Krevní sraženina neboli trombóza je tichá hrozba, která číhá v tělech některých lidí a může se stát smrtelnou.
Navzdory své obrovské nebezpečnosti často zůstává oproti jiným zdravotním hrozbám v podstatě bez povšimnutí a publicity, kterou by si zasluhovala.
Média se často zaměřují na onemocnění srdce, cukrovku, rakovinu či obezitu. Riziko trombózy však postihuje stejně muže i ženy, mladé či staré.
Počet náhlých úmrtí způsobených krevními sraženinami přitom převyšuje kombinaci počtu úmrtí výše uvedených onemocnění.
Co jsou to krevní sraženiny
Jde o medicínský stav, kdy se vytvoří shluky červených krvinek v žilách kdekoliv na těle, obvykle v nohách.
Nebezpečí vzniká tehdy, když se taková sraženina odtrhne a krví putuje do jiných částí těla. Když se dostane do plic, hovoříme o plicní embolii. Ta může být v okamžiku smrtelná.
Krevní sraženina se projevuje například otokem a bolestí postižené oblasti těla, ale jsou případy, kdy nemusí mít žádné příznaky.
Pokud se však znovu dá do pohybu a přemístí se do plic, má potenciál ohrozit život, a to bez žádného varování.
Kdo má zvýšené riziko krevních sraženin?
Trombózou jsou každý rok na světě postiženy přes 2 miliony lidí a většina si to ani neuvědomuje. Z nich umře každý desátý člověk na komplikace, které toto onemocnění způsobuje.
Nejvíce jsou krevními sraženinami ohroženy následující skupiny lidí:
- ženy, které užívají hormonální antikoncepci
- těhotné ženy a ženy 6 až 8 týdnů po porodu
- každý, kdo má omezený pohyb delší dobu (včetně hospitalizovaných, pracujících v kanceláři, dlouho cestujících v letadle, autě či hromadné dopravě)
- lidé s rodinnou anamnézou plicních embolií
- lidé užívající léky, které ovlivňují srážlivost krve
- starší lidé
- ženy po menopauze
- obézní lidé
- kuřáci
Jak zjistit, že můžete mít v těle krevní sraženinu
Někteří lidé si mohou vytvořit krevní sraženinu, aniž by patřili do některé z výše uvedených rizikových skupin. Proto je důležité znát příznaky trombózy.
Pokud zaznamenáte na sobě některý z následujících symptomů, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, aby vám byly provedeny příslušné testy.
Věděli jste, že: Kyselé prostředí způsobuje spoustu závažných onemocnění! Proto DETOXIKUJTE. Více informací naleznete ZDE...
Křeče v nohách nebo v rozkroku
Když pocítíte náhle křeče, které nelze vysvětlit například namáhavým cvičením nebo nutriční nedostatečností, příčinou může být krevní sraženina v žíle.
Tento stav vyžaduje odborné vyšetření.
Otok jedné nebo obou nohou
Jak jsme již uvedli, k trombóze nejčastěji dochází v jedné z nohou. Někdy ale postihuje i obě končetiny najednou.
Když pocítíte náhlý otok a znecitlivění v nohách, přičemž vám nohy obvykle neotékají (jako například při cukrovce nebo onemocnění ledvin), vyhledejte pomoc lékaře. Může jít totiž o komplikaci trombózy.
Bolesti v hrudi nebo potíže s dýcháním
Bolesti v hrudníku jsou jedním ze sedmi typů bolestí, které byste nikdy neměli ignorovat. Jsou také jedním z deseti projevů přicházejícího srdečního infarktu.
Když se krevní sraženina oddělí a cestuje krví do plic, tam může velmi rychle vyvolat smrtelnou plicní embolii.
Proto, pokud pocítíte bolest v hrudi nebo se vám těžko dýchá, okamžitě volejte záchranku, abyste předešli srdečnímu infarktu nebo plicní embolii.
Je lepší se mýlit než to ignorovat a riskovat úmrtí.
Vykašlávání krve
Dalším příznakem trombózy ve stádiu plicní embolie je vykašlávání krve. To však obecně je něčím, co si vždy vyžaduje lékařskou pozornost.
Vykašlávání krve může být sice způsobeno více druhy onemocnění, ale vždy je důležité vyloučit krevní sraženinu, protože ta na rozdíl od ostatních případů představuje akutní ohrožení života.
Při trombózách hraje čas vždy klíčovou roli.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář