikálie v nich jsou bezpečné.
Nemáme žádnou představu o tom, co tyto látky mohou způsobit, když jsou smíchány dohromady, jejich efekt může být mnohem větší než efekt individuálních složek.
Pan Bence jako zastánce organických kosmetických přípravků věří, že absorbování chemikálií přes kůži je mnohem nebezpečnější než jejich polykání.
Dále říká:
Pokud se rtěnka dostane do úst, tam je rozložena enzymy ve slinách a žaludku. Ale chemikálie z kosmetiky se dostávají přes kůži přímo do krevního oběhu, zde neexistuje žádná ochrana.
Varování ohledně používání rtěnky a oční řasenky bylo také vydáno Královským institutem optometristů ve Velké Británii, který se domnívá, že tyto výrobky jsou domovem pro velké množství různých bakterií.
Clio Turton z Půdní asociace uvádí:
Ženy užívají přes 20 různých přípravků za den, čímž se vystavují stovkám různých chemikálií. Měly by se zeptat samy sebe, zda ten oční kondicionér je opravdu potřebný?
Které chemikálie v kosmetice jsou nejnebezpečnější?
Mezi chemikáliemi pod drobnohledem jsou hlavně parabeny (p-hydroxybenzoové kyseliny), které se používají jako konzervační látky v mnoha produktech, včetně mýdel, šamponů, deodorantů a tělových mlék.
Věděli jste, že: Hormonální nerovnováha je způsobena nedostatkem vitamínů a minerálů? Řešení naleznete ZDE...
Zbytky parabenů se našly ve vzorcích různých nádorů, přestože jejich přímá spojitost se vznikem rakoviny se zatím zpochybňuje.
Další nebezpečnou látkou je sodium laurel sulphate (SLS), jehož úkolem je vytvoření pěny.
Je přidáván převážně do mýdel, šamponů, krémů a pěn na holení, zubních past, pěn do koupele. Tato látka způsobuje přecitlivění pokožky.
Asociace pro kosmetiku, toaletních potřeb a parfémů se vyjádřila ohledně zmíněných obav v tom smyslu, že neexistuje důvod pro obavy, protože výrobky jsou pokryty pravidly Evropské unie, které vyžadují bezpečnost.
Oni údajně vědí, jak jednotlivé chemikálie působí individuálně, a prý mohou také předpovědět, jak by reagovaly ve vzájemné kombinaci.
Tyto poznatky jsou pak brány v úvahu při stanovení bezpečnosti jednotlivých produktů.
Závěr
Jak je v posledním odstavci zmíněno, Asociace nepotvrdila, že by věděli o vzájemné kombinaci různých chemických látek.
Vyjádřili se jen v tom smyslu, že umí předvídat tento vzájemný efekt. To je těžko uvěřitelné, protože na to by museli otestovat na lidech bezpočet kombinací různých výrobků, respektive chemických látek.
Pokud víme, žádné takové testy se neprovádějí. Provést by je totiž bylo vskutku nemožné.
Malý matematický příklad: Předpokládejme, že na trhu je 100 různých výrobků (ve skutečnosti je jich mnohem víc). Případně že existuje 100 různých chemických látek.
Kolik existuje jejich vzájemných kombinací při 20 výrobcích, respektive kombinací 20 chemických látek?
Odpověď: n! / K! (N-k)! = 100! / 20! 80! = 535 983 370 403 810 000 000
Závěr o reálné možnosti uskutečnění testů s tolika kombinacemi si každý čtenář dokáže udělat i sám.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář