Francouzská agentura pro potraviny, ochranu životního prostředí a zdraví při práci (ANSES) nedávno zveřejnila 400stranovou zprávu týkající se nebezpečí LED osvětlení pro naše oči.
Tato zpráva uvádí, že LED žárovky mohou vést k makulární degeneraci očí, která způsobuje slepotu.
ANSES mimo jiné žádá, aby vládní úředníci přehodnotili maximální limit na vystavení člověka LED osvětlení (dnes je limit do 167 minut denně), které emituje více modrého světla než jiné druhy osvětlení.
LED světla vydrží déle než běžná a jsou až o 90 % účinnější než normální žárovky (respektive při stejné svítivosti spotřebují pouze 10 % elektřiny oproti klasickým žárovkám).
LED osvětlení je tak levnější a nyní tvoří více než polovinu trhu s osvětlením. Představitelé průmyslu říkají, že tento podíl bude nadále růst a do roku 2020 by mu mělo patřit odhadem 60 % trhu.
O modrém světle a jeho účinku na zdraví a duševní pohodu víme následující.
Předchozí výzkum potvrzuje poškozující účinky modrého světla na naše oči
Výzkum potvrdil, že expozice člověka modrému světlu může způsobit poškození fotoreceptorů v očích (buněk, které reagují na světlo), což v konečném důsledku může vést ke ztrátě zraku.
Modré světlo způsobuje fototoxicitu, tedy stav, při kterém se buňky očí anebo kůže poškodí a jsou citlivější na světlo než normálně. Zpráva uvádí, že LED světla mohou způsobovat nezvratné poškození retinálních buněk, což povede až ke ztrátě vidění.
Příliš dlouhá expozice člověka modrému světlu způsobuje smrt očních buněk, což nazýváme makulární degenerace – stav, který vede ke slepotě lidí nad 50 let.
V západních zemích je hlavní příčinou ztráty zraku. Postihuje více než 3 % populace, což je více než oční zákaly a glaukom dohromady.
LED světla se dnes používají v domácnostech, pouličním osvětlení, na pracovištích i v průmyslném prostředí. Jsou přítomna ve světlometech aut, a dokonce v některých hračkách. Čím je světlo bělejší, tím je ve spektru vyšší koncentrace modrého světla.
A co používání smartphonů a dalších elektronických zařízení?
Už víme, že modré světlo v laptopech, smartphonech a tabletech, zejména když se používají v tmavé místnosti, může narušovat spánek a zpomalovat tvorbu melatoninu (více ZDE…).
Ačkoliv zpráva uvádí, že tato zařízení představují nižší riziko poškození očí, její autoři rozlišují mezi akutní a chronickou expozicí člověka LED osvětlení.
Ačkoliv je chronická expozice člověka LED osvětlení nízké intenzity méně nebezpečná, časem může způsobovat stárnutí retinální tkáně a zhoršené vidění, stejně jako akutní expozice člověka LED osvětlení vysoké intenzity.
Expozice organismu modrému světlu nepostihuje jen zrak
LED světla mají na lidské tělo mnohem větší vliv, než si mnozí z nás myslí.
Zpráva uvádí, že narušení tvorby melatoninu může zhoršovat zdravotní stavy, jako je cukrovka (více ZDE…), onemocnění srdce, a dokonce některé formy rakoviny.
Modré světlo může ovlivnit druhy rakoviny, které jsou ovlivňovány rozpadem hormonů – jako je rakovina prsu a prostaty – vyvolává zmatek v hormonech potřebných pro dobrý spánek.
Samotný fakt, že expozice člověka modrému světlu během noci může mít negativní vliv na hormony, je možným vysvětlením, proč lidé, kteří pracují na noční směny, mají vyšší riziko rakoviny.
Modré světlo dokáže pronikat kůží a nepříznivě působit na její integritu, což může potenciálně vést k předčasnému stárnutí kůže a vráskám.
Zpráva ANSES tvrdí, že některá LED světla mají stroboskopický efekt, který způsobují změny elektrického proudu, což může vést k bolestem hlavy a vyššímu riziku úrazů.
Věděli jste, že: Hormonální nerovnováha je způsobena nedostatkem vitamínů a minerálů? Řešení naleznete ZDE...
Také uvádí, že už omezená expozice organismu modrému světlu během noci narušuje cirkadiánní rytmus a ovlivňuje spánek.
LED osvětlení nepříznivě ovlivňuje naše životní prostředí a ANSES pro zajištění bezpečnosti lidí a zvířat doporučuje zpřísnění norem pro světelné znečištění.
Důkazy „svědčí o nárůstu mortality a úbytku rozmanitosti zvířecích a rostlinných druhů v prostředích nočního osvětlení“, které zahrnuje i LED světla.
Kdo má největší riziko poškození očí v důsledku LED osvětlení?
Nejnáchylnější k poškození očí v důsledku modrého osvětlení jsou starší lidé a děti.
Právě ty ještě nemají plně vyvinuté oční čočky, a proto je u nich větší pravděpodobnost poškození vidění a narušení spánku.
Jak můžete předejít poškození očí, kůže a cirkadiánního rytmu
Je jasné, že pro pochopení účinku nadměrného působení modrého světla na naše oči, kůži a tělesné zdraví je nutný další výzkum.
Do té doby však můžete přijat několik bezpečnostních opatření pro snížení expozice modrému světlu a ochranu očí, jako třeba:
1. Dávejte si pozor, jaké osvětlení si vybíráte. Podle ANSES jsou do domácnosti vhodné LED světla s takzvaným „teplým bílým, respektive žlutým“ světlem, nikoliv světla s namodralým odstínem.
LED světla s teplým bílým světlem nelze odlišit od normálních světel a mají barevnou teplotu pod 3000 K.
2. Omezte expozici modrému světlu. Zpráva doporučuje omezit expozici LED žárovkám s vysokou koncentrací modrého světla a před spaním se vyhnout LED obrazovkám.
3. Využívejte software zařízení ke snížení expozice modrému světlu. Já osobně již dlouho používám na laptopu f.lux a nevím, jak jsem doteď mohla bez něj žít.
Software filtruje modré světlo a je určen k nastavení světelných podmínek na zařízeních dle vašeho cirkadiánního rytmu.
Je skutečně obrovskou pomocí a změnil mi život!
4. Mějte se na pozoru před reflektory aut. Zpráva vybízí výrobce k tomu, aby snížili intenzitu světlometů na automobilových vozidlech. O některých prohlašuje, že jsou příliš silné (víte, o kterých vozidlech mluvíme!).
5. Dejte si pozor na výrobky filtrující modré světlo. ANSES také zpochybnila bezúhonnost filtrů modrého světla a slunečních brýlí, neboť jejich účinnost nebyla prokázána.
To jednoduše ukazuje, že bychom měli být obezřetní, když z modrého světla děláme součást každodenních životů, a že bychom se neměli spoléhat pouze na filtry, že to udělají za nás.
6. Konzumujte barevnou zeleninu. Schopnost chránit oči a kůži před modrým světlem mají potraviny obsahující karotenoidy, jako je zeaxantin, lutein a astaxantin.
Tyto potraviny obsahují žlutý, oranžový a červený pigment. Ke zdraví prospěšným potravinám, na které je třeba se zaměřit, patří:
- kadeřávek
- brokolice (více ZDE…)
- špenát
- mrkev
- paprika
- rajčata
- oranžovo-žluté potraviny, jako jsou sladké brambory, dýně anebo dýně máslová
- pro červené pigmenty si vybírejte volně žijící lososy, garnáty a mořské řasy
Závěr
Všimli jste si někdy, že vám vadí modré světlo nebo na váš spánek nepříznivě působí LED osvětlení?
Podle ANSES je třeba být opatrní při jeho používání – a dokud neproběhne další výzkum, bylo by moudré, kdybychom se řídili jejími radami!
Zdroj: theheartysoul.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář