V posledních letech se éterické oleje staly poměrně známé celou řadou využití jak v aromaterapii, tak v integrativní medicíně.
Věděli jste však, že mohou být účinné také při léčbě rakoviny?
Zjistili to čínští výzkumníci po přezkoumání léčivých vlastností deseti nejoblíbenějších éterických olejů, které se dnes používají: mátového, zázvorového, grapefruitového, jasmínového, levandulového, heřmánkového, tymiánového, růžového a skořicového.
Každý z nich byl testován na antibakteriální účinnost a toxikologii in vitro proti třem liniím lidských rakovinných buněk. Jednou z nich byla i buněčná linie MCF-7 rakoviny prsu.
Vědci také posoudili buněčnou linii A-549 rakoviny plic a buněčnou linii PC-3 rakoviny prostaty.
Éterické oleje prokazují silnou cytotoxicitu proti určitým variantám rakoviny prostaty, plic a prsu
Tým výzkumníků vystavil tři linie rakovinných buněk zvyšujícím se koncentracím každého éterického oleje.
Celkově byl pozorován na dávce závislý pokles přežití těchto tří buněčných linií, což značí, že při podávání většího množství éterického oleje hynulo více rakovinných buněk.
Při koncentraci 0,2 % vykazovaly silnou cytotoxicitu vůči buňkám PC-3 rakoviny prostaty všechny éterické oleje, při buněčné životaschopnosti v rozsahu pod 4 %.
Většina éterických olejů byla také účinná vůči buňkám linie A-549 rakoviny plic, přičemž jediným „outsiderem“ byl mátový éterický olej.
Když se však začaly zkoumat buněčné linie MCF-7 rakoviny prsu, jako výrazně silnější se ukázaly tyto čtyři éterické oleje:
- skořicový
- tymiánový
- heřmánkový
- jasmínový
Nejsilnější z nich byl tymiánový, dalším v pořadí byl jasmínový, skořicový a heřmánkový.
Ačkoliv heřmánkový olej nejméně reagoval na linie rakovinných buněk, v případě rakoviny prsu MCF-7 zabil v laboratoři až 93 % z nich.
Víte, že: alergie, časté rýmy, angíny, ucpaný nos mohou mít jednoho společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Ještě účinnější byl tymiánový olej, který dosáhl 97% míry zabití buněk MCF-7 rakoviny prsu (více ZDE…).
„U buňky MCF-7 byla cytotoxicita skořicového, tymiánového, heřmánkového a jasmínového oleje významně silnější než u dalších šesti éterických olejů,“ vysvětluje studie.
„Frakce životaschopných buněk v uvedeném pořadí se zredukovaly na 5,31 %, 3,47 %, 6,93 % a 4,34 %.“
Heřmánkový olej: mocný antibakteriální prostředek
Co se týče antibakteriální síly, heřmánkový olej se umístil podobně vysoko v seznamu.
Ačkoliv nebyl tak účinný jako éterické oleje z růže, skořice, tymiánu a levandule, které již v průběhu pěti minut zabíjely bakterie Propionibacterium acnes, nebo také P. acnes (mikroorganismus odpovědný za to, co běžně známe jako akné), ukázal se jako účinný.
„Baktericidní aktivity dalších éterických olejů klesaly v pořadí:
heřmánkový ˃ grapefruitový = citronový ˃ zázvorový ˃ mátový ˃ jasmínový,“ dodává studie.
„Bakterie byly zcela poraženy po 20 minutách pomocí heřmánkového éterického oleje, po 30 minutách pomocí grapefruitového a citronového éterického oleje a po 45 minutách pomocí zázvorového éterického oleje.“
Heřmánkový olej: silný antioxidant
Známý svými uklidňujícími přínosy se již dlouho používá jako účinný prostředek při léčbě dalších závažných stavů jako:
- zánět (protizánětlivý)
- svalové křeče
- migrenózní bolesti hlavy
- podrážděný žaludek (více ZDE…) a plynatost
- houbovité onemocnění
- parazitární infekce (anthelmintikum)
Dřívější studie, zveřejněná v časopise Industrial Crops and Products, zjistila, že heřmánkový olej je také silný antioxidant.
Z jedenácti testovaných éterických olejů, mezi které patřily také levandulový, tymiánový, saturejkový, rozmarýnový, šalvějový, peprmintový, pelyňkový a fenyklový, se nejvyšší antioxidační aktivita zjistila u oleje z heřmánku římského.
„Tymiánový a saturejkový éterický olej vykazují nejvyšší tlumení růstu všech testovaných organismů zřejmě kvůli vysokému obsahu thymolu a karvakrolu,“ uvádí se v abstraktu studie.
Zdroj: naturalnews.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Zázvor je významný v léčbě, ale dejte vždy upozornění, že zvedá velmi krevní tlak.
ano,tato upozornění by neměla chybět…díky.. 🙂