Záněty uší a zvlášť středního ucha patří mezi nejčastější infekce. Postihují téměř 90 % dětí před dosažením věku 10 let.
Ve většině případů odezní samy od sebe a nemají žádné následky na zdraví.
Avšak u některých dětí mohou přejít do chronického stadia. Jedná se o stav, kdy infekce buď přetrvává, nebo se opakovaně vrací.
To může způsobit dočasnou hluchotu nebo sníženou citlivost na zvuky. Pokud se tento stav neřeší, může být ovlivněn i vývin řeči u dětí.
Na co si dávat pozor při standardní léčbě
Při opakovaných zánětech uší se zavádí tzv. ventilační trubičky do bubínku. Jde o chirurgický zákrok, při kterém se v ušním bubínku vytvoří malá trubička, která má umožňovat lepší odtékání hnisu.
Nejnovější výzkumy však ukazují, že dlouhodobý účinek této procedury je minimální, nebo dokonce žádný.
V konvenční medicíně najdeme spoustu zkreslujících informací.
V tomto článku vám ukážeme pár nejnovějších vědeckých doporučení a nabídneme vám extra účinný domácí recept na infekce uší.
Základy, které potřebujete vědět při ušních infekcích
Pokud máte vy nebo vaše dítě silné bolesti nebo zarudnutí v okolí ucha spojené s horečkou, může se jednat o akutní bakteriální nebo virový zánět. V tomto případě mohou pomoci antibiotika, ale ne vždy.
Druhým typem infekce jsou takzvané záněty středního ucha s výtokem. A právě v tomto případě se nejčastěji doporučují ventilační trubičky do bubínku. Tento druh infekce nemusí být nutně spojený s bolestmi. Mezi typické příznaky patří tekutina ve středoušní dutině a výtoky.
Tato infekce často vzniká v důsledku infekce horních cest dýchacích, jako je rýma či nachlazení, kdy nákaza zasáhne i uši. Obvykle odezní sama od sebe.
Pokud k tomu nedojde, lékaři doporučují trubičky, které napomohou odtoku tekutin.
Bylo provedených více než 41 studií a ty neprokázaly, že zavedení ventilačních trubiček (myringotomie) snižuje průběh infekce nebo zlepšuje sluch.
Výzkumníci naopak zjistili, že to může mít několik nežádoucích vedlejších účinků, jako je zvápenatění ve tkáních středního ucha. Ironií je, že to může vést až k trvalé ztrátě sluchu.
Jak předcházet ušním infekcím
Ušním infekcím lze často předcházet. Jedním z nejčastějších spouštěčů ušních infekcí (kromě rýmy či nachlazení) bývají potravinové alergie (více ZDE…).
Mnoha dětem se uleví v těchto případech:
- snížená konzumace cukru a pečiva
- vyhýbání se pasterizovanému mléku
- snížený příjem ovocných šťáv (velký podíl cukrů v ovoci může zpomalovat imunitní reakce těla)
- eliminace lepku ze stravy, pokud je člověk na něj citlivý (někdy to dokáže dělat malé zázraky)
Kromě toho je dobré vyhýbat se zakouřenému prostředí. Pokud dítě ještě kojíte, mělo by co nejvíce konzumovat mateřské mléko.
Extra účinný recept na ušní infekce
Pokud vy nebo vaše dítě trpí ušní infekcí a chcete se vyhnout antibiotikům, vyzkoušejte následující recept:
Ingredience
Budete potřebovat následující suroviny:
Postup
1. Česnek nejprve očistěte a oloupejte. Následně ho klasicky protlačte přes lis na česnek nebo rozmačkejte vidličkou.
2. Nechte pár minut odležet, aby se aktivoval alicin (účinná látka v česneku).
3. V misce nebo sklenici smíchejte olivový olej s prolisovaným česnekem.
4. Váš lék k léčbě ušní infekce je hotový!
Aplikace
Pomocí kapátka naberte malé množství oleje (dejte si pozor, aby v něm nezůstaly celé kousky česneku) a nakapejte 2 kapky přípravku do uší.
Chvíli mějte hlavu otočenou na jednu stranu, aby olej nevytekl. Potom hlavu otočte na opačnou stranu a stejný postup opakujte s druhým uchem.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář