Včera jsem četla článek, který ve mě vyvolal velké nadšení. Jeho název je „Heknutí nervového systému“ a napsala ho Gaia Vinceová.
Ve svém článku popisuje zkušenost ženy, která trpěla silnou, ochromující revmatoidní artritidou a její konečné uzdravení způsobem, který minimalizoval zánět pomocí jednoduché stimulace bloudivého nervu.
To znamená, že pomocí aktivace bloudivého nervu, který funguje prostřednictvím parasympatického nervového systému, umíme do značné míry ovlivnit zánět a imunitní systém (více ZDE…).
Mozek je tedy nesmírně důležitý.
Pokud trpíte trávicími obtížemi, vysokým krevním tlakem, depresí anebo jakýmkoliv zánětlivým stavem, čtěte prosím dále.
Dovolte mi postupně vysvětlit možné aspekty.
Co je bloudivý nerv?
V první řadě se jedná o nejdelší nerv v těle, který začíná v mozku jako kraniální nerv číslo deset, cestuje dolů do krku a potom prochází kolem zažívacího systému, jater, sleziny, slinivky, srdce a plic.
Sehrává hlavní roli v parasympatickém nervovém systému (který nám umožňuje regenerovat se, zpracovat výživu na rozdíl od sympatického nervového systému, který nás posouvá do stavu pohotovosti – boje, nebo útěku).
Vagový tonus
Tonus bloudivého nervu (vagus) je klíčový pro aktivaci parasympatického nervového systému. Vagový tonus se měří tak, že se sleduje tepová frekvence společně s rychlostí dýchání.
Tepová frekvence se trochu urychluje při nádechu a trochu zpomaluje při výdechu. Čím větší je rozdíl mezi tepem při nádechu a tepem při výdechu, tím vyšší je vagový tonus.
Zvýšený vagový tonus znamená, že vaše tělo se dokáže po námaze rychleji uvolnit.
S čím se pojí zvýšený vagový tonus?
Zvýšený vagový tonus zlepšuje funkci mnoha tělesných systémů, způsobuje lepší regulaci hladiny cukru v krvi, snižuje riziko mozkové příhody a kardiovaskulárního onemocnění a také snižuje krevní tlak.
Díky lepší tvorbě žaludeční kyseliny a trávicích enzymů (více ZDE…) zlepšuje trávení a snižuje migrény.
Zvýšený vagový tonus souvisí také s lepší náladou, menším výskytem úzkostí a vyšší odolností organismu vůči stresu.
Jedním z nejzajímavějších úkolů bloudivého nervu je ten, že v podstatě „zjišťuje“ střevní mikroflóru a spouští reakci na tlumení zánětu na základě toho, zda se objeví, nebo neobjeví patogenní, resp. nepatogenní organismy.
NÁŠ TIP: Celý svět čeká na vakcínu proti koronaviru, aby mohli dospělí i děti bez obav chodit do společnosti. Víte, že se proti němu můžete chránit už teď? A navíc zcela přírodně? Čtěte VÍCE
Tímto způsobem může střevní mikroflóra ovlivňovat vaši náladu, hladinu stresu a celkový zánět v těle.
S čím se pojí snížený vagový tonus?
Snížený vagový tonus se spojuje s kardiovaskulárními stavy a mozkovou příhodou, depresí, cukrovkou, chronickým únavovým syndromem, kognitivní poruchou a mnohem vyšší mírou zánětlivých stavů.
Mezi zánětlivé stavy patří všechna autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, zánětlivé onemocnění střev, endometrióza, autoimunitní onemocnění štítné stavy, lupénka a další).
Jak zvýšíme vagový tonus?
Vagový tonus je možné zvýšit pomocí aktivit, které stimulují bloudivý nerv. Dobrou zprávou je, že máte možnosti, jak ho sami stimulovat, ale vyžaduje to pravidelné cvičení.
Do určité míry jste geneticky náchylní k různé úrovni vagového tonu, ale to ještě neznamená, že to nelze změnit.
Zde je několik způsobů, jak stimulovat bloudivý nerv:
1. Pomalé, rytmické brániční dýchání. Dýchání do břicha stimuluje a posiluje bloudivý nerv.
2. Broukání. Vzhledem k tomu, že bloudivý nerv je připojený na hlasivky, broukání tento nerv mechanicky stimuluje. Můžete si broukat písničku nebo ještě lépe opakovat zvuk „OM“ (jako tibetští mniši během meditace).
3. Mluvení. Rovněž užitečné pro stimulaci bloudivého nervu je obyčejné mluvení.
4. Mytí obličeje studenou vodou. Tento mechanismus není příliš známý, ale studená voda (více ZDE…) na obličeji stimuluje bloudivý nerv.
5. Meditace. Laskavá meditace podporuje pocity dobré vůle vůči sobě i ostatním. Studie Barbary Fredricksonové a Bethany Kikové z roku 2010 zjistila, že zvýšení pozitivních emocí vede ke zvýšené sociální blízkosti a zlepšení vagového tonu.
6. Vyvážená střevní mikroflóra. Přítomnost prospěšných bakterií ve střevě vytváří pozitivní zpětnou vazbu přes bloudivý nerv a zvyšuje jeho tonus.
Důsledky těchto jednoduchých a základních postupů na celkový zdravotní stav mohou být dalekosáhlé.
Pokud trpíte nějakým zánětlivým stavem, trávicími obtížemi, vysokým krevním tlakem anebo depresí, je velmi užitečné zaměřit pozornost na aktivaci bloudivého nervu.
Již dlouho víme, že dýchací cvičení a meditace jsou užitečné pro naše zdraví, nicméně je fascinující vědět, na jakém principu fungují.
Závěr
Doufám, že i vás tento článek inspiroval k tomu, abyste začali s meditací a hledáním dalších prostředků na zvládání zánětlivých reakcí těla.
Zdroj: evolveandascend.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář