Ze všech léčivých rostlin se česnek se svými účinky na zdraví umisťuje na předních příčkách.
Problémem však bývá, že většina u nás prodávaného česneku pochází z Číny nebo jiných zemí, kde se silně postřikuje různými škodlivými chemikáliemi.
Řešením je proto vypěstovat si ho doma, kdy máte nad celým procesem úplnou kontrolu.
Česnek navíc patří mezi nejlepší druhy zeleniny, jaké můžete doma pěstovat. Je to totiž super lehké a levné.
Složení a účinky česneku
I když nemusíte mít jeho chuť právě v oblibě, pravidelná konzumace česneku dokáže dělat s tělem přímo zázraky.
Je bohatý na minerály jako draslík, vápník, hořčík, křemík, síra či fosfor a také na vitamíny C, D, B, dále mnoho fytonutrientů, fytosterolů a esenciálních olejů.
Obsahuje také látky nazývané fytoncidy, z nichž nejznámější je alicin se silnými antibakteriálními a protivirovými vlastnostmi.
Alicin však vzniká až působením enzymů při rozmačkání česneku. Proto, pokud chcete využít všechny jeho léčivé účinky, musíte česnek vždy rozdrtit.
Dokáže léčit mnohé infekce, dokonce i takové, proti nimž neúčinkují antibiotika. Působí i proti mnoha druhům hub, mykóz a kvasinek.
Jak vypěstovat česnek doma
Na jeho pěstování budete potřebovat následující:
Víte, že: nechuť k jídlu, kruhy a váčky pod očima, plíseň na nohou či hemoroidy mohou mít společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
- 1 hlávku česneku
- hlínu
- větší květináč
Instrukce
1. Vyberte jednu kvalitní hlávku česneku s 10 až 15 stroužky a rozeberte ji na jednotlivé stroužky. Ty však nechte ve slupce.
2. Stroužky pak zasaďte do země ve vertikální poloze (špičkou směrem nahoru) do hloubky přibližně 4 až 5 cm a v rozestupu zhruba 10 cm od sebe.
3. Následně je pokryjte hlínou.
4. Květináč umístěte na místě s dostatečným přísunem slunečního světla a pravidelně jej zavlažujte tak, jak to děláte s ostatními pokojovými rostlinami.
5. Když vyrostou výhonky do délky 10 až 12 cm, odstřihněte je tak, že necháte nad zemí přibližně 2 až 3 cm, aby mohly znovu dorůst. Také odstřihujte výhonky květů, které by zmenšily velikost budoucích hlávek.
6. V určitém bodě nať přestane dále růst. Když vyschne a zhnědne, vyhrabejte stroužky. Každý z nich by měl vytvořit novou plnou hlávku česneku.
7. Pokud máte rádi i nať česneku, můžete jej posbírat ještě předtím, než nať vyschne. Nať se dá použít stejně jako mladá cibulka.
Po vypěstováni opakujte celý proces znovu. Tímto způsobem si zajistíte neomezený přísun zdravého a nepostřikovaného česneku.
Přejeme zábavné pěstování a dobrou chuť!
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Dobrý den,
dovolím si vás trochu opravit ve výrazu hlína, zem. V tomto článku o pěstování česneku v domácím prostŕedi používáte slovo hlína.
Hlína se používá k výrobě keramiky. Správný výraz pro pěstování rostlin je zemina, nebo pěstební substrát
Hezký den pŕeji
Dagmar
V článku chybí důležitý údaj, a to doba, za kterou se česnek sklízí! Mnohého odradí to, že sklízet česnek bude až za skoro půl roku!!!