Třísky nebo piliny ze dřeva či kovu jsou nepříjemnostmi, kterým se někdy nedá vyhnout.
Obvykle část z nich stále trčí ven a pak se dají jednoduše vytáhnout pomocí pinzety. Co však dělat, když je tříska celá zapíchnutá tak hluboko, že se pinzetou nedá uchopit?
Co dělat, když se vám zapíchne tříska do prstu
Předtím než se třísku pokusíte vytáhnout, umyjte si postižené místo mýdlem a vlažnou vodou, abyste snížili riziko infekce.
Následně si pokožku jemně vysušte papírovou utěrkou.
Nyní si pozorně prohlédněte kůži a zkuste zjistit, jak hluboko tříska sahá a pod jakým úhlem se vám do prstu zapíchla.
Nepokoušejte se ji dostat ven vytlačováním. Mohla by se totiž zlomit nebo zatlačit ještě hlouběji a potom by její vyndavání bylo o to složitější.
Jak bezbolestně vyndat třísku
Pojďme se nyní blíže podívat na to, jak ji nejlépe vyndat. Ukážeme vám hned několik jednoduchých a bezbolestných způsobů.
Pokud by náhodou nepomohl jeden, můžete vyzkoušet jiný.
1. Lepicí páska
Vezměte silně přiléhavou lepicí pásku a kousek z ní si nalepte na postižené místo. Následně pásku odlepujte v protisměru, jak je tříska zapíchnutá.
Princip spočívá v tom, že páska se nalepí na konec třísky a pomůže ji vytáhnout nebo alespoň posunout trochu ven, aby se dala zachytit pinzetou a následně vytáhnout.
2. Lepidlo
Jde o podobný princip jako s lepicí páskou. Vezměte nějaké lepidlo, které není dráždivé na pokožku a na vzduchu rychle schne a tuhne.
Po zaschnutí ho v protisměru zapíchnutí třísky z pokožky odlepte, tříska by se měla vytáhnout spolu s ním.
3. Soda bikarbona
Vezměte trochu sody bikarbony a vody a mícháním z nich vyrobte hustou pastu. Tu si pak naneste na postižené místo a přelepte leukoplastí.
Víte, že: nechuť k jídlu, kruhy a váčky pod očima, plíseň na nohou či hemoroidy mohou mít společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Počkejte několik hodin a zkontrolujte, zda se tříska vysunula nahoru. Pokud ne, přidejte další pastu, znovu přelepte a vyčkejte několik dalších hodin.
Budete překvapeni, jak s touto metodou tříska po čase sama vyjde ven.
4. Horké mléko a chléb
Uvařte krajíc chleba ve sklenici mléka. Po dosažení bodu varu vypněte plyn a nechte to trochu vychladnout, aby to nepálilo.
Nyní odlomte trochu chleba, naneste ho nad třísku a přivažte leukoplastí. Počkejte, až chléb zaschne, a potom se pokuste třísku odstranit.
5. Banánová slupka
Odřízněte kousek banánové slupky a vnitřní stranou ji přilepte leukoplastí na místo nad třískou.
Nechte působit přes noc do rána, kdy by se měla tříska posunout směrem vzhůru, aby ji bylo možné vyjmout pinzetou.
6. Bílý ocet
Ponořte postižený prst do octa. Sledujte, kdy tříska začne vycházet na povrch.
Může to trvat mezi 5 až 30 minutami. Déle prst v octu nenechávejte, mohl by vám podráždit pokožku.
7. Brambora
Odřízněte tenký plátek brambory a lepicí páskou ho připevněte na místo nad zapíchnutou třískou.
Podle toho, jak hluboko je tříska zapíchnutá, nechte bramboru působit několik minut až několik hodin, případně přes noc. Když se tříska vysune nahoru, vyjměte ji ven pinzetou.
Závěr
Pokud by žádný z uvedených způsobů nepomohl, pak nezbývá už nic jiného, než jít na chirurgickou ambulanci, kde vám zapíchnutou třísku vytáhne lékař.
Pevně však věříme, že to nebude nutné a s některým z uvedených způsobů to zvládnete.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář