Citrony patří mezi ty druhy ovoce, které mají nesčetné množství zdravotních přínosů. O těch jsme na naší stránce psali už několikrát.
Například v článku o jejich léčivých účincích anebo v článku jak využít citronovou kůru v domácnosti.
Citrony jsou totiž napakované vitamíny, draslíkem, vápníkem, fosforem či hořčíkem. A pokračovat bychom takto mohli dál.
Mají však jeden malý problém, na který nás také upozorňovali mnozí lidé v komentářích.
Tím problémem je, že citrony v českých obchodech nejsou zrovna nejlepší kvality. Sporný je jejich původ, způsob pěstování a v neposlední řadě postřiky, aby vydržely přepravu z tropů.
Jak tento malý problém vyřešit?
Jednoduše – vypěstujte si vlastní citrony! Je to mnohem jednodušší, než si možná myslíte. Citrony jsou totiž druhem citrusových plodů, které je velmi snadné pěstovat i v domácích podmínkách.
Až konzumací vlastních citronů poznáte ten rozdíl v čerstvosti, chuti a kvalitě. Zároveň uchráníte své tělo od chemické kontaminace typické pro dovážené ne-bio citrony.
Takže pojďme na to…
Jak pěstovat koupený malý citroník
Chcete-li sklízet úrodu co nejdříve, pak nejjednodušším řešením by bylo zakoupit si malý, tak 2 až 3letý citroník.
Pořiďte si plastový květináč (s hodně dírami vespod). Měl by být o něco větší než koruna malého citroníku. Dospělý strom může potřebovat květináč s hloubkou 30 až 40 cm a průměrem 40 až 50 cm.
Umístěte váš citroník do květináče, do odtokové misky pod ním nasypte kamínky pro zlepšený průchod vzduchu a stromeček zasypte dodatečnou zeminou.
Existují i speciálně připravené zeminy pro citrusovníky, které vám zajistí lepší úrodu.
Tak, a to je všechno!
A zde je postup, pokud se rozhodnete vypěstovat celý citroník z pecky úplně od začátku.
NÁŠ TIP: Švýcarský produkt Virostop výrazně snižuje pozitivitu na SARS-CoV-2 u zaměstnanců a jejich dětí. Čtěte VÍCE
Jak vypěstovat citroník od začátku z pecky
Pro pěstování vlastního stromku budete potřebovat následující věci:
- Bio citron, protože běžné citrony jsou často vyšlechtěné tak, aby produkovaly pecky, které nevyklíčí. Pokud neseženete bio citron, můžete zkusit i obyčejný. V tom případě by bylo nejlepší použít několik pecek z různých citronů – snad alespoň jedna vyklíčí.
- Úrodnou zeminu, nejlépe takovou, která obsahuje rašelinu, vermikulit, perlit a přírodní hnojiva.
- Počáteční květináč s hloubkou 15 cm a průměrem také 15 cm.
- Pozdější květináč s hloubkou 30 cm a průměrem 60 cm.
- Slunné místo v bytě nebo domě a případně lampu na umělé osvětlení (to jen tehdy, pokud by místo v domě bylo málo slunečné nebo chladné)
Při pěstování citroníku dodržujte následující kroky:
1. Zalévejte květináč tak, aby po celou dobu pěstování byla půda vlhká, ale ne až příliš vlhká.
2. Naplňte malý květináč zeminou do výšky asi 3 cm od vrchního okraje.
3. Rozřízněte citron a vyjměte pecku. Odstraňte veškerou dužinu z jejího povrchu. Nejjednodušším způsobem je ji očistit v ústech.
4. Neodkládejte zasazení. Pecka musí být ještě vlhká, když se vloží do půdy. Umístěte ji doprostřed květináče do hloubky asi 1,5 cm.
5. Pokropte půdu vodou. Nejlepší je na to použít láhev se sprejovým rozprašovačem.
6. Zakryjte květináč plastovou fólií, uchyťte okraje gumičkou a ve fólii tužkou udělejte pár dírek.
7. Umístěte květináč na teplé a slunné místo.
8. Pravidelně zalévejte. Nedovolte, aby půda vyschla. Nepřelijte půdu tak, že bude voda květináčem protékat. Udržujte ji ale vlhkou.
9. Přibližně po 2 týdnech byste měli zpozorovat klíčení. Potom dejte fólii pryč. Pokud budete potřebovat pro váš citroník více světla, můžete použít lampu na doplnění slunečního světla.
10. O mladou rostlinku pečujte tak, že ji pravidelně zalévejte a dopřejte jí minimálně 8 hodin denního světla. Občas přihnojte použitím organického hnojiva.
11. Dávejte pozor, aby stromek nenapadli brouci nebo nějaké nemoci. Odstraňte zvadlé hnědé listy, pokud to bude nutné. V nejhorším případě použijte pesticidy, pokud možno přírodního původu, jako například nimbový olej. Ten se jinak používá na pokožku při různých mykózách a plísních.
12. Když stromeček přeroste malý květináč, přesaďte ho do většího. Během přesazování provedete víceméně stejnou proceduru jako na začátku. To znamená, že citroník bude zpočátku potřebovat o trochu více vody. V tomto stádiu jste do vašeho stromečku investovali už mnoho času a úsilí, tak to nepokazte!
Zdroj: healthy-holistic-living.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář