Jak je to vlastně se zázračnými houbami? V současné době se roztrhl pytel s různými doplňky stravy a extrakty z dosud málo známých hub.
Všechny slibují zázračné účinky a pomoc při boji s různými chorobami. Největší oblibě se v dnešní době těší Reishi, Cordyceps, ale i česká houba hlíva ústřičná.
Jak to tedy s nimi je, vyplatí se nám za ně utrácet své peníze? Podívejme se na ně blíže.
Reishi
Reishi je houba z přímořských oblastí Číny. Jméno pochází z japonštiny. Roste na trouchnivějících kmenech a pařezech.
Už na čínském císařském dvoře byla velmi populární a zde si vysloužila přezdívku „houba nesmrtelnosti“.
Ve volné přírodě bychom ji hravě poznali, na první pohled vás praští do očí výrazný klobouk, který má výraznou červenohnědou barvu.
Co se týče chuti houby samotné, má silnou hořkou chuť, takže je řazena mezi nejedlé. Její extrakty jsou této hořkosti ale zbaveny.
Dost o vzhledu. Co je tedy na této houbě tak zvláštního? Z výzkumu vyplynulo, že má mnoho biologicky aktivních látek, tj. látek, které nám jsou užitečné.
Má pozitivní vliv na imunitní systém, což zařizují polysacharidy.
K čemu tedy tuto houbu můžeme použít? Jako prevenci proti rakovině, na snížení tlaku krve, hladiny cholesterolu i cukru v krvi. Najdete také zde.
Cordyceps sinensis
Co se týče houby Cordyceps, je velmi specifickým představitelem léčivým hub.
Vyskytuje se v horských oblastech Číny a Tibetu. V našich končinách získala jméno housenice čínská. Cizopasí na těle hmyzu, postupně proroste do celého jeho těla. Hmyz se před smrtí ukryje pod zemí.
Zbude z něj mumifikovaná skořápka vyplněná podhoubím. Nejdůležitější látkou, kterou obsahuje, je pravděpodobně látka zvaná cordycepin.
Ta má cytotoxické účinky. To znamená, že jsou to látky, které mají jedovaté účinky na určité buňky, převážně na rakovinotvorné.
Stejně jako houba Reishi pozitivně ovlivňuje imunitní účinky buněk.
Další sloučeninou, která stojí za zmínku, je kyselina cordycepinová, odborníky označovaná za jednu z nejdůležitějších biologicky aktivních látek, kterou v Cordycepsu nalezneme.
Aktivně se zkoumá, jestli podávání extraktu z housenice čínské napomáhá i při léčbě poškození jater, například u alkoholiků.
Rovněž napomáhá regeneraci svalové hmoty po velké zátěži, pomáhá a zdokonaluje mimo jiné i mentální funkce (schopnost učení se). Je vhodné ho užívat i preventivně pro zlepšení imunity a psychické pohody.
Také je možné ho užívat pro zkvalitnění sexuálního života a zvýšení libida vzhledem k jeho dlouhodobé oblibě v Číně jako afrodisiaka.
Na základě obsažených látek v extraktu z housenice čínské jí jsou přisouzeny bioaktivity jako protinádorovost, protizánětlivost a renoprotektivnost (tj. ochrana ledvinových buněk).
Pozitivním účinkem také je, že mírně zpomaluje stárnutí, což by mohlo zajímat hlavně dámy. S vráskami a rychlým stárnutím bojujeme stále a většinou neúspěšně. Koupit ji můžete zde.
Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)
Hlíva ústřičná neboli Pleurotus ostreatus je naše domácí houba. Již několik let se těší velké oblibě, ale mnoho lidí stále netuší, jaký je to vlastně poklad.
Je to sice dřevokazná houba, která parazituje na některých dřevinách a obírá je o živiny. Proto s sebou nenese jen výhody, ale budiž to zapomenuto, když se podíváme na její účinky.
Svůj přídomek „ústřičná“ dostala kvůli zbarvení svého klobouku, které přesně kopíruje barvu ústřic.
Hlavní látky, které v ní najdeme, jsou převážně vitamíny B, D, C a K, polysacharidy, minerální a stopové prvky. Nejdůležitější jsou železo, draslík a zinek. Obsahuje i proteiny a určité aminokyseliny.
To vám asi nic moc neřeklo, proto teď představíme, co to vlastně znamená. Klíčová látka v hlívě je takzvaný β-glukan. Ten vyprovokuje imunitní systém ke zvýšené činnosti.
Princip tohoto účinku je ten, že náš imunitní systém tuto látku bere jako látku, proti které je potřeba zbrojit. I když to tak vlastně není a spouští tak komplexní kaskádu reakcí v organismu, která nám ve výsledku pomáhá.
Posílení imunitního systému ale není jediná oblast, kde na nás hlíva působí příznivě. Po zkoumání účinků extraktu z hlívy ústřičné vědci zaznamenali, že významně podporuje snižování hladiny krevního cukru i cholesterolu.
Což je v dnešní době velmi žádoucí účinek. Také pomáhá ženám ohroženým osteoporózou a pacientům s artrózou.
Obecně také podporuje odstraňování bradavic virového původu a zároveň zastavuje jejich opětovný růst.
V Japonsku v této houbě vědci objevili účinnou látku zvanou lektin. Ta zatím jen u laboratorních zvířat zajistila, že pokud ji dostaly ve své potravě, výrazně se zmenšilo množství potravy, které celkově zkonzumovaly. To by mohlo pomoci mnoha pacientům, kteří neúspěšně bojují s nadváhou.
Další důležitý poznatek zkoumali slovenští vědci. Ti se zaměřili na používání výtažku z hlívy jako doplňkovou léčbu rakoviny. Podařilo se jim zjistit, že pokud jim přidali do jídla hlívu ústřičnou, snížilo se tím množství nádorů v tlustém střevě potkanů. Najdete zde.
Závěr
Jednoznačně mají tedy tyto pozoruhodné houby takřka zázračné účinky a slouží jako zdroj energie, k upevnění zdraví a léčbě řady neduhů. Jistě stojí za vyzkoušení.
V nejčistším provedení je můžete koupit ZDE.
Zpracovala: Vylectese.cz ve spolupráci s prozdravi.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář