Člověk již dlouho hledá studnici mládí a významnou cestou je věda. Velmi důležitého objevu v tomto bádání nedávno dosáhl vědec oceněný Nobelovou cenou.
3. října 2016 Nobelovo shromáždění v Karolinska Institutet udělilo Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu Yoshinorimu Ohsumimu za jeho objev mechanismů autofágie, což je termín, který se překládá jako „sebepojídání“.
Co je to autofágie
Autofágie je samočisticí proces těla, mechanismus, kterým se buňky zbavují všeho, co již nefunguje, starého buněčného odpadu (organel, bílkovin a buněčných membrán).
Je to regulovaný, systematický proces rozkladu a recyklace buněčných složek.
Proces autofágie je jako výměna součástek v autě – někdy potřebujeme novou baterii, aby lépe fungovalo. Totéž se děje v každé buňce.
Během tohoto procesu je starý buněčný odpad odesílán do specializovaných částí buněk zvaných „lyzozomy“. Ty obsahují enzymy, které tento odpad rozkládají na menší složky. A buňka je může znovu využít.
Hladovka a autofágie
Vědci zjistili, že krátkodobá hladovka v trvání od 12 do 24 hodin nebo více spouští proces autofágie. Ta se považuje za jeden z důvodů, proč se dává do souvislosti s dlouhověkostí.
Existuje velké množství výzkumu, které ji spojuje se zlepšenou kontrolou krevního cukru, potlačením zánětů, hubnutím a zlepšenou činností mozku.
Oshumiho zjištění umožňují tento výzkum lépe pochopit:
„Sporadická krátkodobá hladovka dodržovaná z důvodu náboženských a duchovních přesvědčení je běžná u mnoha kultur a praktikuje se po celá tisíciletí.
Vědecké analýzy důsledků omezení příjmu kalorií jsou však poměrně nedávného data… krátkodobé omezení příjmu potravy vyvolává u kortikálních neuronů a Purkyňových buněk dramatický vzestup autofágie.
Jak již bylo zmíněno výše, narušení autofágie může vyvolat neurodegenerativní onemocnění. A pravdou může být i opak: zintenzivnění autofágie může mít neuroprotektivní účinek.
Odepření si jídla je jednoduchá, spolehlivá, finančně nenáročná a neškodná alternativa k užívání léků.
Krátkodobá hladovka tak může představovat přitažlivou alternativu profylaxe a léčby nemocí, na které se v současnosti hledají vhodné léky.“
Autofágie a hladovka jsou tedy formou samočištění, zbavování se odpadu, aby se vytvořil prostor pro nové, zdravé složky buňky. A právě hromadění odpadu může být odpovědné za mnohé projevy stárnutí (více ZDE…).
Důsledky hromadění starých bílkovin v celém těle je možné vidět u dvou stavů – Alzheimerovy choroby a rakoviny.
U Alzheimerovy choroby se jedná o hromadění abnormálních bílkovin – amyloidu beta anebo tau proteinu, které poškozují mozkový systém.
Pokud tedy navození autofágie zbavuje tělo deformovaných bílkovin, je logické, že tento proces má schopnost předcházet vzniku tohoto onemocnění.
Další přínosy hladovky – regenerace kmenových buněk
Ačkoliv je navození autofágie jedním z hlavních zdravotních přínosů hladovky, pro její dodržování existuje mnoho jiných neuvěřitelných důvodů souvisejících s dlouhověkostí.
Studie v časopise Cell Stem Cell ukazuje, že cykly prodloužené hladovky nejenže chrání před poškozením imunitního systému, ale také navozují jeho regeneraci tím, že spouští přechod kmenových buněk z latentního stavu do stavu sebeobnovy.
Hladovka spouští regeneraci kmenových buněk (více ZDE…).
Ve studii na myších a v první fázi klinických pokusů na lidech u pacientů podstupujících chemoterapii se zjistilo, že dlouhá období nepřijímání potravy výrazně snižuje množství bílých krvinek.
Hladovkové cykly u myší „zapínaly tlačítko regenerace“, měnily signální dráhy pro kmenové buňky jater odpovídající za tvorbu krevních a imunitních systémů.
Prodloužená hladovka nutí tělo využívat zásoby glukózy, tuků a ketonů, ale také rozkládá značné množství starých bílých krvinek.
Během každého hladovkového cyklu toto vyčerpání bílých krvinek vyvolá změny, které na kmenových buňkách spustí obnovu buněk nového imunitního systému.
Prodloužená hladovka konkrétně snižuje množství enzymu PKA, účinek, o kterém bylo již dříve zjištěno, že zvyšuje dlouhověkost jednoduchých organismů. Tento fakt byl v jiném výzkumu daný do souvislosti s regulací sebeobnovy kmenové buňky a pluripotencí (potenciálem jedné buňky diferencovat se v různé buněčné typy).
Prodloužená hladovka také snižuje hladiny hormonu IGF-1, růstového faktoru podobného inzulínu, který se dává do souvislosti se stárnutím, růstem nádoru a rizikem rakoviny.
Jak dodržovat přerušovanou hladovku a aktivovat autofágii
Způsobů, jak dodržovat hladovku, je sice mnoho, ale jedním z nejsnesitelnějších je takzvaná krátkodobá přerušovaná hladovka.
Provádí se cyklicky a po kratší časové období, proto ji mnohem snadněji začleníte do svého týdenního rozvrhu, neboť v porovnání s delšími typy na vás nebude klást nároky.
Začlenění přerušované hladovky do života vám ve skutečnosti – ve srovnání se stavem, kdy je tělo ve stavu neustálého trávení – dodá více soustředěnosti a energie (více ZDE…) během celého dne.
Nejjednodušší způsob, jak dodržovat přerušovanou hladovku, je zvolit si každý den stravovací okno, a to dodržovat. Může mít délku osm hodin nebo méně, ale pro získání co největšího užitku by mělo být kratší než osm hodin.
Příkladem osmihodinového stravovacího okna může být čas od 11.00 hod. do 19.00 hod. večer, nebo pokud zvyknete jíst později, mohli byste vyzkoušet čas od 15:00. do 22.00 hod.
Obr. 1: 10 přínosů přerušované hladovky
Během hladovky můžete pít nápoje, které neobsahují žádné kalorie, jako je citronová voda (více ZDE…), čaj anebo káva (bez smetany anebo cukru).
Neuvěřitelné regenerační přínosy má i suchá hladovka (zdržení se konzumace jakéhokoli jídla i vody); suchá hladovka však tlačí tělo do hlubších úrovní detoxikace a mělo by se k ní přistupovat pomaleji.
Stejně důležitá jako samotná hladovka je její zastavení.
První jídlo po hladovce by mělo být lehce stravitelné. Skvělými volbami jsou ovocné šťávy (hroznová, třešňová, pomerančová), kokosová voda a smoothie.
Další výbornou volbou jsou saláty.
Potom můžete přejít na vařenou stravu, protože už budete mít aktivovaný trávicí systém.
Závěr
Autofágie a hladovka jsou klíčem k regeneraci těla na buněčné úrovni.
Když se tyto nástroje využívají strategicky a systematicky, mají obrovský potenciál transformovat vaše zdraví.
Zdroj: collective-evolution.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář