V současnosti má každý 60. obyvatel v USA Alzheimerovu chorobu v různém stádiu vývoje, což je kolem 5,4 milionů lidí. U nás budou statistiky dost podobné.
Odhaduje se, že do roku 2050 toto číslo poroste trojnásobně. To znamená, že každý 20. obyvatel bude postižen tímto onemocněním. Pro Českou republiku to znamená zhruba 250 tisíc lidí.
Jelikož na toto onemocnění existuje zatím velmi málo léků, a navíc málo účinných, diagnostika a prevence se stávají o to důležitější.
Odhalit Alzheimerovu chorobu (více ZDE…) v její poměrně rané fázi se naštěstí dá poměrně jednoduše, a to pomocí lžičky arašídového másla a pravítka.
Samozřejmě jde jen o domácí test, ten je však poměrně přesný a po jeho pozitivním výsledku by mělo následovat odborné vyšetření u lékaře.
Proč arašídové máslo na diagnostiku Alzheimera
Jennifer Stampsová je studentkou posledního ročníku na Národním institutu duševního zdraví při Floridské univerzitě. Spolu s kolegy publikovala svůj nový výzkum v Žurnálu neurovědy (Journal of the Neurological Sciences).
Stampsová přišla s myšlenkou použít arašídové máslo na otestování citlivosti čichu během doby, kdy pracovala s Dr. Kennethem Heilmanem, jedním z nejlepších světových neurovědců.
Jak uvádí, čich je silně propojen s prvním kraniálním nervem a představuje obvykle jednu z prvních věcí, které jsou ovlivněny kognitivním útlumem.
Arašídové máslo je přitom čistá vonná látka, kterou dokáže zachytit pouze uvedený nerv a zároveň je snadno dostupná pro kohokoliv.
Víte, že: alergie, časté rýmy, angíny, ucpaný nos mohou mít jednoho společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Jak provést test s arašídovým máslem
Ve své studii vědci testovali čich u 24 pacientů, u kterých byl zaznamenán mírný kognitivní útlum.
Za účelem provedení testu byli pacienti požádáni, aby si zavřeli oči a ústa, ucpali jednu nosní dírku, klidně dýchali a pokusili se zachytit vůni arašídového másla.
Pomocí pravítka výzkumníci měřili vzdálenost, v jaké byli jednotliví účastníci schopni arašídové máslo ucítit. Po 90 sekundách se test zopakoval s druhou nosní dírkou.
Vědci zjistili, že ti, u kterých diagnostikovali rané stadium Alzheimerovy choroby, projevovali významný rozdíl ve schopnosti ucítit pach mezi jednotlivými nosními dírkami.
Jak se uvádí v publikované zprávě:
„Obvykle byla více postižena levá nosní dírka, která nedokázala zachytit vůni arašídového másla, když byla lžička v průměrné vzdálenosti 10 cm od ní.
U pacientů s jinými druhy demence se tento jev nezaznamenal. U těchto pacientů buď nebyl žádný rozdíl mezi pravou a levou nosní dírkou, nebo byla více postižena pravá nosní dírka.“
Závěr
Je ještě příliš brzy definitivně říct, jestli je tento test dost spolehlivý na to, aby se začal používat v běžné praxi.
Avšak podle Stampsové je dobrým základem, jak můžeme tuto zákeřnou nemoc odhalit i sami doma. Pokud to uděláme, budeme tak moci začít s odbornou léčbou včas, kdy ještě existuje prostor na zpomalení progresu tohoto onemocnění.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář