Lékaři tvrdí, že příčinu vašich zdravotních problémů můžete hledat právě ve spánkové poloze.
Avšak abyste si užívali spánek ve vaší oblíbené poloze, nemusíte hned měnit vaše dosavadní zvyklosti. Jednoduše stačí, když uděláte malé změny.
Dnes si na konkrétních spánkových polohách ukážeme, jak efektivně provést tyto změny.
1. Pokud spíte na boku
Vědci zjistili, že cerebrospinální tekutina neboli mozkomíšní mok se zbavuje toxinů mnohem lépe v případě, kdy spíte na boku.
V této spánkové poloze se výrazně snižuje riziko bolesti hlavy a riziko rozvoje Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby. Spaní na boku navíc zmírňuje problémy s pálením žáhy.
Negativem této spánkové polohy je, že se zvyšuje tlak na játra (zejména když spíte na pravém boku).
Co doporučují lékaři:
Náš tip: Přírodní léčba štítné žlázy: Zjistěte, jak se navždy zbavit únavy, přibírání, nedostatku energie či vypadávání vlasů. Více informací zde
a) Pro zmírnění trávicích obtíží spěte na levém boku. Zlepší se vám cirkulace krve v břiše, díky čemuž ulevíte žaludku a žlučníku.
b) Při problémech spojených s křivou páteří si dejte mezi kolena malý tvrdý polštářek. Ten sníží tlak na obratle. Pod hlavou mějte velký měkký polštář.
c) Při vysokém krevním tlaku a problémech s cirkulací krve se doporučuje spát na pravém boku. Tato spánková poloha sníží tlak na vaše srdce.
2. Pokud spíte na zádech
Spaní na zádech je nejlepší v případě, kdy máte problémy s páteří či klouby. Tato poloha také předchází pálení žáhy a tvorbě vrásek.
Pokud však máte problémy s nosem, horními dýchacími cestami nebo vysokým krevním tlakem, pak je tato poloha nejhorší.
Co doporučují lékaři:
a) Při chrápání si dejte pod hlavu malý polštář, aby horní cesty dýchací byly co nejvíce uvolněné.
b) Když vám teče z nosu použijte několik menších polštářů, kterými si nadzvednete hlavu. To zabrání hlenům, aby uvízly v přínosných dutinách. Úhel by však neměl být až příliš velký, jinak si můžete poškodit krční páteř.
c) Při bolestech zad a kloubů si dejte malý polštářek pod krk, velký (ale plochý) polštář pod kolena a zkroucený ručník pod kříže. Toto rozložení udrží páteř ve správné poloze a zajistí normální průtok krve.
3. Pokud spíte na břiše
Japonští vědci zjistili, že spaní obličejem dolů pomáhá snižovat krevní tlak, zlepšuje trávení a odstraňuje chrápání i pálení žáhy.
Co doporučují lékaři:
a) Pro ochranu páteře před poraněním a snížení tlaku v kříži si dejte malý polštářek pod oblast pánve. Polštář pod hlavou by měl být plochý nebo ho můžete dát úplně pryč, aby netrpěl váš krk.
4. Pokud spíte v takzvané fetální pozici (pozici plodu)
Pozice plodu je taková pozice, při které máte obě nohy pokrčené v kolenou a kolena přitahujete blíže k bradě (jedno více, druhé trochu méně). Tato spánková poloha je sice pohodlná, ale může ovlivnit vaše zdraví.
Skrčené tělo totiž brání diafragmatickému dýchání (nebo také bráničnímu dýchaní). Tím sice zabráníte chrápání, ale pokud máte nějaké dýchací potíže, jako například astma, této poloze byste se měli raději vyhýbat.
Co doporučují lékaři:
a) Pro narovnání pokřivené páteře si ruce a nohy dejte do správné polohy, při které je hrudník volný. Položte si jeden velký měkký polštář mezi nohy a druhý menší mezi lokty.
Lékaři jsou toho názoru, že nejlepší polštář pod hlavu při této spánkové poloze je malý, ale nadýchaný, aby dobře fixoval krk.
A jaká je vaše oblíbená spánková poloha? Používáte už některé z výše uvedených triků?
Zpracovala: Vylectese.cz
Odebírejte nové články emailem!
Líbil se vám tento článek? Pak se přihlaste zdarma na odebírání našich nových článků přímo do vaší emailové schránky:
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář