Vylectese.cz

  • Domácí cvičení a jóga
  • Bylinky a přírodní preparáty
  • Rychlá pomoc
  • Zdravá výživa
  • Tipy a triky
  • Kontakt

Jak negativní myšlenky ovlivňují zdraví mozku a co s nimi dělat

27.1.2020 by lucie Leave a Comment

Print Friendly, PDF & Email

Jak negativní myšlenky ovlivňují zdraví mozku a co s nimi dělat

Zde je něco ke zvážení. Pokaždé, když máte nějakou myšlenku – a odhaduje se, že vám hlavou proletí asi 60 000 myšlenek denně – mozek pumpuje chemické látky do vaší mysli, které ovlivňují způsob, jak se cítíte. To se děje téměř okamžitě.

Pokaždé, když máte nějakou smutnou, nelaskavou či beznadějnou myšlenku – jako třeba „Nikdy nezískám svou vysněnou práci“ – mozek vysílá dávku chemických látek, které způsobují, že se cítíte špatně.

Pokud vás napadne myšlenka, která je šťastná, naplněná láskou či povzbudivá, mozek vám vyšle blaženou dávku chemikálií, které vám udělají dobře.

Je docela zřejmé, že pokud se chcete cítit lépe, měli byste mít pozitivní myšlenky či myšlenky naděje. Většina z nás ale nad svými myšlenkami nemá žádnou kontrolu.

Objevují se automaticky a často jsou negativní. Zamořují vám tak mozek a kradou pohodu.

Představte si tyto automatické negativní myšlenky jako mravence, kteří by vás mohli obtěžovat při nějakém romantickém pikniku. Jedna taková myšlenka, stejně jako jeden otravný mravenec, nepředstavuje žádný problém.

Dvě či tři takové myšlenky, stejně jako dva či tři mravence na vašem pikniku, vás dokážou popudit více.

Nicméně když máte v hlavě stovky takových myšlenek, stejně jako stovky mravenců na svém pikniku, umí vám to pokazit celý den.

Tyto automatické negativní myšlenky jsou špatnou zprávou i pro váš mozek.

Jak automatické negativní myšlenky ovlivňují mozek

Před několika lety jsem se svým týmem prováděl studii zobrazení mozku porovnávající účinky automatických negativních myšlenek a myšlenek vděčnosti na činnost mozku.

Za tímto účelem jsme u té samé účastnici provedli dva skeny mozku – jeden ve chvíli, kdy přemýšlela o tom, za co je ve svém životě vděčná, a druhý, když měla hlavu plnou negativity.

První sken prokázal, že vděčnost a zdravé myšlení zlepšují činnost mozku. Oblasti jejího mozku související s náladou působily klidně a vykazovaly optimální funkci.

Při druhém skenu jsme ji požádali, aby zaměřila svou pozornost na smutné, děsivé, zneklidňující myšlenky. Představila si, jak onemocněl a umíral její milovaný pes. Jak přichází o zaměstnání a docházejí jí peníze. A představila si, že se stává bezdomovkyní. Samé děsivé věci.

Na druhém skenu se ukázalo, že její negativně naladěný mozek vypadá úplně jinak než na zdravém skenu. Vážný a znepokojující pokles aktivity vykazovaly dvě důležité oblasti.

V prvním případě to vypadalo tak, že jí začal selhávat mozeček (lat. Cerebellum), obvykle jedna z nejaktivnějších oblastí mozku. Nachází se v zadní části mozku, má na starosti koordinaci motoriky a organizaci myšlenek a motoriky. Je důležitý pro zpracování složitých informací.

Při snížené aktivitě této oblasti mají lidé sklon být nemotornější – při svém pohybu i svých kognitivních procesech.

V druhém případě se ukázalo, že se jí z negativního přemýšlení snížila aktivita spánkových laloků. Ty hrají důležitou roli při kontrole nad náladou, pamětí a duševním rozpoložením.

Jejich snížená aktivita je spojována s některými formami deprese, problémy s pamětí, ponurými myšlenkami, či dokonce s násilím.

Dlouhodobé účinky negativního myšlení

O souvislosti mezi našimi myšlenkami a činností mozku se ví již desetiletí. Vědci z Národního ústavu duševního zdraví již v roce 1995 používali ke zkoumání vlivu myšlenek na činnost mozku neurozobrazování.

Zkoumali zdravé ženy, aby zjistili, co se děje, když svou mysl naplní šťastnými, smutnými a neutrálními myšlenkami.

Když jejich myšlenky byly šťastné, aktivita v jejich emocionálním mozku ochladla, a udávaly, že se cítí lépe. Když zaměřily svou pozornost na smutné myšlenky, jejich emocionální mozek vykazoval vyšší aktivitu v režimu, který je spojován s depresí.

Tyto účinky nejsou krátkodobé. Negativní myšlení nám účinně přesměrovává neurální sítě, posiluje cesty, které nás s větší pravděpodobností nutí vidět sklenici jako poloprázdnou.

Práce se zobrazeními mozku ukazuje, že špatné pocity nepříznivě ovlivňují mozek, snižují aktivitu v oblasti, která má na starosti sebekontrolu, úsudek a plánování.

To zvyšuje šanci na přijímání špatných rozhodnutí, což vede k dalším automatickým negativním myšlenkám, díky čemuž se cítíte hůře. Jde o klesající spirálu, která si může vybrat daň na vaší pohodě a zdraví.

Čím více umožňujete automatickým negativním myšlenkám setrvávat ve vaší hlavě, tím pravděpodobněji budete pociťovat úzkost, depresi či hněv, a tím větší budou vaše šance mít problémy v práci, vztazích či škole.

Varování: vaše automatické negativní myšlenky lžou

„Nevěřte všemu, co si myslíte.“ Automatické negativní myšlenky nejenže narušují optimální činnost mozku, ale také lžou. Ve skutečnosti lžou často a mohou způsobovat chaos ve vašem životě.

Ve své nové knize „Změňte mozek, změňte život“ píšu o čtrnáctiletém Marcusovi, který se považoval za hloupého a denně si nadával za problémy ve škole a slabé výsledky v testech.

Měl však IQ 135, což ho řadilo mezi 1 % nejinteligentnějších lidí světa. Hloupý nebyl, ale potřeboval přestat věřit všem hloupým negativním myšlenkám, které se mu objevovaly v hlavě.

Řekl jsem mu, jak důležité je zkoumat své myšlenky, abychom zjistili, zda jsou pravdivé a zda nám pomáhají, nebo naopak ubližují.

Nicméně pokud se svým myšlenkám nikdy nepostavíte, budete jim jednoduše věřit a budou vládnout vašemu mozku a ničit vám život.

Poznejte 7 druhů automatických negativních myšlenek a způsoby, jak je odstranit

Eliminovat množství automatických negativních myšlenek a nahradit je prospěšnějšími myšlenkami, které vám poskytnou přesnější, správnější hodnocení každé situace, se můžete naučit.

Tato dovednost, pokud si ji osvojíte a budete ji používat, vám může změnit život. Prvním krokem je naučit se identifikovat sedm druhů automatických negativních myšlenek:

1. Všechno, nebo nic

Tyto negativní myšlenky uvažují v absolutních kategoriích – věci jsou buď dobré, nebo špatné – a používají slova jako všichni, vždy, nikdy, žádný, nic, nikdo, každý a pokaždé.

Když se přistihnete, jak myslíte: „Nikdo mě neposlouchá“, možná jste zamořeni myšlenkami tohoto druhu.

2. Jen to špatné

Tyto negativní myšlenky nedokážou vidět nic dobrého! Ve všem vidí tu špatnou stránku. Všude vidí chyby a hledají problémy i v těch nejklidnějších situacích.

Lidé, jejichž hlavy jsou plné těchto negativních myšlenek, zřejmě říkají něco jako: „Byli jsme na krátké dovolené na Havaji, ale spálila jsem se na slunci, takže to bylo úplně nanic.“

3. Vinu prokazující myšlenky

Tyto negativní myšlenky (více ZDE…) uvažují ve smyslu měl bych nebo musím.

Za 35 let své psychiatrické praxe jsem zjistil, že vina není užitečným motivačním činitelem chování. Často má opačný účinek a může být kontraproduktivní pro vaše cíle.

Místo toho, abyste si říkali: „Měl bych se vzdát cukru“, byste si měli radši pomyslet: „Vyloučení cukru z jídelníčku mi pomůže dosáhnout pevného zdraví a vyhnout se kolísání nálady“.

4. Označující myšlenky

Označovat sebe či někoho jiného negativními nálepkami potlačuje vaši schopnost vidět osoby a situace takové, jaké opravdu jsou.

Když nazvete někoho hlupákem, v podstatě ho dáváte do jednoho pytle se všemi hlupáky, kterých jste kdy poznali, a tak ztrácíte schopnost chovat se k nim slušně.

5. Predikční myšlenky

Těmto lživým negativním myšlenkám nenaslouchejte! Predikční myšlenky si myslí, že dokážou vidět do budoucnosti a každé situaci předpovídají ten nejhorší možný výsledek.

Negativní myšlenky jako „Nesložím zkoušky a nikdy se nedostanu na univerzitu“ se mohou stát sebenaplňujícími proroctvími.

6. Telepatické myšlenky

Tyto negativní myšlenky si myslí, že dokážou každému nahlédnout do duše a vědět, co si myslí.

Negativní myšlenky jako „Neviděl si, jak na mě hleděl? Je mi jasné, že se na mě zlobí“ mohou ve vztazích způsobovat mnoho problémů.

7. Obviňující myšlenky

Když se něco pokazí, tyto negativní myšlenky vás rychle zbaví odpovědnosti slovy: „To udělal on nebo ona! To není moje vina! Je to tvoje vina!“

Tyto negativní myšlenky nechtějí, abyste si přiznali vinu nebo abyste se naučili věci napravit a urovnat to. Chtějí, abyste byli obětí. A ze všech negativních myšlenek jsou ty nejtoxičtější.

Jak své negativní myšlenky porazit

S trochou praxe se můžete naučit eliminovat množství automatických negativních myšlenek. Způsob, jak toho dosáhnout, je všímat si svých myšlenek a rozpoznávat všechny ty negativní.

Pokaždé, když se cítíte být smutní, naštvaní, utrápení, nervózní či vykolejení, sepište si negativní myšlenky na papír, správně identifikujte druhy těchto myšlenek a odporujte jim.

Odporování obírá myšlenku o její sílu.

Tím, že se vzepřete negativitě racionálním a upřímným myšlením, můžete zlepšit činnost svého mozku, zvednout si náladu a zkrášlit svůj život.

Zdroj: mindbodygreen.com, Zpracovala: Vylectese.cz

Kategorie: Tipy a triky Značky: druhy, hlava, mozek, mysl, myšlenky, negatívní, pocity, pohled, problémy, život

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme články:

  • Zázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masážeZázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masáže
  • Tato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakumTato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakum
  • Suché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráseSuché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráse
  • Trápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcemTrápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcem

Sledujte nás na Facebooku

Vyhledat

Nejnovější příspěvky

  • Zázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masážeZázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masáže
  • Tato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakumTato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakum
  • Suché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráseSuché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráse
  • Trápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcemTrápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcem
  • Proti cystám a polypům pomohou bylinky a obkladyProti cystám a polypům pomohou bylinky a obklady
  • Proč jíst špenát? Má příznivý vliv na zdraví i krásuProč jíst špenát? Má příznivý vliv na zdraví i krásu
  • Zlepšete funkci svých ledvin podle tradiční čínské medicínyZlepšete funkci svých ledvin podle tradiční čínské medicíny
  • Tento celerový čaj je nejlepším pomocníkem při hubnutíTento celerový čaj je nejlepším pomocníkem při hubnutí

Doporučujeme články:

  • Zázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masážeZázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masáže
  • Tato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakumTato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakum
  • Suché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráseSuché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráse
  • Trápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcemTrápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcem
  • Proti cystám a polypům pomohou bylinky a obkladyProti cystám a polypům pomohou bylinky a obklady
  • Proč jíst špenát? Má příznivý vliv na zdraví i krásuProč jíst špenát? Má příznivý vliv na zdraví i krásu

Copyright © 2022 Vylectese.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIT A PŘIJMOUT