Už v raném dětství máme možnost vidět pohádky a příběhy se šťastným koncem. Jako děti tedy intenzivně vnímáme život ve smyslu „žili šťastně, dokud neumřeli.“ To v nás vyvolává představu, že k dosažení štěstí si musíme najít toho pravého (tu pravou).
Avšak s prudce rostoucí mírou rozvodovosti se stále populárnějším stává dlouhodobý život o samotě.
Bez ohledu na to, zda hledáte šťastný konec jako v pohádkách, nebo preferujete život o samotě, experti tvrdí, že klíč ke štěstí je třeba hledat vždy na individuálním základě.
Život o samotě se spojuje se svobodou a schopností soustředit se na sebe samé. Tito lidé mají silnou schopnost prosperovat v osamělosti. Mají čas věnovat se rodině či přátelům a soustředit se na to, co jim zajišťuje přínosy jako individuu.
Navzdory těmto pozitivům se lidé, kteří žijí dlouho o samotě, dostávají pod tlak, a to jak vnitřní, tak tlak od svého okolí či médií.
To pak nejednou vede k tomu, že se lidé vrhají do manželství ve víře, že budou šťastnější. Studie však nejednou ukázaly, že z dlouhodobého hlediska manželství nepřispívá ke zvýšení individuálního štěstí.
Odhalení: Manželství nezvyšuje štěstí
Matthijs Kalminj z Univerzity v Amsterdamu, Institutu interdisciplinární demografie provedl studii, aby zjistil, jak vstup do manželství a rozvod ve skutečnosti ovlivňují zdraví člověka a jeho uspokojení.
Tuto studii provedl prostřednictvím telefonického rozhovoru s 5 074 domácnostmi ve Švýcarsku v období let 1999-2014.
Ptal se několik otázek, které se týkaly rodinného života a partnerství, s cílem zjistit, jaký vliv má svatba a rozvod na zmíněné dva faktory.
Výsledky byly jiné, než původně předpokládal.
Vliv na celkové zdraví
Během studie Kalmijn zjistil, že krátce po svatbě sice dochází k poklesu depresivních pocitů, ale tento klesající trend nepokračuje dál během manželství.
Jak uvádí Kalmijn:
„Zdraví člověka se v manželství nezlepší ani nezhorší po rozvodu, když lidé zůstanou sami. Zvláště po rozvodu dochází k zotavení člověka v průběhu následujících pár let.“
Tato zjištění potvrzují obecnou představu, že „novomanželé září“.
Během líbánek dochází k nárůstu štěstí. Bohužel toto štěstí během manželství již dále neroste.
Vliv na životní uspokojení
Co se týče celkového životního uspokojení, studie ukázala, že svatba zpočátku vede k nárůstu životní spokojenosti, ale během manželství pak postupně klesá.
NÁŠ TIP: Celý svět čeká na vakcínu proti koronaviru, aby mohli dospělí i děti bez obav chodit do společnosti. Víte, že se proti němu můžete chránit už teď? A navíc zcela přírodně? Čtěte VÍCE
Zajímavostí také je, že spokojenost se svým životem je vyšší u starších lidí než u těch mladších (osoby nad 65 let však studie nezkoumala).
Ed Diener, autor a profesor psychologie na Univerzitě v Illinois, dospěl ve svém výzkumu k podobným výsledkům.
Je zřejmé, že někteří lidé jsou šťastnější než jiní. To je jasné. Existují však věci, které vás dokážou udělat šťastnějšími. Většinou se týkají našeho nitra, nikoli vnějších věcí, jako je i manželství.
Výsledky studie Kalmijna ukazují, že dokonce i nárůst štěstí na začátku manželství je poměrně nízký. Zdraví a životní uspokojení se po svatbě sice zlepší, ale jak jsme již uvedli, během manželství se jen zřídkakdy udrží.
Navzdory výsledkům tohoto výzkumu stále drtivá většina lidí míří pod čepec ve víře, že je to udělá šťastnějšími. Možná by udělali lépe, kdyby se zkusili trochu podívat do svého nitra.
Co je tedy nezbytné pro dosažení štěstí?
Psycholog Dr. David Ludden tvrdí, že pro dosažení skutečného a trvalého štěstí jsou potřeba následující tři faktory:
- Dostatek materiálních zdrojů – jídlo, oblečení, ubytování, zdraví atd.
- Dostatek sociálních zdrojů – rodina a přátelé
- Stabilní prostředí – vědomí, kde je vaše místo ve světě, víra a spiritualita, mít smysl života
Ale pozor! Můžete dosáhnout i všech tří aspektů a stále být nešťastní. To proto, že uvedené faktory představují vnější příčiny štěstí.
Existuje i vnitřní příčina a tou je pozitivní přístup.
Harvardský psycholog a nejprodávanější americký spisovatel Daniel Gilbert napsal knihu „Stumbling on Happiness“ (Naražení na štěstí), v níž uvádí:
„Čas strávený odpočinkem, což je vysněný cíl mnoha pracujících lidí, vám štěstí nepřinese.
Lidé jsou šťastní, když je jejich mysl zapojena – ať už mluvením, tvořením nebo milováním se.“
Proto se nespoléhejte výhradně na manželství, že vás udělá skutečně šťastnými, protože počáteční šílenství z líbánek velmi rychle vyprchá.
Bez ohledu na to, zda jste v manželském svazku, nebo jste svobodní, to, na čem skutečně záleží, jsou sociální interakce a to, zda děláte něco smysluplného jako jednotlivec. To je klíčem k dlouhodobému štěstí.
Nikdo by vám neměl říkat, co je „normální“. Pokud toužíte po svazku, vdejte se nebo ožeňte! Pokud chcete být svobodní, zůstaňte svobodní!
Naslouchejte svému nitru, buďte kreativní, rozvíjejte se jako osobnost a bude vás čekat šťastný konec jako v pohádkách.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Jak pravdivé…