Je růžová, lesklá a pro mnohé lidi perfektní. O himalájské soli nejeden člověk prohlašuje, že je to úžasný dar přírody.
Je nejen chutnější než běžná sůl, ale také nabízí mnohé zdravotní přínosy. Dokáže pozitivně působit na snížení krevního tlaku nebo podpořit trávení.
Ale počkejte, je toho ještě mnohem více, co zvládne tato přírodní substance!
Dva typy himalájské soli
Himalájská sůl pochází přímo ze země v himálajském pohoří.
Jde o miliony let staré usazeniny z dávného moře, kdy byly dnešní Himálaje ještě pod mořskou hladinou (tedy předtím, než indický kontinent narazil do asijského a vytlačil ho do výše Himálaje).
Dnes se tyto solné usazeniny dolují v dolech, a potom zpracovávají a distribuují do celého světa.
Existují dva typy himálajské soli.
První typ je určený pro běžnou konzumaci. Obsahuje nižší procento sodíku, a navíc má velké množství důležitých minerálů. O jejich zdravotních přínosech jsme psali v tomto článku.
Druhý typ není jedlý, ale má jiné způsoby využití, o kterých se více zmíníme v tomto článku.
Co dokáže jedlý typ himálajské soli?
Když se zamýšlíte nad věcmi, které jsou pro vás přínosem, určitě vás napadne termín „pozitivní“.
Avšak v případě himálajské soli jde o něco negativního, co vám přinese dobrý účinek. Konkrétně se jedná o negativní ionty.
Už se vám stalo, že jste se vybrali na procházku a pak jste se cítili mnohem lépe, svěže a měli jste dobrou náladu?
Tu příjemnou změnu, kterou jste najednou pocítili, mají na svědomí negativní ionty. Produkuje je totiž příroda (více ZDE…).
Za jejich vznikem stojí:
- kosmické záření
- ultrafialové záření
- tření proudícího vzduchu
- padání vody z velké výšky (vodopády, déšť)
- rostliny (uvolňují je hlavně borovice a přesličky)
Dobrou zprávou je, že negativní ionty se dají vyrobit i uměle v domácím prostředí. Ano, tušíte správně – s jejich výrobou má co do činění himálajská sůl.
Co jsou to pozitivní a negativní ionty?
Jedná se o elektricky nabité molekuly ve vzduchu, které nelze vidět pouhým okem.
Pozitivní ionty se obvykle označují jako součást elektromagnetického smogu. Pro tělesné, ale i duševní zdraví mohou mít velmi nepříznivé následky.
Pozitivní náboj těchto molekul pochází nejčastěji z televizorů, počítačů, mobilních telefonů (více ZDE…), Wi-Fi, mikrovlnek a dalších elektronických zařízení, která do ovzduší vysílají elektromagnetické vlny.
Negativní ionty jsou ty, u kterých převládá negativní čili záporný náboj. Právě ty jsou pro vás zdravé. Záporný náboj vzniká tehdy, když molekula získá elektron navíc.
Proč jsou pozitivní ionty nebezpečné, a ty negativní naopak prospěšné?
Jelikož pozitivním iontům chybí elektron, snaží se ho „ukrást“ jiným molekulám, a tím narušují jejich strukturu. Proto jsou pro nás nebezpečné.
Negativně nabité molekuly nás naopak chrání tím, že se vážou na pozitivně nabité molekuly, které by nám mohly uškodit. Tímto způsobem vlastně pročišťují vzduch od mnoha škodlivých látek a dělají ho zdravějším.
Jak si doma vytvořit negativní ionty
Jak již z názvu vyplývá, hlavními přínosy negativních iontů je zmírňování bolestí hlavy a zlepšování kvality vzduchu. Tyto faktory ovlivňují kvalitu spánku.
Doma si je můžeme vytvořit pomocí lamp vyrobených z růžové himálajské soli.
Koupit se dají nejčastěji v esoterických obchodech, prodejnách se zdravou výživou a někdy v klasických obchodech s vybavením pro domácnost.
Když se tato lampa rozsvítí, teplo ze žárovky způsobí, že z krystalků soli se začnou do vzduchu uvolňovat negativní ionty.
Pokud tuto lampu necháte rozsvícenou hodinu nebo dvě hodiny před spaním, ve vzduchu se vytvoří dostatek negativních iontů, aby pozitivně ovlivnily kvalitu vašeho spánku.
To není omezeno jen na spánek. Pobyt v takovém prostředí bude i během dne přínosem pro vaše zdraví.
Zdroj: healthyfoodhouse.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář